29/04/2021
Wyszogród - najdłuższy most drewniany w Europie zdał egzamin
Przez bramę - z napisem na wysokości OJCZYŹNIE – z lewego na prawy brzeg Wisły przejechały już pierwsze samochody, ciężarówki i osobówki komunistycznych oficjeli. Udało się. Most zdał egzamin.
Mnóstwo biało-czerwonych flag łopocących na wietrze, setki metrów girland z naturalnego igliwia i symboliczna brama triumfalna, no i oczywiście wielu gości i gapiów – tak wyglądała uroczystość oddania w użytkowanie odbudowanego mostu przez Wisłę w Wyszogrodzie (zdjęcie niżej). Było to 16 grudnia 1946 roku.
Po zniszczeniu we wrześniu 1939 roku, most został odbudowany w 1944 roku jako całkowicie drewniany. Wysadzony w styczniu 1945, po odbudowie i kolejnych naprawach otrzymał stalowe przęsła, zachowując jednak drewniany pomost i filary.
Podziękowania dla Małgorzatki za udostępnienie zdjęcia.