Biblioteka Publiczna Gminy Zaniemyśl

Biblioteka Publiczna Gminy Zaniemyśl Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Biblioteka Publiczna Gminy Zaniemyśl, Biblioteka, Sienkiewicza 4, Zaniemysl.

Teatrzyk edukacyjny pt. "Kot w butach" w Przedszkolu W dniu 18 maja na zaproszenie Biblioteki przybyli aktorzy teatru Bl...
30/05/2026

Teatrzyk edukacyjny pt. "Kot w butach" w Przedszkolu

W dniu 18 maja na zaproszenie Biblioteki przybyli aktorzy teatru Blaszany Bębenek dla dzieci z Przedszkole Samorządowe "Kolorowy Świat" w Zaniemyślu. Tematem spotkania było przedstawienie pt. "Kot w butach", a spektakl opowiadał o magicznym kocie, który przemawiał ludzkim głosem i chodził w pięknych, skórzanych butach. Kot ten dzięki swojemu sprytowi odmienił życie młodego młynarczyka, wygnanego w świat przez nieczułych braci. Biedny chłopiec zostaje bogatym markizem, udaje mu się zamieszkać we wspaniałym pałacu, żeni się także z piękną i dobrą królewną. Jak we wszystkich przedstawieniach Teatru Blaszanego Bębenka spektakl był bogaty w muzykę, śpiew, tańce i zabawy, w których dzieci brały czynny udział. Między innymi pomagały kotu złapać animowanego bażanta oraz mogły posłuchać trzech piosenek zaśpiewanych na żywo.

Spotkanie klubowiczów DKK w dniu 28 majaW dniu 28 maja odbyło się piąte spotkanie w tym roku klubowiczów Dyskusyjnego Kl...
30/05/2026

Spotkanie klubowiczów DKK w dniu 28 maja

W dniu 28 maja odbyło się piąte spotkanie w tym roku klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy naszej placówce. Tematem rozmowy była pozycja Emanueli Tatarkiewicz pt. „Służące i służący. Literackie obrazy w polskiej prozie XIX i XX wieku”.
Autorka książki opierając się na polskiej literaturze opowiada o następujących zagadnieniach i problemach, zawartych w tej pozycji, m. in.: jakie były dawne stanowiska służebne, jakie były warunki zatrudnienia, jak ubierali, mieszkali oraz leczyli się ówcześni służący, co jedli, jakie były relacje między panem a sługą lub panią a pokojówką, opisuje prostych ludzi, jakie były ich poddańcze gesty, czy zdarzały się rękoczyny wśród panów we dworze oraz jak funkcjonowały dawne domostwa i majątki ziemskie. Wszystko oparte na faktach historycznych z opracowań, odwołuje się też do prozy polskiej, znanej nam m.in. z lektur szkolnych, mowa w tej książce o majątkach lub dworach z takich powieści jak: „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, „Lalka” Bolesława Prusa, „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Ziemia obiecana” Władysława Stanisława Reymonta, „Granica” Zofii Nałkowskiej, ale jest też przytoczony majątek ziemski z naszej gminy - Polwica, a opisany szczegółowo w książce Janiny Fedorowicz, Joanny Konopińskiej pt. „Marianna i róże. Życie codzienne w Wielkopolsce w latach 1890-1914 z tradycji rodzinnej”, którą można wypożyczyć w zaniemyskiej bibliotece. Z książki Tatarkiewicz można też się nauczyć nazw nowych wyrazów, np. panna apteczkowa, karbowy, laufer, foryś czy hajduk oraz dowiedzieć się jakie to były posady w dworach XIX i XX wieku.

Tatarkiewicz pisze też, że jej pradziadek - Władysław Klik - był stangretem w pałacu w Kuklinowie, stąd może jej fascynacja do tego nieznanego dziś świata. „Służące i służący” to druga pozycja Emanueli Tatarkiewicz z serii „Literackich obrazów”, które dopełnione są unikatowymi dziełami polskiego malarstwa. Dodajmy tylko, że pierwszą książkę z tej serii w/wym. autorki, czyli „Dwór polski. Literackie obrazy w prozie XIX i XX wieku” czytaliśmy w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki w październiku 2020 r.

Książka z majowego spotkania jest warta lektury, aby przypomnieć sobie obyczaje w dawnych majątkach i dworach ziemskich oraz wyruszyć w odległą podróż do zapomnianego już życia i pracy dawnych służących.

Następne spotkanie w dniu 25 czerwca od godz. 15.30 w Cafe & Bistro Kropka. Do tego czasu czytamy pozycję Anne Sward pt. „Vera”.

"Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2026”.

IV dzień czytania - XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania DzieciomKsiążka pt. „Od kłótni do zgody: jak radzić sobie z konfli...
30/05/2026

IV dzień czytania - XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Książka pt. „Od kłótni do zgody: jak radzić sobie z konfliktami", to kolejna propozycja do czytania dzieciom podczas czwartego dnia XXV Ogólnopolskiego Czytania Dzieciom w naszej placówce. Naszą prelegentką została Pani Mariola Gorzała, a wysłuchać „czytania” mogły dzieci 4 i 6 letnie z Niepublicznego Przedszkola A KUKU z Jezior Małych. Powyższa książka w przystępny sposób pokazała dzieciom, że nieporozumienia są czymś normalnym, ale po najgorszej kłótni można się pogodzić, tylko ważny jest wzajemny szacunek i trzymanie się kilku zasad. Była też otwarta rozmowa z lektorką o kłóceniu się i przywracaniu zgody. Pomocne ku temu były zasady, zamieszczone w książce, a wartością promowaną podczas czytania w dniu 29 maja była pokojowość.

III dzień czytania - XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania DzieciomTrzeci dzień czytania dzieciom upłynął z takimi wartościa...
30/05/2026

III dzień czytania - XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Trzeci dzień czytania dzieciom upłynął z takimi wartościami jak: przyjaźń, życzliwość, odwaga, solidarność, a czytanym tekstem była książka pt. „Żółwie, które dały radę” Rachel Bright. Zaproszenie do czytania przyjęła Pani seniorka Krystyna Kasprzyk, a przybyłe dzieci to 3 i 5 latki z Niepublicznego Przedszkola A KUKU z Jezior Małych. Dzieci dowiedziały się z opowieści, że w każdym z nas ukryta jest moc zmieniania świata na lepsze za co serdecznie dziękujemy. 😍

II dzień czytania - XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania DzieciomW drugim dniu czytania XXV akcji Ogólnopolskiego Czytania ...
30/05/2026

II dzień czytania - XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W drugim dniu czytania XXV akcji Ogólnopolskiego Czytania Dzieciom zaprosiliśmy do biblioteki dzieci z innej grupy przedszkolnej Przedszkola Samorządowego „Kolorowy Świat” (grupę Motylek i Żabek). Tym razem naszą lektorką była seniorka Anna Pawłowska, babcia Igi z pierwszej grupy. Dzieci najpierw wysłuchały opowiadania o marudzącym wielbłądzie z książki pt. „Wielbłąd, który marudził”, a później rozmawiały na temat złości i optymizmu w życiu. Na zakończenie dzieci umiejące już czytać – odwdzięczyły się Pani Ani i zaproponowały, że poczytają teraz dla Pani Ani, z czego nasza prelegentka bardzo się ucieszyła.

I dzień czytania - XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom26 maja rozpoczęliśmy w naszej placówce Ogólnopolski Tydzie...
30/05/2026

I dzień czytania - XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

26 maja rozpoczęliśmy w naszej placówce Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku obchodzimy pod hasłem „Czytanie- Mądrość- Siła”. W tym dniu zaprosiliśmy do biblioteki dzieci z Przedszkola Samorządowego „Kolorowy Świat” (grupę Żabek i Biedronek), a lektorką była seniorka Małgorzata Pieczyńska. Dzieci najpierw wysłuchały wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima. To właśnie ten utwór w całej Polsce rozpoczynał Tydzień Czytania Dzieciom. Później Pani Małgosia przeczytała przedszkolakom opowiadanie „Nieśmiała myszka” Doroty Gellner. Historia opowiadała o myszce, której życie zmieniło się wtedy, gdy spotkała przyjaciela, który zawsze był dla niej oparciem. Opowiadanie nawiązywało do takich wartości promowanych w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, jak : przyjaźń, życzliwość, solidarność.

Warsztat hortiterapeutyczny dla młodzieży – natura, twórczość i świadome wybory21 maja odbył się w bibliotece kolejny wa...
30/05/2026

Warsztat hortiterapeutyczny dla młodzieży – natura, twórczość i świadome wybory

21 maja odbył się w bibliotece kolejny warsztat hortiterapeutyczny dla młodzieży. Tematem spotkania była „Natura, twórczość i świadome wybory”.

W czasie zajęć uczestnicy rozmawiali na temat różnego rodzaju uzależnień, od substancji psychoaktywnych po uzależnienia behawioralne. Dowiedzieli się, jakie osoby są bardziej podatne na konkretne rodzaje uzależnień. Młodzież opowiadała o swoich pasjach i zainteresowaniach, które mogą być jednym z czynników chroniących przed uzależnieniami i twórczym wykorzystaniem czasu.

Uczestnicy spotkania poznali też kolejny sposób twórczego wykorzystania czasu, a mianowicie kontakt z naturą. Młodzież po zapachu rozpoznawała przywiezione przez prowadzącą różne rodzaje ziół. Następnie każdy zasadził swój własny ogródek warzywno-ziołowy, który można było oczywiście zabrać do domu.

Warsztat poprowadziła psycholog uzależnień Alicja Tobolska, znana z poprzednich zajęć. Współpraca z GGKRPA w Zaniemyślu GGmina Zaniemyśl PPracownia Hortiterapii Na Skraju Lasu

Spotkanie autorskie z Aliną PrzydatekW Międzynarodowym Dniu Pszczół w dniu 20 maja naszą bibliotekę odwiedziła pisarka A...
30/05/2026

Spotkanie autorskie z Aliną Przydatek

W Międzynarodowym Dniu Pszczół w dniu 20 maja naszą bibliotekę odwiedziła pisarka Alina Przydatek, autorka książek dla dzieci, ilustratorka i rękodzielniczka. Spotkała się z dziećmi z Przedszkola A KUKU oraz z dziećmi z klasy I b ze Szkoły Podstawowej im. R. W. Berwińskiego z Zaniemyśla. Dzieci poznały stworzone przez panią Alinę maskotki - Myszkę Soniulindę i Króliczkę Matildę. Mogły pobawić się z nimi oraz odegrać scenki rodzajowe. Spotkanie odbyło się pod nazwą „Pszczele wesele” na podstawie jednej z książek naszego gościa.

Finał Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. "Polscy Poeci Dzieciom"Po raz pierwszy i może nie ostatni odbył się "Gminny ...
16/05/2026

Finał Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. "Polscy Poeci Dzieciom"

Po raz pierwszy i może nie ostatni odbył się "Gminny Konkurs Recytatorski" dla dzieci przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pigłowicach. Organizatorem głównym było Niepubliczne Przedszkole "Tygryski" w Pigłowicach z koordynatorem Pauliną Gołuch, nasza książnica biblioteczna służyła pomocą przy tym wydarzeniu dlatego objęliśmy go patronatem wraz z placówką szkolną w Pigłowicach.

Konkurs przeznaczony był dla dzieci w wieku od 4-6 lat. Wydzielono dwa etapy tego konkursu:

I etap przedszkolny, który przeprowadzały przedszkola i oodziały przedszkolne w swoich placówkach na terenie miasta Zaniemyśla lub gminy, a w II etapie - finałowym, zrealizowano go w dniu 14 maja w murach szkoły w Pigłowicach, gdzie reprezentanci z I etapu zmierzyli się w finale.

W konkursie wzięło udział 9 dzieci z czterech różnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu miasta Zaniemyśla i gminy, a reprezentowane były placówki przedszkolne i szkoły, takie jak: Przedszkole Samorządowe z Zaniemyśla, Niepubliczne Przedszkole i Klub Dziecięcy Montesorii "Kraina Rozwoju" z Zaniemyśla, Niepubliczne Przedszkole "Tygryski" z Pigłowic oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pigłowicach, Niepubliczne Przedszkole "Mali Odkrywcy" z Czarnotek oraz Szkoła Podstawowa w Śnieciskach.

Wyłoniono następujące miejsca w trzech kategoriach wiekowych:

GRUPA 4-latki:
I MIEJSCE - Aleksandra Nowak (Niepubliczne Przedszkole "Mali Odkrywcy" z Czarnotek)
II MIEJSCE - Emilia P. (Niepubliczne Przedszkole i Klub Dziecięcy Montessori Kraina Rozwoju z Zaniemyśla)
II MIEJSCE - Tymoteusz Kijak (Niepubliczne Przedszkole "Tygryski" z Pigłowic)

GRUPA 5-latki:

I MIEJSCE - Antonina Chmiel (Niepubliczne Przedszkole "Tygryski" z Pigłowic)
I MIEJSCE - Dawid Tłok (Niepubliczne Przedszkole i Klub Dziecięcy Montessori Kraina Rozwoju z Zaniemyśla)
II MIEJSCE - Antoni Wróblewski (Przedszkole Samorządowe "Kolorowy Świat" z Zaniemyśla)
II MIEJSCE - Lilianna Ratajczak (Niepubliczne Przedszkole "Mali Odkrywcy" z Czarnotek)

GRUPA 6-latki:

I MIEJSCE - Hanna Białkowska (Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Śnieciskach)
I MIEJSCE - Oliwia Pachura (Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pigłowicach).

Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za odwagę i reprezentację swojego przedszkola lub oddziału przedszkolnego. Nagrody książkowe ufundowała nasza placówka biblioteczna, pozostałe nagrody pochodziły z funduszy placówki szkolnej. Była też bardzo smaczna degustacja, za co serdecznie dziękujemy...

Nagroda dla naszej placówki podczas Gali Dnia Bibliotekarza i Bibliotek W dniu 12 maja br. w Poznaniu odbyła się uroczys...
16/05/2026

Nagroda dla naszej placówki podczas Gali Dnia Bibliotekarza i Bibliotek

W dniu 12 maja br. w Poznaniu odbyła się uroczysta Gala Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz trzeciej edycji Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury z Poznania we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i TVP3 Poznań.

Na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Małgorzaty Grupińskiej-Bis w uroczystości uczestniczyła także dyrektorka biblioteki w Zaniemyślu Alina Sobkowiak.

Druga część uroczystości stanowiła Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników 2026, w której trzeba było wcześniej zagłosować na jednego z nominowanych kandydatów w dwóch kategoriach: „Literatura dla dzieci i młodzieży” oraz „Literatura dla dorosłych”.

W kategorii pierwszej - „Literatura dla dzieci i młodzieży” nominowane zostały książki:
Michał Figura, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, „Rysie. Historie prawdziwe”, Wydawnictwo Dwie Siostry,
Anja Franczak, Marianna Sztyma, „Żaba. Mała opowieść o żałobie”, Wydawnictwo Albus,
Barbara Kosmowska, Emilia Dziubak, „Latawiec”, Wydawnictwo Agora dla dzieci,
Wit Szostak, „Wylinka”, Wydawnictwo Powergraph,
Katarzyna Wasilkowska, „Złodziejka”, Wydawnictwo Literatura,

Zwyciężyła: Katarzyna Wasilkowska, „Złodziejka”, Wydawnictwo Literatura.

W kategorii drugiej „Literatura dla dorosłych” nominowane zostały książki:
Mikołaj Grynberg, „Rok, w którym nie umarłem”, Wydawnictwo Agora,
Jakub Małecki, „Obiekty głębokiego nieba”, Wydawnictwo SQN,
Maciej Siembieda, „Gołoborze”, Wydawnictwo Znak Litera Nova,
Szczepan Twardoch, „Null”, Wydawnictwo Marginesy,
Zyta Rudzka, „Tylko durnie żyją do końca”, Wydawnictwo W.A.B.

Zwyciężył: Mikołaj Grynberg, „Rok, w którym nie umarłem”, Wydawnictwo Agora.

Kolejną częścią wieczoru było wręczenie nagród finansowych dla bibliotek z Wielkopolski, przy których działają kluby czytelnicze. Podanie prawidłowych nominacji przez dyrektorkę biblioteki na w/wym. zwycięzców zdecydowało o nagrodzie dla naszej książnicy w wysokości 5 tys. złotych z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych i organizację spotkań z wybranymi nominowanymi - za co serdecznie dziękuję.

„Dofinansowano ze środków Województwa Wielkopolskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. „Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników 2026”.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Gmina Zaniemyśl

Zapowiedź - "Pszczele wesele" - spotkanie autorskie z Aliną Przydatek i jej gałagankowymi bohateramiZ okazji Światowego ...
16/05/2026

Zapowiedź - "Pszczele wesele" - spotkanie autorskie z Aliną Przydatek i jej gałagankowymi bohaterami

Z okazji Światowego Dnia Pszczół w dniu 20 maja biblioteka zaprasza na spotkanie z Aliną Przydatek i jej "Pszczelim weselu".

I SPOTKANIE - Przedszkole A-kuku godz. 9.30

II SPOTKANIE - dzieci z klasy Ic ze SP im. R. W. Berwińskiego z Zaniemyśla.

Po spotkaniu możliwość zakupu książek autorstwa naszego gościa.

O AUTORCE:

Serdecznie witam Was w moim świecie. Bajki dla dzieci w nim znajdziecie! Tu też, z dużymi i małymi, Angielskich i włoskich słów się uczymy! Czasem królują tu piosenki – Dbam aby miały skoczne dźwięki! Przecież bajeczka z piosenką w duecie, To najpiękniejsza rzecz na świecie! Jest ...

Adres

Sienkiewicza 4
Zaniemysl
63-020

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 10:30 - 17:30
Wtorek 10:30 - 17:30
Środa 08:00 - 15:00
Czwartek 10:30 - 15:00
Piątek 10:30 - 17:30
Sobota 10:00 - 14:00

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Biblioteka Publiczna Gminy Zaniemyśl umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria