Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu

Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu został powołany 19 stycznia 1999 r. na mocy ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu

𝗣𝗿𝗲𝘀𝗷𝗮 𝗺𝗮 𝘀𝗲𝗻𝘀! Działania zainicjowane przez Instytut Pamięci Narodowej doprowadziły do demontażu tablicy odsłoniętej w ...
30/04/2026

𝗣𝗿𝗲𝘀𝗷𝗮 𝗺𝗮 𝘀𝗲𝗻𝘀! Działania zainicjowane przez Instytut Pamięci Narodowej doprowadziły do demontażu tablicy odsłoniętej w ubiegłym roku w Kłodzku, poświęconej komunistycznej formacji, jaką były Wojska Ochrony Pogranicza.

W wolnej Polsce nie powinno być miejsca na gloryfikowanie struktur, które służyły m.in. represjonowaniu Polaków. Co więcej, tablicę odsłonięto bez zachowania koniecznych procedur administracyjnych.

📌 Pisaliśmy o tym w oświadczeniu dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, dr. hab. Kamila Dworaczka, z 26 czerwca 2025 roku 👉
https://wroclaw.ipn.gov.pl/wro/aktualnosci/224409,Oswiadczenie-Dyrektora-Oddzialu-IPN-we-Wroclawiu-w-sprawie-tablicy-upamietniajac.html

Warto przypomnieć historię tej tablicy. 17 czerwca 2025 r. w Kłodzku, przy ul. Wyspiańskiego 2, została odsłonięta tablica upamiętniająca 80. rocznicę powstania Sudeckiej Brygady W*P. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz i służb mundurowych. Tablica została sfinansowana przez miasto Kłodzko oraz kłodzkie starostwo.

26 czerwca dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu, dr hab. Kamil Dworaczek, wydał wspomniane wyżej oświadczenie, w którym wskazał, że IPN nie otrzymał do zaopiniowania projektu tablicy ani dokumentacji niezbędnej do wydania merytorycznej opinii.

W oświadczeniu podkreślono, że formacja W*P podlegała Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, czyli organowi represji Polski Ludowej w rozumieniu ustawy o IPN. Wojska te brały czynny udział w represjonowaniu obywateli polskich próbujących uciec z kraju oraz w zwalczaniu podziemia niepodległościowego. Oświadczenie było komentowane przez lokalne media (DOBA.PL, FAKTY TVP3 Wrocław, Radio Wrocław i inne).

Przez kolejne miesiące zabiegaliśmy u starosty powiatowego oraz burmistrza Kłodzka o usunięcie kontrowersyjnej tablicy. W trakcie dalszych działań dowiedzieliśmy się, że upamiętnienie nie było również konsultowane z konserwatorem zabytków, co stanowiło kolejne istotne naruszenie obowiązujących przepisów.

31 marca tego roku w sprawie tablicy W*P interweniował I zastępca Prezesa IPN, dr hab. Karol Polejowski. Wówczas Starostwo Powiatowe zobowiązało Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, Zarząd Koła nr 3, do demontażu tablicy do 30 kwietnia.

Tablica ostatecznie zniknęła z przestrzeni publicznej, co stanowi ważny przykład pokazujący, że konsekwentna walka o prawdę historyczną i poszanowanie porządku prawnego przynosi realne efekty.

Przeczytaj artykuł "Wojska Ochrony Pogranicza w systemie aparatu bezpieczeństwa PRL" autorstwa Pawła Skubisza 👉 https://przystanekhistoria.pl/pa2/teksty/121042,Wojska-Ochrony-Pogranicza-w-systemie-aparatu-bezpieczenstwa-PRL.html

Klub Historyczny 𝗚𝗿𝘂𝗽𝗮 𝗕𝗼𝗷𝗼𝘄𝗮 „𝗛𝘂𝗯𝗮𝗹” 𝘇 Gmina Milicz w składzie: Maksymilian Sobolewski i Szymon Jankowski,  których do ...
29/04/2026

Klub Historyczny 𝗚𝗿𝘂𝗽𝗮 𝗕𝗼𝗷𝗼𝘄𝗮 „𝗛𝘂𝗯𝗮𝗹” 𝘇 Gmina Milicz w składzie: Maksymilian Sobolewski i Szymon Jankowski, których do konkursu przygotowywał nauczyciel historii, Łukasz Grzesiak ze Szkoła Podstawowa w Czatkowicach, został wyróżniony podczas gali finałowej IX edycji projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”.

W tegorocznej edycji projektu wzięły udział 54 zespoły projektowe z całej Polski 🇵🇱 skupiające 289 uczniów. Przedsięwzięcie skierowane do młodzieży, przybliża prace Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w zakresie docierania do ukrytych miejsc pochówku Polaków – ofiar totalitaryzmów.

🎞️ Zobacz film przygotowany przez uczniów 👇👇👇
https://www.youtube.com/watch?v=Wl7i0bEV9uY

Projekt objęty jest honorowym patronatem Prezydenta RP Karola Nawrockiego.

28 kwietnia 2026 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala finałowa IX edycji projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. W wydarzeniu wzięli udział zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej: dr hab. Karol Polejowski i dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Wczoraj na terenie firmy Dozamel przy ulicy Fabrycznej we Wrocławiu odbyła się poruszająca uroczystość upamiętniająca ro...
29/04/2026

Wczoraj na terenie firmy Dozamel przy ulicy Fabrycznej we Wrocławiu odbyła się poruszająca uroczystość upamiętniająca robotników przymusowych pracujących tu od 1940 roku oraz więźniów dwóch filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, które funkcjonowały w tym miejscu od sierpnia 1944 do stycznia 1945 roku. Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu reprezentowała Sylwia Krzyżanowska z Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Podczas wydarzenia oddano hołd ofiarom niemieckiego terroru, podkreślając znaczenie pamięci historycznej oraz konieczność przekazywania prawdy o tragicznych losach więźniów i robotników przymusowych kolejnym pokoleniom. Uroczystość była również wyrazem szacunku wobec wszystkich, którzy cierpieli i ginęli w tym miejscu.

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, dr hab. Kamil Dworaczek, zaprasza na uroczystość upamiętniaj...
28/04/2026

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, dr hab. Kamil Dworaczek, zaprasza na uroczystość upamiętniającą oswobodzenie 𝗔𝗿𝗯𝗲𝗶𝘁𝘀𝗹𝗮𝗴𝗲𝗿 𝗕𝘂𝗿𝗴𝘄𝗲𝗶𝗱𝗲. Wydarzenie odbędzie się w środę, 6 maja o godz. 12.00 pod pomnikiem na Skwerze Ofiar Obozu Burgweide na Osiedle Sołtysowice we Wrocławiu.

Uroczystość odbędzie się z udziałem wojskowej asysty honorowej wystawionej przez Garnizon Wrocław. Mile widziane będą poczty sztandarowe instytucji i organizacji.

Delegacje pragnące złożyć kwiaty pod pomnikiem proszone są o przesłanie zgłoszenia do 4 maja na adres 📩 [email protected]

O godz. 13.00 w Filii nr 19 Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu rozpocznie się panel dyskusyjny. Wśród prelegentów wystąpią:

◾️prof. Uniwersytet Wrocławski dr hab. Tomasz Głowiński z wykładem „Kapitulacja Festung Breslau” oraz Jacek Cielecki (IPN Oddział Wrocław) z wystąpieniem „Durchgangslager Burgweide a praca przymusowa na Dolnym Śląsku w latach 1939–1945”,

◾️moderatorem spotkania będzie dr Kamil Frączkiewicz (IPN Oddział Wrocław).

Dzieje niemieckiego obozu Burgweide 👉
https://wroclaw.ipn.gov.pl/wro/nauka-i-edukacja/badania-historyczne/burgweide/historia-obozu/200592,Dzieje-niemieckiego-obozu-Burgweide.html

Tak stworzono jedno z najstraszniejszych miejsc w historii świata… Na rozkaz dowódcy SS 𝗛𝗲𝗶𝗻𝗿𝗶𝗰𝗵𝗮 𝗛𝗶𝗺𝗺𝗹𝗲𝗿𝗮, 27 kwietnia ...
27/04/2026

Tak stworzono jedno z najstraszniejszych miejsc w historii świata… Na rozkaz dowódcy SS 𝗛𝗲𝗶𝗻𝗿𝗶𝗰𝗵𝗮 𝗛𝗶𝗺𝗺𝗹𝗲𝗿𝗮, 27 kwietnia 1940 roku Niemcy rozpoczęli w Oświęcimiu budowę obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.

Lokalizacja nie była przypadkowa. Oświęcim znajdował się na terenach wcielonych do III Rzeszy i należał do rejencji katowickiej. Decydujące znaczenie miały:

◾️dogodne połączenia kolejowe
◾️bliskość Generalnego Gubernatorstwa
◾️istniejąca infrastruktura – m.in. przedwojenne koszary Wojska Polskiego

To wszystko sprawiło, że Niemcy mogli szybko przekształcić to miejsce w sprawnie działający mechanizm terroru.

Początkowo obóz miał służyć jako miejsce izolacji i wyniszczenia Polaków. Z czasem stał się największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i ośrodkiem zagłady – symbolem Holokaustu i zbrodni totalitaryzmu.

🕯️ Pamięć
Historia KL Auschwitz zaczęła się od decyzji i planu. Jej konsekwencją były niewyobrażalne cierpienia milionów ludzi.

Pamięć o tych wydarzeniach to nie tylko obowiązek – to przestroga.



Fot.: IPN Krzysztof Łojko
Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach

Wrocławska kinowa premiera filmu dokumentalnego „𝐂𝐳𝐚𝐫𝐧𝐨𝐛𝐲𝐥. 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐚 𝐩𝐞𝐫𝐬𝐩𝐞𝐤𝐭𝐲𝐰𝐚” za nami. Prezentujemy ostatnią galerię z...
26/04/2026

Wrocławska kinowa premiera filmu dokumentalnego „𝐂𝐳𝐚𝐫𝐧𝐨𝐛𝐲𝐥. 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐚 𝐩𝐞𝐫𝐬𝐩𝐞𝐤𝐭𝐲𝐰𝐚” za nami. Prezentujemy ostatnią galerię zdjęć z tego wydarzenia, tym razem autorstwa Agata Ligęcka 👇👇

Film dokumentalny „𝗖𝘇𝗮𝗿𝗻𝗼𝗯𝘆𝗹. 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗮 𝗽𝗲𝗿𝘀𝗽𝗲𝗸𝘁𝘆𝘄𝗮” w reżyserii Krzysztofa Kunerta przygotowany przez wrocławski Oddział I...
26/04/2026

Film dokumentalny „𝗖𝘇𝗮𝗿𝗻𝗼𝗯𝘆𝗹. 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗮 𝗽𝗲𝗿𝘀𝗽𝗲𝗸𝘁𝘆𝘄𝗮” w reżyserii Krzysztofa Kunerta przygotowany przez wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej już na Kanał Zero Official 👇

11 likes, 1 comment. "KATASTROFA W CZARNOBYLU 40. ROCZNICA | FILM IPN"

25/04/2026

🎬 Zobaczcie skrót z sobotniej premiery w Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu!

Premiera dokumentu „Czarnobyl. Polska perspektywa” przyciągnęła wielu zainteresowanych historią i skutkami katastrofy.

Na uczestników czekały dodatkowe atrakcje – m.in. możliwość skorzystania z gogli VR 🎥🥽, a każdy obecny na tym darmowym pokazie otrzymał drobny upominek 🎁

Po projekcji odbyła się niezwykle ciekawa rozmowa z:
🎙 dr hab. Kamil Dworaczek
🎬 reżyserem Krzysztof Kunert
🩺 prof. dr hab. n. med. Marek Bolanowski

Dyskusję poprowadziła redaktor Joanna Lamparska.

Produkcja: Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu
Patronat medialny: FAKTY TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Licznik Geigera, Napromieniowani.pl

wśród fanów

🎬 Premiera filmu dokumentalnego „Czarnobyl. Polska perspektywa”  📅 Niedziela  🕚 11:00 – premiera internetowa Kanał Zero ...
25/04/2026

🎬 Premiera filmu dokumentalnego „Czarnobyl. Polska perspektywa”

📅 Niedziela
🕚 11:00 – premiera internetowa Kanał Zero Official
📺 21:45 – emisja w TVP Dokument

📅 Poniedziałek
▶️ premiera na kanale YouTube IPN Wrocław

💥 To wyjątkowa opowieść o katastrofie, która zmieniła świat — pokazana z polskiej perspektywy.
Serdecznie zapraszamy do oglądania i udostępniania!

Wrocławska kinowa premiera filmu dokumentalnego „𝐂𝐳𝐚𝐫𝐧𝐨𝐛𝐲𝐥. 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐚 𝐩𝐞𝐫𝐬𝐩𝐞𝐤𝐭𝐲𝐰𝐚” za nami. Premiera internetowa w niedziel...
25/04/2026

Wrocławska kinowa premiera filmu dokumentalnego „𝐂𝐳𝐚𝐫𝐧𝐨𝐛𝐲𝐥. 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐚 𝐩𝐞𝐫𝐬𝐩𝐞𝐤𝐭𝐲𝐰𝐚” za nami. Premiera internetowa w niedzielę o godzinie 11:00 na Kanał Zero Official 💥 oraz o godzinie 21:45 na TVP Dokument.

Produkcja przygotowana przez wrocławski Oddział podejmuje temat katastrofy czarnobylskiej na nowo – w sposób interdyscyplinarny i niezwykle aktualny.

Twórcy łączą perspektywę historyczną, społeczną i medyczną, aby lepiej zrozumieć zarówno przebieg wydarzeń z 1986 roku, jak i ich długofalowe konsekwencje. Dziś jesteśmy w Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, od jutra film dostępny dla wszystkich.

Po projekcji filmu odbyła się rozmowa z dr. hab. Kamilem Dworaczkiem, reżyserem Krzysztofem Kunertem i prof. dr. hab. n. med. Markiem Bolanowskim. Moderatorem dyskusji będzie redaktor Joanna Lamparska.

Film oraz dyskusja zostaną udostępnione już niedługo także na kanale YouTube IPN Wrocław. Autor zdjęć Maciej Parysek 👇

Za nami warszawska premiera filmu dokumentalnego „𝗖𝘇𝗮𝗿𝗻𝗼𝗯𝘆𝗹. 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗮 𝗽𝗲𝗿𝘀𝗽𝗲𝗸𝘁𝘆𝘄𝗮” w reżyserii Krzysztofa Kunerta, przygot...
25/04/2026

Za nami warszawska premiera filmu dokumentalnego „𝗖𝘇𝗮𝗿𝗻𝗼𝗯𝘆𝗹. 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗮 𝗽𝗲𝗿𝘀𝗽𝗲𝗸𝘁𝘆𝘄𝗮” w reżyserii Krzysztofa Kunerta, przygotowana przez wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Dziś premiera wrocławska, a od jutra film dostępny będzie w serwisie YouTube. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. Patronami medialnymi premiery są: FAKTY TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Licznik Geigera, Napromieniowani.pl.

Adres

Ulica Długosza 48
Wroclaw
51-162

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 08:15 - 16:15
Wtorek 08:15 - 16:15
Środa 08:15 - 16:15
Czwartek 08:15 - 16:15
Piątek 08:15 - 16:15

Telefon

+48713269720

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu:

Udostępnij