28/05/2026
88-latek mówi o tym, jakie lubi czytać książki.
I szczerze?
W tych kilku minutach jest więcej spokoju i życiowej mądrości niż w większości rzeczy, które dziś scrollujemy godzinami.
Pan Kazio opowiada o czytaniu tak, jak kiedyś ludzie opowiadali o życiu - spokojnie, bez pośpiechu i bez potrzeby udowadniania czegokolwiek.
Mówi, że kiedy był młodszy, nie potrafił żyć bez książek z biblioteki.
Czytał wszystko. Od książek przygodowych po historyczne.
Po prostu lubił poznawać świat.
I może właśnie dlatego to pokolenie miało w sobie więcej cierpliwości, spokoju i refleksji.
Dzisiaj bardzo łatwo jest przebodźcować sobie głowę.
5 sekund filmu.
Kolejny bodziec.
Kolejna informacja.
A potem człowiek siada wieczorem i czuje pustkę.
Dlatego tak dobrze słucha się ludzi, którzy pamiętają jeszcze świat bez ciągłego pośpiechu.
Świat, w którym człowiek potrafił usiąść z książką… i po prostu pobyć chwilę sam ze swoimi myślami.