31/05/2026
🇵🇱🚒 Uroczyste przekazanie i poświęcenie nowych samochodów pożarniczych dla OSP Zaniemyśl🚒🇵🇱
📆 W dniu 30 maja, w słoneczną sobotę, przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaniemyślu odbyła się
uroczystość przekazania i poświęcenia nowo pozyskanych pojazdów ratowniczych:
🚒 średniego samochodu
ratowniczo-gaśniczego marki VOLVO FL 320 oraz,
🚒 lekkiego samochodu rozpoznawczego Mitsubishi L200,
przekazanego nieodpłatnie przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Środzie
Wielkopolskiej.
👉 Dla przypomnienia, średni samochód ratowniczo-gaśniczy VOLVO FL 320 dotarł do jednostki 18 listopada
2025 roku bezpośrednio z fabryki. Zakup pojazdu został zrealizowany za kwotę 1 209 951 zł dzięki środkom
pozyskanym z:
🔥Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu(500 000 zł.),
🔥dotacji Powiatu Średzkiego(100 000 zł.),
🔥dotacji Urzędu Miasta i Gminy Zaniemyśl(450 000 zł.),
🔥środków własnych pochodzących ze sprzedaży starszego samochodu pożarniczego(144 000 zł),
🔥darowizn od sponsorów(15 951 zł).
🌧️ Krótki deszcz, który pojawił się tuż przed rozpoczęciem uroczystości, stał się symbolicznym akcentem tego
wyjątkowego dnia. Wielu uczestników odebrało go jako znak opieki św. Floriana patrona strażaków nad
druhami oraz nowymi pojazdami wchodzącymi do podziału bojowego OSP Zaniemyśl.🧑🚒
🧑🚒 Uroczystość rozpoczął Prezes OSP Zaniemyśl dh. Dominik Pawlaczyk, witając zaproszonych gości, wśród
których znaleźli się m.in.:
🔸bryg. Maciej Kaczmarek - Komendant Powiatowy PSP w Środzie Wielkopolskiej,
🔸ks. kan. Jacek Leśniewski - proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Zaniemyślu,
🔸dh. Jarosław Krzemiński - Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Środzie Wielkopolskiej,
🔸Pan Ernest Iwańczuk - Starosta Średzki,
🔸Pan Grzegorz Grala - Burmistrz Miasta i Gminy Zaniemyśl,
🔸dh. Marek Głowiński - Honorowy Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Zaniemyślu,
🔸Pani Małgorzata Fertała - Przewodnicząca Rady Powiatu Średzkiego,
🔸Pan Michał Maliński - Przewodniczący Miejskiej Rady Miasta Zaniemyśl,
🔸Pan Krzysztof Urbas - Członek Zarządu Powiatowego w Środzie Wielkopolskiej,
🔸Pan Krzysztof Pauter - Wójt Gminy Dominowo,
oraz wszystkich druhów i mieszkańców uczestniczących w wydarzeniu.
👉 W uroczystości udział wzięli również strażacy z jednostek OSP z terenu powiatu średzkiego z gmin Dominowo, Środa Wielkopolska oraz Zaniemyśl. Tego samego dnia odbywały się bowiem Międzygminne
Zawody Sportowo-Pożarnicze.
🔥Kulminacyjnym momentem wydarzenia było poświęcenie pojazdów przez ks. kan. Jacka Leśniewskiego.
❤️Następnie akt przekazania samochodów na ręce Naczelnika OSP Zaniemyśl dh. Michała Kirschke
przekazali: Komendant Powiatowy PSP bryg. Maciej Kaczmarek, Starosta Średzki Ernest Iwańczuk oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zaniemyśl Grzegorz Grala.
Dh Michał Kirschke przekazał następnie kluczyki do nowego pojazdu opiekunowi samochodu dh. Michałowi Józefczakowi, po czym odbyła się oficjalna prezentacja auta wraz z uruchomieniem sygnalizacji
świetlno-dźwiękowej.🚒
👉Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie podziękowań i statuetek osobom oraz instytucjom, które
przyczyniły się do zakupu nowego samochodu ratowniczego, wspierając jednostkę finansowo, logistycznie i
organizacyjnie.
Podziękowania oraz pamiątkowe statuetki z rąk Prezesa OSP Zaniemyśl dh. Dominika Pawlaczyka oraz
opiekuna samochodu dh. Michała Józefczaka otrzymali:
♥️bryg. Maciej Kaczmarek - Komendant Powiatowy PSP w Środzie Wielkopolskiej,
♥️Pan Ernest Iwańczuk - Starosta Średzki,
♥️Pan Grzegorz Grala - Burmistrz Miasta i Gminy Zaniemyśl,
♥️Pani Małgorzata Fertała - Przewodnicząca Rady Powiatu Średzkiego,
♥️Pan Michał Maliński - Przewodniczący Miejskiej Rady Miasta Zaniemyśl,
♥️Pan Krzysztof Musielak,
♥️Pan Wiktor Grajek,
♥️Pan Wojciech Nowaczyk,
♥️Pani Stefania Mirosława Głowińska,
♥️Pani Anna Elżbieta Buczak,
♥️Pan Jacek Mucha,
♥️Pani Emilia Śniedziewska - Ośrodek Szkolenia Kierowców,
♥️Pani Irena Nowaczyk,
♥️Pan Marcin Zalewski - Zakład ogólnobudowlany MARBUD,
♥️Pan Ludwik Nowak,
♥️Pan Henryk Głowacki,
♥️Pan Sławomir Krzewiak - ADI-POŻ,
♥️Pan Michał Józefczak - usługi dekarskie TERMODACH,
♥️Pan Paweł Gromada,
♥️Pan Tomasz Jankowski - Rolniczy Kombinat Spółdzielczy Śnieciska,
♥️Pan Maciej Pawlikowski,
♥️Pani Katarzyna Zimniak - Prezes Banku Spółdzielczego w Kórniku,
♥️Pan Zenon Kleczewski,
♥️Pan Andrzej Wojciechowski,
♥️Pan Zbigniew Wiatr,
♥️Pan Maciej Dembiński,
♥️Pani Justyna Dembińska,
♥️Pan Kamil Krajewski,
♥️Pan Bogusław Żurawski,
♥️Pani Natalia Boryszewski,
♥️Pani Mirosława Józefczak.
👉Wręczone wyróżnienia były wyrazem wdzięczności za okazane wsparcie, zaangażowanie oraz pomoc w
realizacji zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP Zaniemyśl.
👉Po części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście, gratulując druhom nowego nabytku oraz dziękując za ich
codzienną służbę, poświęcenie i zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.
🚒Następnie odbyło się przeszeregowanie oraz utworzenie kolumny marszowej gdzie przy akompaniamencie
Orkiestry Dętej Towarzystwo Muzyczne im. Mariana Zielińskiego w Śremie przemaszerowali pod
dowództwem zastępcy naczelnika OSP Zaniemyśl dh. Bartosza Kirschke na stadion gminny, gdzie rozegrano
Międzygminne Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek OSP z gmin Dominowo, Środa Wielkopolska oraz
Zaniemyśl.
👉 O sportowej rywalizacji napiszemy w kolejnym poście - zachęcamy do obserwowania naszej strony!♥️🔥🧑🚒