HISTORIA WOJCIESZYNA
Wojcieszyn – jest jedną z podwarszawskich miejscowości malowniczo położonych w otulinie Puszczy Kampinoskiej, oddalony jest od granic Warszawy zaledwie o 9 km, od Centrum stolicy o 18 km, od trasy S8 ok 8,5 km. Rynek w Babicach, gdzie mieści się Urząd Gminy, Komenda Policji, Straż Gminna, poczta, hotel, restauracje, bary, kawiarnie, przychodnie, apteki i sklepy znajduje się w
odległości 5 km. Miejscowość położona przy drodze wojewódzkiej 580 Warszawa – Sochaczew, 10 km na zachód od Warszawy w województwie mazowieckim w powiecie warszawskim zachodnim, gminie Stare Babice. W latach 1975 – 1998 administracyjnie przynależąca do województwa warszawskiego. Głównymi ulicami miejscowości są; ul. Warszawska (Warszawa - Sochaczew) oraz ul. Trakt Królewski. Położenie Wojcieszyna, niewielka odległość od Warszawy, sieć połączeń drogowych oraz rozwinięta komunikacja publiczna sprzyjają rozwojowi budownictwa rodzinnego oraz rozwojowi drobnej, często rodzinnej przedsiębiorczości. Pierwsze informacje o Wojcieszynie pochodzą z 1417 roku i są zawarte w dokumentach dotyczących rozdziału dóbr klasztoru w Czerwińsku, majątku Piotra z Wieruchowa, którego to Wojcieszyn był wówczas własnością. Listę najbardziej znanych, zacnych mieszkańców wsi otwiera Świętosław z Wojcieszyna urodzony w czasach Średniowiecza Mazowszanin, tłumacz Statutu Warckiego (tłumaczenie z łaciny na średniowieczną polszczyznę) data urodzin nieznana, zmarł pomiędzy 1454 a 1476 rokiem- doktor prawa Akademii Krakowskiej, kustosz Kapituły św. Jana, oficjał i wikariusz biskupi z ramienia biskupa poznańskiego Jędrzeja z Bnina, do którego wówczas należał archidiakonat czerski czyli warszawski. Później Świętosław piastował funkcję dziekana kapituły warszawskiej i tak zapewne z polecenia panującego wtedy księcia mazowieckiego Bolesława IV (1421-1454), wnuka księcia Janusza I (1346-1429) z dynastii Piastów, zajął się przekładem prawodawstwa wiślickiego. Prace Świętosława przepisywał na pergamin Mikołaj Suleda – pisarz i burmistrz warecki. Tłumaczenie, jak udało się dowiedzieć, zostało dokonane przed 1448 r., czyli po 25 latach od ukazania się Statutu Warckiego [patrz: Encyklopedyja powszechna 1867]. Tłumaczenia Świętosława znalazły się w bibliotece Tadeusza Czackiego (1765-1813) w Porycku na Wołyniu, skąd później zostały przywiezione do Puław. W Puławach widział je, przepisał, a następnie wydrukował w Wilnie w 1824 r. wybitny historyk Joachim Lelewel w dziele „Historyczne pomniki języka i uchwał polskich i mazowieckich z XV i XVI wieku”. Są też jeszcze inne, późniejsze, często anonimowe, tłumaczenia. Jak podaje Encyklopedyja powszechna [1867]: „tylko w języku niezmierna różnica tych tekstów drugiej ręki, kiedy się je porównywa z textem oryginalnym przez Lelewela wydanym. Z tego by można zrobić wniosek, Se autor rękopisu Wiślicyi, miał pod ręką przekład Świętosława i tak przerabiał w nim język na nowszy, jak przerabiali go później tłumacze Biblii, kiedy mieli na zawołanie rękopisma poprzedników, jak i w ogóle wszyscy, co przepisywali dawne książki.” Tłumaczenie polskie Statutu Warckiego autorstwa Świętosława z Wojcieszyna wydał również Antoni Zygmunt Helcel w 1856 r. w dziele „Starodawne prawa polskiego pomniki” w tomie I. Według przekazów mieszkańców wsi, w Wojcieszynie , w okolicy dzisiejszego skrzyżowania ul. Wspólnej i ul.Warszawskiej, znajdowała się karczma, w której zatrzymywali się rolnicy jadący na handel do Warszawy. W części północnej miejscowości, na skraju lasu miał stać młyn napędzany płynącym w pobliżu strumieniem. W czasie II wojny światowej w dniu 6 września 1939 roku nad Wojcieszynem rozegrała się potyczka lotnicza. Polski myśliwiec pilotowany przez pilota – ppor. Wiktora Strzembosza zestrzelił niemiecki samolot lecący w obstawie bombowców na Warszawę. Pilot niemiecki – maj. Karl Hammess słynny aktor i śpiewak operowy – gwiazda opery wiedeńskiej i berlińskiej poniósł śmierć na miejscu. Tu też do czasu późniejszej ekshumacji przeprowadzonej przez Niemców miał swoją mogiłę. W czasach powojennych i współczesnych, wśród mieszkańców miejscowości, którzy współtworzyli jej historię byli: Piotr Kanarek - uczestnik wojny w 1920 r., Teodor Leszczyński (1911-2000) ułan 1 Pułku Szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego, który w trakcie kampanii wrześniowej 1939 r. dwukrotnie brał udział w walce na bagnety. W listopadzie 1939 r. trafił do niemieckiej niewoli, po czym został wywieziony do miejscowości Sambostel (Węgry) – stalag XB. Do Wojcieszyna powrócił w lutym 1942 r. – kiedy we wsi panowała epidemia tyfusu. Kolejno Stanisław Kicek – żołnierz AK Zgrupowanie Kampinos, orędownik budowy pomnika mającego upamiętnić wśród mieszkańców Borzęcina Dużego wydarzenia z okresu II Wojny Światowej. Feliks Wdowiarek(1920-1997) – żołnierz AK, VII Obwodu „Obroża”, 1 kompania ppor. Zetesa, fundator figury Matki Bożej z Lourdes w Wojcieszynie, a także krzyża w miejscowości Wiersze, gm. Janina Grot (1917-1999) - działaczka społeczna, autorka budowy Domu Kultury, założycielka Koła Gospodyń Wiejskich. Pani Janina, poprzez swoje działania, min. kursy gotowania, szycia, potrafiła integrować i aktywizować lokalną społeczność jak mało kto. To ona organizowała grupy kobiet – wolontariuszek opiekujących się dziećmi w jednym z warszawskich domów dziecka. Wspomniany powyżej Dom Kultury w Wojcieszynie przez wiele lat integrował mieszkańców wsi. Było to miejsce spotkań mieszkańców i przestrzeń na różnego rodzaju działania artystyczne. Obecnie mieści się tu biuro ARiMR. Obecnie jedną z najbardziej znanych mieszkanek Wojcieszyna jest Pani Kamila Kajak-Mosejcuk – polska tancerka reprezentująca najwyższą klasę taneczną „S” (najwyższa klasa międzynarodowa). Pani Kajak zawodowo tańczyła z Rafałem Maserakiem i Łukaszem Czarneckim. Teraz partnerem Pani Kamili na parkiecie jak i w życiu osobistym jest jej mąż, także tancerz ,Pan Andrej Mosejcuk. Kamila Kajak cztery razy brała udział w programie „Taniec z Gwiazdami” stacji telewizyjnej TVN, gdzie dwa razy zdobyła główną nagrodę programu – Kryształową Kulę (zwycięstwa z Olivierem Janiakiem w I edycji i Krzysztofem Tyńcem w V edycji). Wieś Wojcieszyn jest miejscem o wielu możliwościach, o czym niestety w swej skromności i nieśmiałości zapominają jego mieszkańcy. Można tu przyjemnie spędzić czas zwiedzając okolicę konno, rowerem (szlaki rowerowe) i pieszo podziwiając uroki Puszczy Kampinoskiej. Miłośnicy bardziej ekstremalnej rozrywki znajdą tu lotnisko modelarskie - StrefaHobby.pl, a także tor motocrossowy udostępniony przez CrossTeam StareBabice. Tu nie da się nudzić!!! Jeśli wszystkie okoliczności pozwolą miejscowość już niedługo cieszyć się będzie nowym boiskiem piłkarskim i placem zabaw, miejscami, do których prowadzić będzie już posadzona aleja lipowa!!! Póki co Wojcieszyn cieszy odnowionymi figurkami poświęconymi kultowi Matki Bożej i zachęca mieszkańców do inwencji i pracy na rzecz miejscowości, która jak widać na przestrzeni wieków rodzi godne naśladowania talenty i wzorce.