21/02/2019
PRZEKSZTAŁCENIE UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO WE WŁASNOŚĆ
1 stycznia 2019 r. nastąpiło przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we własność tych gruntów. Przekształcenie nastąpiło automatycznie - z mocy samej ustawy. Grunty zabudowane na cele mieszkaniowe to przede wszystkim takie, na których znajdują się domy jednorodzinne albo budynki wielorodzinne.
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. na mocy, której doszło do przekształcenia przewiduje, że dotychczasowi użytkownicy wieczyści a obecni właściciele będą musieli przez 20 lat uiszczać opłatę przekształceniową równą wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego - chyba, że zdecydują się na jednorazową spłatę całej należności. W przypadku jednorazowej spłaty właściciele nieruchomości mogą skorzystać z bonifikaty, która - gdy grunt należał do Skarbu Państwa - wynosi 60 %. Inna jest wysokość bonifikaty gdy nieruchomość położona jest na gruncie należącym do samorządu terytorialnego bo ustala ją samorząd i w różnych częściach kraju może być różna - np. w Warszawie wynosi 98%.
Aby uzyskać wspomnianą bonifikatę trzeba złożyć stosowny wniosek, ale złożenie wniosku musi być poprzedzone uzyskaniem zaświadczenia, że dany grunt uległ przekształceniu.
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z garażem bądź miejscem postojowym. Bo choć ustawa wymienia grunty, na których znajdują się garaże jako mieszczące się w definicji zabudowanych na cele mieszkaniowe to z dotychczasowych doświadczeń prawników Kancelarii Szymański Tkaczyk wynika, że np. w Warszawie, w zależności od dzielnicy, urzędy albo przyznają albo odmawiają przyznania bonifikaty. Kierując się np. tym czy garaż stanowi wyodrębnioną nieruchomość czy też nie.