Wrocławscy nomadzi: tabor romski na Karłowicach

Wrocławscy nomadzi: tabor romski na Karłowicach Historia koczowiska Romów rumuńskich przy ul. Kamieńskiego i współpracujących z tą społecznością mieszkańców Wrocławia. Na sytuację tą składa się kilka przyczyn.

Społeczność Romów rumuńskich we Wrocławiu liczy około 80 osób. Grupa ta jest płynna i zmienia się zarówno ilość jej członków jak i struktura społeczna. Pierwsi przedstawiciele tej grupy pojawili się w Wrocławiu pod koniec lat 90 na fali zmian systemowych krajów Bloku Wschodniego, które to zmiany umożliwiły im przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej. Romowie rumuńscy pojawili się na ulica

ch polskich miast, ale w związku z tym że przebywali w Polsce nielegalnie często zmieniali miejsce pobytu unikając w ten sposób identyfikacji przez władze, z którymi konfrontacja kończyła się deportacją do Rumunii. Jednak od dnia 1 stycznia 2007, wraz z przyjęciem Rumunii w poczet krajów unijnych, sytuacja tej społeczności uległa zmianie. Przysługuje jej prawo pobytu na terenie innych krajów unii oraz podejmowanie legalnej pracy. Mimo przysługujących tej grupie praw od początku swojego pobytu w Polsce (w przypadku niektórych osób jest to 15 lat) społeczność ta żyje w wykluczeniu. Najważniejsze z nich to silny negatywny stereotyp „Roma” i nacechowane niewiedzą i uprzedzeniami nastawienie do tej społeczności, odmienność etniczna i kulturowa grupy oraz brak wiedzy wśród jej członków na temat obowiązków i praw wynikających z faktu ich przebywania na terenie Polski. Grupa mieszkająca we Wrocławiu składa się z wielopokoleniowych rodzin a 70% tej społeczności stanowią dzieci. Większość osób mówi w języku polskim jednak nikt nie potrafi czytać i pisać po polsku. Dzieci, z których większość urodziła się w Polsce, nie znają języka rumuńskiego. Grupa porozumiewa się w języku romani
Głównym źródłem dochodów jest żebractwo. Żebrzą głównie kobiety i dzieci. Mężczyźni pracują „dorywczo” oraz zajmują się infrastrukturą obozu. Obóz składa się o15 altanek zbudowanych z surowców wtórnych, których głównym wyposażeniem są łóżka i piece służące zarówno do ogrzewania jak i gotowania (wyrób pieców jest obok hodowli koni tradycyjnym zajęciem mężczyzn z tej grupy). W „obozie” nie ma wody, prąd pozyskiwany jest z agregatu.

W maju ubiegłego roku rodzina Romów rumuńskich ostałą napadnięta w Gdańsku przez kibiców. Sprawę właśnie umorzono.  W dn...
16/01/2017

W maju ubiegłego roku rodzina Romów rumuńskich ostałą napadnięta w Gdańsku przez kibiców. Sprawę właśnie umorzono.

W dniu napaści, Romowie zostali pozostawieni przez Policję na łasce napastników. Policja wezwana na miejsce zdarzenia jeszcze przed napaścią, zignorowała zgłoszenie. Sprawców co prawda nie ustalono, uniemożliwiono Romom obejrzenie monitoringu z kamer. Niemniej policjantom w papierach wszystko się zgadza. Udało się dokonać brawurowego ustalenia właściciela działki - Polski. Polska jednak nie czuła się poszkodowana w związku z atakiem na imigrantów.

Gdańska policja nie ustaliła sprawców zeszłorocznej napaści na dwie romskie rodziny. - Śledztwo było tak prowadzone, by można było je umorzyć - uważa Tomasz Nowicki z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

21/10/2016

Szukamy osób do zespołu projektowo!
Od listopada ruszamy z szerokim programem skierowanym do społeczności Romów rumuńskich we Wrocławiu. Program będzie odejmował edukację, możliwość podjęcia pracy, mieszkalnictwo i zdrowie.
Czytajcie ogłoszenie, przesyłajcie osobom, które znalazły by się tego typu działaniach. Praca jest specyficzna i trzeba mieć do niej predyspozycje. Szczegóły znajdziecie w ogłoszeniu. Polecam i zapraszamy oraz pozdrawiamy! Fundacja Dom Pokoju


http://warszawa.ngo.pl/wiadomosc/1996258.html

Zatrudnimy pracowników - asystentów społecznych do pracy ze społecznością Romów rumuńskich w programie pilotażowym dotyczącym kompleksowego wsparcia społeczności realizowanym przez Fundację Dom Pokoju w okresie od 11.2016 do 12.2017.

08/04/2016

Dzisiaj z okazji Międzynarodowego Dnia Romów jesteśmy w Warszawie. Bierzemy udział w seminarium organizowanym przez biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce.

Zapraszamy wszystkich, którym zależy na wzmocnieniu społeczności romskich migrantów, którzy żyją w Polsce od ponad 20 lat i przez cały ten czas mierzą się ze skrajną biedą, wykluczeniem społecznym i dyskryminacją.

8 kwietnia – przypada Międzynarodowy Dzień Romów. Z tej okazji w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się seminarium dotyczące sytuacji romskich imigrantów w Polsce.Romowie, pochodzący głównie z Rumunii i żyjący na koczowiskach w wielu polskich miastach, w zdecydowanej większości egzystują w…

31/03/2016

A gdzie w tym wszystkim jest głos samych Romów? Mają jakąś reprezentację na słowackiej scenie politycznej?Przez wiele la...
19/03/2016

A gdzie w tym wszystkim jest głos samych Romów? Mają jakąś reprezentację na słowackiej scenie politycznej?

Przez wiele lat romska reprezentacja polityczna była bardzo podzielona; w ostatniej kadencji był jeden ich poseł, który zresztą został też pełnomocnikiem ds. Romów. Przyczyna jest między innymi taka, że Słowacja nigdy nie przeprowadziła żadnej „dyskryminacji pozytywnej”, jak np. Polacy w wypadku mniejszości niemieckiej. I nawet nie z niechęci do samych Romów, bo chodziło o to, żeby dużo silniejsza mniejszość węgierska nie zażyczyła sobie tego samego – w pewnym sensie Romowie dostali rykoszetem. Starali się długo tworzyć partie romskie, ale one nie miały szans przejść progu wyborczego. Pamiętajmy, że ich jest na Słowacji około 8 procent i że to jest bardzo młoda populacja, więc wielu w ogóle nie głosowało. Żeby wejść do parlamentu musieliby wszyscy pójść na wybory i zagłosować na jedno ugrupowanie. W ostatnich wyborach już prawie wszystkie partie miały kandydatów romskich na swoich listach, ale zazwyczaj niezbyt wysoko, tzn. raczej na pokaz. Ci kandydaci jednak są i to dużo lepiej wykształceni niż kiedyś, coraz lepiej przygotowani, żeby być partnerem do rozmów dla słowackiej większości.

Strukturalna korupcja na Słowacji przypomina tę z Ukrainy.

02/03/2016

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar odwiedził we wtorek po południu koczowisko przy ul. Lechickiej w Poznaniu. Na terenie dawnego ogrodu działkowego, w altanach, mieszkają tam rumuńscy Romowie.

23/02/2016
Romskie bajki opowiedziane przez Tanti Vetę, które zasłyszała od swojej mamy. Opowieści zostały spisane w trzech językac...
21/02/2016

Romskie bajki opowiedziane przez Tanti Vetę, które zasłyszała od swojej mamy. Opowieści zostały spisane w trzech językach: romani, rumuńskim i angielskim

Visit the post for more.

160 lat temu władze dzisiejszej Rumunii ogłosiły abolicję niewolnic i niewolników. Przez 500 lat niezależnie od wieku i ...
20/02/2016

160 lat temu władze dzisiejszej Rumunii ogłosiły abolicję niewolnic i niewolników. Przez 500 lat niezależnie od wieku i płci Romni i Romowie w Rumunii byli własnością innych ludzi albo władz.

Bez kontekstu historycznego nie da się zrozumieć biedy, dyskryminacji i wykluczenia jakiego doświadczają Romowie wędrujący i Ci, którzy się osiedlili.

W 2011 roku władze Rumunii ustanowiły dzień 20 lutego "Dniem wyzwolenia Romów"

Did you know that Roma were slaves in Europe? And that slavery was only abolished in Romania 160 years ago today?
Roma were slaves – the property of other people or the State – for over 500 years in Romania. We think that it is impossible to understand the poverty, discrimination, and exclusion that Roma experience today without facing up to and understanding that history. It is no accident that Roma live among the margins of Romanian (and European) society. They may have been emancipated from slavery 160 years ago today, but they are still fighting for emancipation from anti-Gypsyism. We are here to support them in that struggle.
Only in 2011 did the Romanian authorities declare February 20 the “Day of Emancipation of the Roma in Romania”. Roma are still waiting for a full reckoning and the day when they can celebrate full equality.
To learn more visit this link: http://2august.eu/forgotten-history-500-years-of-roma-slavery-in-romania/

To nie moja wina, że ktoś kiedyś wymyślił sobie ten romantyczny obraz tańczącego i śpiewającego Roma, bo wygodnie było w...
18/02/2016

To nie moja wina, że ktoś kiedyś wymyślił sobie ten romantyczny obraz tańczącego i śpiewającego Roma, bo wygodnie było wpisać nas w jakieś ramy. Czy to ma znaczyć, że ja nie mogę teraz być roztańczona i rozśpiewana? Nie ma mowy. To ja decyduję o tym, jak będę się zachowywać, a nie ktoś, kto wymyślił ten „stereotyp”.

Segregacja romskich dzieci w szkołach, eksmisje, nadużycia ze strony policji to nie są oderwane od siebie problemy.

12/02/2016

Zbiórka na obiady dla dzieci romskich zakończona! 11/02/2016 przez redaktor Dzieci romskie uczące się w Szkole Podstawowej nr 20 im. Orła Białego we Wrocławiu mają zapewnione obiady w szkole. Dzięki Waszym darowiznom zebraliśmy 11 142, 40 zł.! Ta kwota wystarczy na sfinansowanie 2025 obiadów (koszt…

W imieniu organizatorek i organizatorów zapraszamy do Warszawy na warsztaty "Gałązka z Drzewa Słońca", które odbędą się ...
29/01/2016

W imieniu organizatorek i organizatorów zapraszamy do Warszawy na warsztaty "Gałązka z Drzewa Słońca", które odbędą się w niedzielę 31 stycznia.

Wszystkim życzymy udanej zabawy!

Adres

Wrocław-Karłowice

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Wrocławscy nomadzi: tabor romski na Karłowicach umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij