21/01/2023
Nie żyje Senator Marek Plura, niech spoczywa w pokoju ‼️
Odszedł Marek Plura - wybitny raciborzanin i Ślązak, człowiek wielkiego serca, psychoterapeuta i przyjaciel ludzi, zwłaszcza niepełnosprawnych. Z własnej niepełnosprawności uczynił siłę do działania i wpływu na innych, z wózka elektrycznego, do którego był przykuty, trybunę do kontaktu z ludźmi.
Był posłem na Sejm VI i VII kadencji, deputowanym do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, senatorem X kadencji.
Niestrudzenie działał na rzecz niepełnosprawnych - był założycielem Stowarzyszenia "Dobry Dom", prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Akcent". Kochał Śląsk i śląską mowę - przewodniczył Parlamentarnemu Zespołowi ds. Piastówanio Ślónskiej Godki". Uhonorowany licznymi wyróżnieniami m.in. nagrodą im. Karola Miarki za wybitny wkład w kulturę. Kawaler Orderu Uśmiechu. O sobie mówił bardzo skromnie, że jest pracownikiem socjalnym.
Marku, będzie nam brakowało Twoich celnych uwag i spostrzerzeń, Twojego optymizmu, którym zarażałeś wszystkich, Twojego poczucia humoru i radości życia, Twojego widzenia spraw, których inni nie dostrzegali.
Odpoczywaj w pokoju, Drogi Przyjacielu.