Jednostka Strzelecka 2023 im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim powstała 20 czerwca 2003 roku Rozkazem Organizacyjnym Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno - Wychowawczej st. Od 11 lutego 2010 roku działa jako odrębne stowarzyszenie pod nr KRS 0000348737. Wodzisławski "Strzelec" w chwili obecnej liczy kilkadziesiąt czynnych strzelców, którzy re
gularnie biorą udział‚ w zajęciach, a także kilkunastu przyjaciół jednostki, którzy pomagają nam w działalności oraz wspierają nas gdy wymaga tego sytuacja. ZS Piotr LEWANDOWSKI, który dowodził jednostką do 3 maja 2011 roku, kiedy to przekazał dowództwo ówczesnemu st. ZS Łukaszowi NACZYŃSKIEMU. Aktualnie, trzecim z kolei dowódcą, jest od 3 maja 2017 roku mł. ZS Klaudia SZOMBARA. Biuro naszej jednostki znajduje się przy Zespole Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich, w której to szkole dzięki uprzejmości kolejnych dyrektorów możemy korzystać z bogatego zaplecza, mamy do dyspozycji salę gimnastyczną, salę multimedialną, siłownię oraz pełny węzeł sanitarny. Działamy na terenie powiatu i miasta Wodzisław Śląski, jako terenowy oddział ZS "Strzelec" OSW organizacji działającej pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz przy aprobacie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zajmujemy się głównie przygotowaniem młodzieży do służby w różnorakich resortach siłowych poprzez realizowanie programu szkolenia lekkiej piechoty - Obrony Terytorialnej. Na dzień dzisiejszy w naszych wodzisławskich szeregach służyło bądź służy: 3 oficerów zawodowych, 1 oficer NSR, 1 podoficer zawodowy, 2 podoficerów rezerwy, 1 podoficer NSR, 1 podoficer SG, 4 funkcjonariuszy Policji, oraz 3 podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Sił Powietrznych, a także słuchacz Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Nie możemy również zapomnieć o takich celach naszej działalności jak:
- kształtowanie wśród młodzieży postawy współczesnego patriotyzmu,
- budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Zawsze również staramy się pomagać ludziom pochodzącym z trudnych czy wręcz patologicznych środowisk. Najbardziej widocznym elementem naszej działalności są obchody świat patriotycznych w naszym mieście i powiecie, które od kilku lat współorganizujemy wraz z władzami regionalnymi.