30/04/2026
𝗣𝗿𝗲𝘀𝗷𝗮 𝗺𝗮 𝘀𝗲𝗻𝘀! Działania zainicjowane przez Instytut Pamięci Narodowej doprowadziły do demontażu tablicy odsłoniętej w ubiegłym roku w Kłodzku, poświęconej komunistycznej formacji, jaką były Wojska Ochrony Pogranicza.
W wolnej Polsce nie powinno być miejsca na gloryfikowanie struktur, które służyły m.in. represjonowaniu Polaków. Co więcej, tablicę odsłonięto bez zachowania koniecznych procedur administracyjnych.
📌 Pisaliśmy o tym w oświadczeniu dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, dr. hab. Kamila Dworaczka, z 26 czerwca 2025 roku 👉
https://wroclaw.ipn.gov.pl/wro/aktualnosci/224409,Oswiadczenie-Dyrektora-Oddzialu-IPN-we-Wroclawiu-w-sprawie-tablicy-upamietniajac.html
Warto przypomnieć historię tej tablicy. 17 czerwca 2025 r. w Kłodzku, przy ul. Wyspiańskiego 2, została odsłonięta tablica upamiętniająca 80. rocznicę powstania Sudeckiej Brygady W*P. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz i służb mundurowych. Tablica została sfinansowana przez miasto Kłodzko oraz kłodzkie starostwo.
26 czerwca dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu, dr hab. Kamil Dworaczek, wydał wspomniane wyżej oświadczenie, w którym wskazał, że IPN nie otrzymał do zaopiniowania projektu tablicy ani dokumentacji niezbędnej do wydania merytorycznej opinii.
W oświadczeniu podkreślono, że formacja W*P podlegała Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, czyli organowi represji Polski Ludowej w rozumieniu ustawy o IPN. Wojska te brały czynny udział w represjonowaniu obywateli polskich próbujących uciec z kraju oraz w zwalczaniu podziemia niepodległościowego. Oświadczenie było komentowane przez lokalne media (DOBA.PL, FAKTY TVP3 Wrocław, Radio Wrocław i inne).
Przez kolejne miesiące zabiegaliśmy u starosty powiatowego oraz burmistrza Kłodzka o usunięcie kontrowersyjnej tablicy. W trakcie dalszych działań dowiedzieliśmy się, że upamiętnienie nie było również konsultowane z konserwatorem zabytków, co stanowiło kolejne istotne naruszenie obowiązujących przepisów.
31 marca tego roku w sprawie tablicy W*P interweniował I zastępca Prezesa IPN, dr hab. Karol Polejowski. Wówczas Starostwo Powiatowe zobowiązało Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, Zarząd Koła nr 3, do demontażu tablicy do 30 kwietnia.
Tablica ostatecznie zniknęła z przestrzeni publicznej, co stanowi ważny przykład pokazujący, że konsekwentna walka o prawdę historyczną i poszanowanie porządku prawnego przynosi realne efekty.
Przeczytaj artykuł "Wojska Ochrony Pogranicza w systemie aparatu bezpieczeństwa PRL" autorstwa Pawła Skubisza 👉 https://przystanekhistoria.pl/pa2/teksty/121042,Wojska-Ochrony-Pogranicza-w-systemie-aparatu-bezpieczenstwa-PRL.html