Ochotnicza Straż Pożarna w Wyżnem powstała w 1910 roku staraniem działaczy Kółka Rolniczego, któremu przewodniczył kierownik miejscowej Szkoły Podstawowej - Karol Burghard. Już w pierwszym roku istnienia członkowie OSP (a przynajmniej ich część) posiadali jednolite umundurowanie: szerokie, dwukolorowe pasy parciane z toporkami oraz czarne hełmy bojowe. Zakup niezbędnego wyposażenia był możliwy dzi
ęki finansowemu wsparciu ze strony Kółka Rolniczego. Ważną funkcję w Stowarzyszeniu pełnił obserwator - sygnalista dh Wojciech Czarnik, mieszkający w centrum wsi na wzgórzu ponad szkołą, który miał wzgląd na całą okolicę i w przypadku pożaru alarmował głosem trąbki o konieczności niesienia pomocy. W kolejnych latach Organizacja działała prężnie z przerwami spowodowanymi wybuchem I i II wojny światowej, które nie sprzyjały strażackiej działalności - wielu strażaków ginęło podczas działań wojennych, ponadto pogarszająca się sytuacja materialna mieszkańców wsi nie dawała szans na żadne strażackie inwestycje. Radość, entuzjazm i nowe nadzieje, które ogarnęły społeczeństwo po zakończeniu wojny sprawiły, że jedną z pierwszych reaktywowanych organizacji była Ochotnicza Straż Pożarna. W 1946 roku grupa 18 mieszkańców wsi Wyżne wybrała naczelnika Straży i wznowiła działalność jednostki. Jednakże brak podstawowego sprzętu znacznie ograniczał możliwości bojowe Straży Pożarnej, dlatego w tym okresie koncentrowano się na działaniach prewencyjnych: m.in.: likwidacji zagrożeń w gospodarstwach, szkoleniu mieszkańców, ochronie mostów w okresie spływu kry lodowej. [...] W 1986 roku zapadła decyzja o rozbudowie Domu Strażaka, gdyż istniejący obiekt nie mógł sprostać wypełnieniu swojej funkcji. Także w 1986 roku OSP w Wyżnem został nadany sztandar, który ufundowali mieszkańcy wsi, wyrażając tym swą wdzięczność i uznanie dla pracy i poświęcenia strażaków. Sztandar został odznaczony przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. W 1989 roku dzięki zaangażowaniu i pracy społecznej wielu członków OSP w Wyżnem zostały zakończone prace przy rozbudowie Domu Strażaka."