12/05/2026
Na krajeńskich szlakach po raz trzeci!
🌿☀️ W sobotę, 9 maja, odbył się III Krajeński Spacer Krajobrazowy,ktorego głównym organizatorem był Powiat Sępoleński !
Niezwykle cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy wspólnie z Państwem odkrywać piękno krajeńskich krajobrazów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczną obecność, świetną atmosferę i wspólnie spędzony czas na szlaku. 💚
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy przy Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim, skąd autokarem udaliśmy się do miejscowości Toboła – miejsca startu tegorocznego spaceru. Pierwszym wyzwaniem było zdobycie Wzgórza Wilhelma (171,06 m n.p.m.), drugiego najwyższego wzniesienia w województwie kujawsko-pomorskim.
Tuż przed wejściem na szczyt przywitali nas przedstawiciele Nadleśnictwo Zamrzenica, którzy opowiedzieli o historii tego miejsca oraz o dramatycznych skutkach wichury z 2017 roku. Na szczycie niezwykle ciekawą prelekcję historyczną wygłosił Łukasz Jakubowski, za co serdecznie dziękujemy. Po zejściu na polanę na uczestników czekał pyszny poczęstunek przygotowany przez Nadleśnictwo Zamrzenica – dziękujemy za gościnność, poświęcony czas i ciepłe przyjęcie. 🌲🥐
W dalszej części trasy mogliśmy podziwiać niezwykłe krajobrazy Krajny okwiecone żółtym rzepakiem. Po drodze uczestnicy mieli również okazję wysłuchać ciekawostek o regionie przygotowanych przez Dyrektora Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, Krzysztofa Wojtkowiaka.
Spacer zakończył się w Wilkowie, na posesji Pana Tadeusza Dudka, który zaprosił uczestników do wspólnego świętowania zakończenia trasy. Na miejscu czekały Panie z Kgw Wilkowo z przepyszną grochówką i domowymi wypiekami – serdecznie dziękujemy za przygotowanie wspaniałego poczęstunku. 🍲🍰 Słodkimi miodami poczęstował nas Pan Tadeusz Pieczywek. 🍯
Dziękujemy również wszystkim współorganizatorom i partnerom wydarzenia: Starostwu Powiatowemu w Sępólnie Krajeńskim, Gminie Sępólno Krajeńskie, Stowarzyszeniu Szelesty, Komendzie Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim, Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim oraz druhom z OSP Wałdowo za niezwykłą pomoc w zachowaniu bezpieczeństwa na trasie. 👏
To był dzień pełen pięknych widoków, ciekawych historii i wyjątkowych spotkań. Już dziś czekamy na kolejne wspólne wędrowanie po krajeńskich szlakach! 🌿🥾💚