Patrycja Durska - Krakowska Rzeczniczka ds. Przeciwdziałania Przemocy

Patrycja Durska - Krakowska Rzeczniczka ds. Przeciwdziałania Przemocy Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Patrycja Durska - Krakowska Rzeczniczka ds. Przeciwdziałania Przemocy, Usługa społeczna, Józefińska 14, Wawel.

05/04/2026
Dziennik rzeczniczki 📘DAJ SOBIE POMÓC 🙏🫶Dziś planowałam poruszyć temat oporu przed skorzystaniem z pomocy.Mam na myśli w...
04/04/2026

Dziennik rzeczniczki 📘

DAJ SOBIE POMÓC 🙏🫶

Dziś planowałam poruszyć temat oporu przed skorzystaniem z pomocy.

Mam na myśli w tym momencie konkretne przypadki podczas uruchamiania procedury Niebieskie Karty - które niesłusznie wywołują w nas poczucie lęku i wstydu. U wielu osób natychmiast uruchamia się bunt, opór, poczucie, że oto sobie z czymś nie poradziliśmy, i wchodzą nam do domu ludzie mówiący nam, jak mamy żyć 🤨
Ktoś na nas "doniósł", komuś przeszkadzamy ...

Kochani, proszę 🙏 spróbujcie spojrzeć na to inaczej. Ktoś zadzwonił, bo TROSZCZY SIĘ i nas, a Niebieskie Karty to NIE POWÓD DO WSTYDU, TO NIE JEST PROCEDURA KARNA tylko taka, która ma nam POMÓC - jako rodzinie lub osobom znajdującym się w bliskich relacjach 💔❤️‍🩹

O NK będę robiła osobny cykl, ale chcę, żeby wybrzmiało jedno : NK to realna POMOC, z której zachęcam Was, żeby skorzystać 🛟

Powód dla którego to piszę - w protokołach z procedur NK często czytam takie lub podobne zdania: "...osobie doznającej przemocy zaoferowano pomoc psychologiczną prawną itp.. - nie skorzystała." To jest przykre, mając świadomość, że bez wsparcia psychologicznego bardzo trudno jest wyjść z relacji przemocowych. Zróbcie to proszę - dla siebie, dla kolejnych relacji, dla Waszych dzieci. Dajcie sobie pomóc 🙏



Zdjęcie ilustruje moją obecną sytuację, w której DAŁAM SOBIE POMÓC. Ktoś podniósł z ziemi, ktoś podał rękę, ktoś przyniósł, ktoś zawiózł na SOR, ktoś przyniósł kanapkę, ktoś odwiózł do domu, ktoś pomógł wczłapać po schodach, ktoś teraz robi śniadanie, zakupy, i wszystko to, co miałam robić przez Święta. Ktoś pisze pocieszające wiadomości, ktoś wiezie mi kule. I w ogóle się tego nie wstydzę 🫶

Wczoraj, przedświątecznie, rozmawialiśmy z Maja Nowak - Posłanka na Sejm RP o sprawach osób z niepełnosprawnością. Ponie...
03/04/2026

Wczoraj, przedświątecznie, rozmawialiśmy z Maja Nowak - Posłanka na Sejm RP o sprawach osób z niepełnosprawnością.
Ponieważ są to - nie tylko z mojego, antyprzemocowego punktu widzenia - najbardziej kruche, narażone na niebezpieczeństwa i dyskomfort osoby, naszym obowiązkiem jest dbać o zapewnienie im najlepszych możliwie warunków funkcjonowania.

Czy to łatwe? 👉 No nie.
Czy w związku z tym trzeba przestać próbować? 👉 No NIE!
Czy są w naszym województwie osoby, organizacje i instytucje, które walczą mimo ogromnych trudności? 👉 No tak! Wczoraj ich z podziwem słuchałam.

U Pana Cogito Pensjonat i Restauracja w Krakowie było miejscem, w którym się spotkaliśmy - nieprzypadkowo. Wczoraj, w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu - nieprzypadkowo.

Dziękuję za to popołudnie 🫶

Maria Klaman
Małgorzata Szostak - Radna Województwa Małopolskiego
Magdalena Mardyła Radna Dzielnicy VII Zwierzyniec

02/04/2026

Kochani!

Za nami wspaniałe tygodnie ciężkiej, ale potrzebnej pracy 💪.
Dziękuję!

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Radio Kraków
NASK
Instytut Cyfrowego Obywatelstwa
Fundacja Cyberodporność

"Inteligentna technologia, bezpieczne wybory – odkrywanie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji”

W ostatni poniedziałek spotkaliśmy się na ostatnim wydarzeniu w ramach Dni Bezpiecznego Internetu w Krakowie 🖥️.Miałam z...
01/04/2026

W ostatni poniedziałek spotkaliśmy się na ostatnim wydarzeniu w ramach Dni Bezpiecznego Internetu w Krakowie 🖥️.
Miałam zaszczyt gościć dwie wspaniałe ekspertki - Edytę Daszkowską z Instytut Cyfrowego Obywatelstwa i Ewę Domańską z NASK.
Była to kolejna obszerna, ciekawa rozmowa - pozwolę sobie zacytować kilka wniosków:

👉 Rodzice małych dzieci mają dziś dużo trudniejsze zadanie w kwestii ochrony dzieci od czasów prostych telefonów komórkowych.
👉 Edukacja cyfrowa rodziców powinna zacząć się jak najwcześniej. Świetny pomysł na biznes ode mnie: cyfrowe nauki przedmałżeńskie, albo cyfrowa szkoła rodzenia 😉
👉 Ekran - im jest dalej od oczu i większy, tym lepiej.
👉 Towarzyszenie dziecku w aktywności od najmłodszych lat daje szansę na większą ich ochronę w starszym wieku.
👉 Telefon jako prezent - NIE❗To symbolicznie podbija jego wartość, podobnie jak karanie zabieraniem smartfona. Pamiętajmy o tym szczególnie w obliczu zbliżających się komunii św. 🙏
👉 Dzieci potrzebują zajęć dających im sprawczość - to dobra opcja zastępująca gry komputerowe.

To oczywiście tylko mikro pigułka z seminarium. Dziękuję wszystkim za udział, a Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli za współorganizację.
Do zobaczenia za rok!

"Inteligentna technologia, bezpieczne wybory – odkrywanie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji”

C jak CYBERPRZEMOC ⚡ 💻⚡Dzisiejsze hasło współgra z tematem kampanii, która trwa od 10. lutego i właśnie dobiega końca. W...
29/03/2026

C jak CYBERPRZEMOC ⚡ 💻⚡

Dzisiejsze hasło współgra z tematem kampanii, która trwa od 10. lutego i właśnie dobiega końca. W lutym i marcu udostępniałam treści na ten temat. Hejt, nękanie, udostępnianie treści bez zgody czy wykluczanie online – to wszystko formy przemocy, na które nie może być naszej zgody ☝️.

Niestety - ci, którzy otworzyli przed nami wrota do wielkiego świata sieci, nie zaopatrzyli nas w narzędzia, które pozwoliłyby nam chronić się przed tymi, którzy do tego świata weszli po to, aby wykorzystać i krzywdzić innych. Tak samo, jak w realnym świecie, i w tym wirtualnym czyha na nas wiele niebezpieczeństw i musimy być tego świadomi.

Cyberprzemoc nie kończy się na ekranie – jej skutki są realne i długotrwałe.
👉 Dlatego pamiętaj:
• reaguj – nie bądź biernym świadkiem
• zgłaszaj – platformom, szkole, instytucjom
• wspieraj – osoby, które tego doświadczają
• chroń siebie – zabezpieczaj swoją prywatność, świadomie korzystaj z sieci

➡️ Jedno słowo w komentarzu może zranić 💔
➡️ Jedna reakcja może kogoś uratować ❤️‍🩹
Internet to przestrzeń dla wszystkich – twórzmy ją razem jako bezpieczną i pełną szacunku 👩‍💻

Dziennik rzeczniczki - złoty środek 🟡Trwają dalsze poszukiwania miejsca, w którym powinnam się znaleźć w różnych sytuacj...
28/03/2026

Dziennik rzeczniczki - złoty środek 🟡

Trwają dalsze poszukiwania miejsca, w którym powinnam się znaleźć w różnych sytuacjach w mojej pracy. Starając się zawsze rysować swoją perspektywę, szukam możliwie najobiektywniejszej prawdy.
🔹
Teoretycznie:
Jest miejsce na emocje i jest miejsce na chłodną kalkulację. Są sytuacje, w których nie należy zwlekać z działaniem i te, które trzeba “odwiesić” na kilka dni, co nie jest łatwe czasami, kiedy na różne sposoby nie dają o sobie zapomnieć.
🔹
Ale:
Świat jest tak pełen nadużyć, walki o rację i o władzę, że nie zauważamy czasami tych, nad głowami których walczymy, pozornie o nich.
Życie przynosi tyle (czasami zupełnie niepotrzebnych, “śmieciowych”) spraw, że trudno ułożyć hierarchię ważności i trzymać się jej.
🔹
Dlatego:
Tak ważne jest, aby zatrzymać się czasem, przetrwać dyskomfort i posłuchać siebie.
Tak, jak trudno czasem w przemocowej relacji o dystans, trzeźwe spojrzenie ponad lękiem, tak samo dla każdego z nas ciężko o ten “złoty środek”, który czasem wcale nie jest pośrodku…
Nie bójmy się 🫶

➡️ Za nami ważna konferencja w Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli - „Uczeń w świecie powiązań - między ekranem...
27/03/2026

➡️ Za nami ważna konferencja w Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli - „Uczeń w świecie powiązań - między ekranem a człowiekiem. Ochrona zdrowia psychicznego w dobie cyfrowej.”.

➡️ Wydarzenie, które przypomniało, że ochrona dziecka przed przemocą i zagrożeniami w sieci zaczyna się od autentycznej relacji z drugim człowiekiem. Podczas spotkania eksperci przedstawili twarde dane o cyberprzestępczości oraz wskazali, jak wspólnie modelować postawy, które pomogą uczniom radzić sobie z cyfrowymi napięciami!

💪 Dziękujemy za obecność - zarówno tym, którzy byli z nami na miejscu, jak i uczestnikom online.

W komentarzu wrzucam link do relacji pokonferencyjnej❗️

➡️ W poniedziałek w Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  miała miejsce debata na głośny, kontrowersyjny od dłuż...
26/03/2026

➡️ W poniedziałek w Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli miała miejsce debata na głośny, kontrowersyjny od dłuższego czasu temat.

➡️ Bo przecież o zakazie smartfonów w szkołach każdy myśli coś innego. I nie chodzi tu o odmienne opinie grup - eksperci / politycy / nauczyciele / rodzice / dzieci. Tu w ramach każdej z tych grup mamy dziesiątki różnych pomysłów na rozwiązanie problemu. Chociażby dyrekcja szkoły ponadpodstawowej zupełnie inaczej patrzy na sprawę, niż dyrekcja podstawówki 🤳.

My spotkaliśmy się w gronie:
Krakowski R𝕫𝕖𝕔𝕫𝕟𝕚𝕜 Uczniów i Dialogu Szkolnego (Aleksandra Twaróg),
Instytut Cyfrowego Obywatelstwa (Edyta Daszkowska),
Dyrektorki szkół:
Donata Kołodziej (SP. Nr 72), Jolanta Gajęcka (SP. Nr 2), Marta Bernadzikiewicz - Stępień (LO XXV).

A przed ekranami i na żywo zgromadziło się ponad 300 uczestników debaty!
Rozmowa była ciekawa, mieliśmy okazję poznać różne perspektywy, od kadry pedagogicznej, przez wyborców i rodziców, po reprezentującą młode pokolenie Panią Rzecznik Twaróg. Wspólnie stworzyliśmy krótką listę rozwiązań, ale podsumowaliśmy spotkanie budującą konkluzją - że młode pokolenie jest prawdopodobnie mądrzejsze od nas, szczególnie w kwestii używania urządzeń elektronicznych i liczymy na to, że za jakiś czas sami najlepiej sobie z tym poradzą.

➡️ Póki co - czekamy na rozwiązania legislacyjne, które dadzą szkołom realne narzędzia na regulację smartfonowego problemu.

Tydzień temu spotkaliśmy się w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla osób doznających przemocy domowej w Krakowie, gdzie...
24/03/2026

Tydzień temu spotkaliśmy się w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla osób doznających przemocy domowej w Krakowie, gdzie razem z dyr. ośrodka - Iwoną Wiśniewską i panem Zbigniewem Marcem reprezentującym Kościoły Ewangeliczne Miasta Krakowa rozmawialiśmy i rozmawialiśmy. I gdyby nie kolejne czekające na każdego z nas obowiązki, rozmawialibyśmy pewnie do wieczora… 🗣🤷‍♀️🙆💁‍♂️🤦‍♂️🙋🙍‍♀️🗣
Bo wielką wartość ma, kiedy dwaj lub trzej zbiorą się w imię wspólnej wartości (parafraza biblijna nieprzypadkowa 😉).

Rozmawialiśmy o tym, jak każde z nas i nasze organizacje - staramy się robić to, co należy, aby uczynić czyjeś życie łatwiejszym, lepszym, możliwym do zniesienia 🫶
Rozmawialiśmy o tym, jak wygląda wspieranie osób w kryzysie przemocy, jakie są potrzeby Ośrodka, jak czasami niewiele potrzeba, aby oderwać czyjeś myśli na chwilę chociaż od dramatu, smutku i nieszczęścia🍀
Jak zwykły przedmiot codziennego użytku, który każdy z nas uważa za oczywisty, może ułatwić czyjeś funkcjonowanie 🏡

Dobrze jest rozmawiać i działać. Dziękuję za to spotkanie 🙏

W skupieniu szykuję fryzurę i pytania na dzisiejszą debatę z dyrektorkami krakowskich szkół. Będzie ekspertka i druga rz...
23/03/2026

W skupieniu szykuję fryzurę i pytania na dzisiejszą debatę z dyrektorkami krakowskich szkół.
Będzie ekspertka i druga rzeczniczka. Bedzie o smartfonach w szkołach. Zdążą z ustawą?
A w ogóle:
Zakazywać? Edukować? A Ty - co myślisz?

👉 podziel się, wpadnij! Link do spotkania w komentarzu.

CIERPIENIE nie jest dowodem miłości 💔Nie jest też ceną, którą trzeba zapłacić za relację, czy „święty spokój” 🤌🔹Zbyt czę...
22/03/2026

CIERPIENIE nie jest dowodem miłości 💔

Nie jest też ceną, którą trzeba zapłacić za relację, czy „święty spokój” 🤌
🔹Zbyt często uczymy się milczeć, znosić, tłumaczyć innych kosztem siebie.
🔹Zbyt często ktoś obok widzi i nie reaguje.
🔹Zbyt często ktoś przekracza granice, bo nikt wcześniej ich jasno nie postawił.
A przecież prawda jest prosta, choć bywa trudna do przyjęcia.

Nie trzeba:
– znosić przemocy, żeby „utrzymać relację”,
– milczeć, żeby „nie robić problemów”,
– czekać, aż „samo się poprawi”.

👉 Jeśli jesteś osobą, która doświadcza przemocy — Twoje granice są ważne. Masz prawo do bezpieczeństwa, szacunku i wsparcia. Masz wiele opcji.
👉 Jeśli jesteś świadkiem — Twoja reakcja ma znaczenie. Zastanów się - czy Twoje cierpienie związane z wyrzutami sumienia też nie jest warte zaopiekowania? Czasem jedno „to nie jest w porządku” może zmienić czyjąś rzeczywistość.
👉 Jeśli zdarzyło Ci się przekroczyć czyjeś granice — odpowiedzialność to pierwszy krok do zmiany. Przemoc nie jest „charakterem”, tylko zachowaniem, które można zatrzymać. Przecież też cierpisz w związku z poczuciem winy…

Budowanie świata bez przemocy zaczyna się od prostych rzeczy.
Nie trzeba cierpieć. Naprawdę. ⭕

W komentarzach czekam na kolejne hasła!

Adres

Józefińska 14
Wawel

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:30 - 15:30
Wtorek 07:30 - 15:30
Środa 07:30 - 15:30
Czwartek 07:30 - 15:30
Piątek 07:30 - 15:30

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Patrycja Durska - Krakowska Rzeczniczka ds. Przeciwdziałania Przemocy umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij