Wydział Socjologii i Pedagogiki SGGW

Wydział Socjologii i Pedagogiki SGGW WSiP SGGW - naszą pasją są ludzie! Wydział Socjologii i Pedagogiki to miejsce dla odważnych. Zdobywasz wiedzę, a razem z nią kolejne pytania. Trudno wyrokować.

W socjologii nie ma łatwych odpowiedzi. Społeczeństwo to zmienny, nietypowy i fascynujący byt. Jeśli chcesz dać się wciągnąć społecznym sieciom i nie dać się pokonać strukturom - dołącz do nas!

Perspektywy 2026. 🏅Socjologia - 4 miejsce, pedagogika - 8 miejsce🎓📊 Świetne wieści dla nas wszystkich, a także dla przys...
23/06/2026

Perspektywy 2026. 🏅Socjologia - 4 miejsce, pedagogika - 8 miejsce🎓📊 Świetne wieści dla nas wszystkich, a także dla przyszłych Studentów oraz Studentek WSiP!

W najnowszym rankingu Perspektywy 2026 – jednej z najważniejszych klasyfikacji polskich uczelni – kierunek socjologia w SGGW w Warszawie zajął 🏅 4. miejsce w Polsce, a pedagogika znalazła się w TOP 10, zajmując 8. miejsce! 👏🎉

🔗 Więcej: https://ranking.perspektywy.pl/ranking-kierunkow-studiow/socjologia/
https://ranking.perspektywy.pl/ranking-kierunkow-studiow/pedagogika

🛡️ Na ASZWOJu o budowie odporności państwa i społeczeństwa📅 W dniach 18-19.06.2026 Akademia Sztuki Wojennej była gospoda...
23/06/2026

🛡️ Na ASZWOJu o budowie odporności państwa i społeczeństwa

📅 W dniach 18-19.06.2026 Akademia Sztuki Wojennej była gospodarzem konferencji naukowej „Budowa odporności jako wyzwanie dla bezpieczeństwa państwa”. Wśród zaproszonych gości znalazł się Pan Doktor Wojciech Mincewicz, reprezentujący INSiP SGGW w Warszawie.

🎤 Pan Doktor wygłosił referat „Poczucie bezpieczeństwa wobec rozwoju AI” w panelu „Nowe technologie i technologiczne aspekty odporności państwa”. Przedstawiając wyniki swoich badań dr Mincewicz wskazywał na zidentyfikowany przez siebie związek pomiędzy poczuciem zagrożenia i brakiem zaufania do instytucji państwa, a postawą wobec rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji. Wnioski płynące z tych badań wskazują, że skuteczne wdrażanie technologii opartych na sztucznej inteligencji wymaga uwzględnienia nie tylko aspektów technicznych, lecz również poziomu zaufania obywateli do instytucji publicznych.

👥 Dwudniowa Konferencja zgromadziła ponad 100 przedstawicieli środowiska naukowego oraz ekspertów praktyki bezpieczeństwa. W wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci najważniejszych krajowych ośrodków naukowych prowadzących badania w obszarze nauk o bezpieczeństwie, przedstawiciele Ministerstw, a także wyżsi oficerowie Wojska Polskiego i służb specjalnych, posiadający wieloletnie doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa państwa.

💬 Podczas ponad 20 paneli tematycznych podjęto pogłębioną debatę nad odpornością państwa, społeczeństwa, administracji publicznej, infrastruktury krytycznej oraz cyberprzestrzeni wobec współczesnych i przyszłych zagrożeń. Szeroka reprezentacja środowisk naukowych i instytucjonalnych podkreśliła rangę wydarzenia jako ważnego forum wymiany wiedzy i doświadczeń w obszarze bezpieczeństwa.

📚 Rezultatem konferencji będzie również monografia naukowa poświęcona problematyce budowy odporności państwa i bezpieczeństwa narodowego, stanowiąca platformę prezentacji najnowszych wyników badań oraz rekomendacji wypracowanych przez uczestników wydarzenia. Wśród autorów znajdzie się również dr Mincewicz, którego rozdział będzie stanowił część tej wieloaspektowej analizy.

🎓📖 Drodzy Studenci i drogie Studentki WSiP!To czas, aby pokazać efekty Waszej ciężkiej pracy. 💪✨ 🍀 Trzymamy za Was kciuk...
22/06/2026

🎓📖 Drodzy Studenci i drogie Studentki WSiP!

To czas, aby pokazać efekty Waszej ciężkiej pracy. 💪

✨ 🍀 Trzymamy za Was kciuki! 🤞💙

🚀 Jak zamienić dyplom socjologa w zawodowy sukces? O tym rozmawiali Studenci i Studentki WSiP z przedstawicielami Biura ...
19/06/2026

🚀 Jak zamienić dyplom socjologa w zawodowy sukces? O tym rozmawiali Studenci i Studentki WSiP z przedstawicielami Biura Karier SGGW w Warszawie👩‍🎓🧑‍🎓

🎓📢 🌟📚 "Debaty Pedagogiczne SGGW" – inspirujące spotkanie o edukacji i jej przyszłości za nami📅 W dniu 16 czerwca odbyło ...
18/06/2026

🎓📢 🌟📚 "Debaty Pedagogiczne SGGW" – inspirujące spotkanie o edukacji i jej przyszłości za nami

📅 W dniu 16 czerwca odbyło się trzecie już spotkanie z cyklu „Debaty Pedagogiczne SGGW”.

🎤 Wykład pt. „Transfer kapitału edukacyjnego – między diagnozą a prognozą” wygłosił prof. dr hab. Stefan Kwiatkowski dr h. c. multi, Kierownik Katedry Pedagogiki Pracy i Andragogiki w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

🔆W spotkaniu udział wziął Prorektor ds. dydaktyki SGGW w Warszawie prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski, a także władze i pracownicy INSiP oraz studenci i studentki SGGW w Warszawie.

▶️ Zapraszamy do obejrzenia wydarzenia:

🔗 https://www.youtube.com/watch?v=jge3aWaXYTE

🏛️🤝 Walne Zgromadzenie Delegatów PTS – wybory, podziękowania i wyróżnienia📅 13 czerwca odbyło się Walne Zgromadzenie Del...
17/06/2026

🏛️🤝 Walne Zgromadzenie Delegatów PTS – wybory, podziękowania i wyróżnienia

📅 13 czerwca odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, podczas którego m.in. podsumowano sprawozdania Sekcji i Oddziałów, przedstawiono sprawozdanie Zarządu Głównego i Komisji Rewizyjnej oraz przeprowadzono dyskusję nad kierunkami dalszej pracy Towarzystwa. 📚📊

🌍 Podczas zebrania Prezydent ESA, dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ, podziękowała wszystkim członkom LOC (Lokalnego Komitetu Organizacyjnego) za działania podejmowane na rzecz organizacji Kongresu ESA w Warszawie. Szczególne wyróżnienia otrzymały osoby zaangażowane w prace na uczelniach goszczących Kongres, w tym pracownicy INSiP Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. 👏🏆

💐 W bieżącym roku zakończyła swoją kadencję jako przewodnicząca PTS prof. dr hab. Mirosława Grabowska, której złożono serdeczne podziękowania za wieloletnie zaangażowanie i pracę na rzecz Towarzystwa, szczególnie w okresie przygotowań do Kongresu ESA. 🌹

🗳️ Nowym przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego został dr hab. Mikołaj Pawlak, prof. UW, wieloletni członek Zarządu Głównego PTS.

👥 W skład nowego Zarządu Głównego weszli przedstawiciele wielu ośrodków akademickich, w tym dr hab. Joanna Wyleżałek, prof. SGGW.

🎉 W wyborach do Komisji Rewizyjnej po raz kolejny wybrany został pracownik INSiP, dr Konrad Burdyka.

👏 Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji nowych wyzwań oraz dalszej owocnej działalności na rzecz środowiska socjologicznego! 🌟📖🤝

🏡🤝 Współpraca z gminą Tuczna – uroczyste otwarcie Centrum Usług Społecznych📅 12 czerwca we współpracującej z Instytutem ...
16/06/2026

🏡🤝 Współpraca z gminą Tuczna – uroczyste otwarcie Centrum Usług Społecznych

📅 12 czerwca we współpracującej z Instytutem Nauk Socjologicznych i Pedagogicznych gminie Tuczna odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Usług Społecznych. W wydarzeniu uczestniczyli pracownicy Katedry Socjologii: dr hab. Joanna Wyleżałek, prof. SGGW, dr hab. Piotr Swacha, prof. SGGW, dr Wojciech Połeć oraz mgr Michał Wujek, na zaproszenie Dyrektor Centrum Usług Społecznych Moniki Czubali oraz Wójta Gminy Tuczna Zygmunta Litwiniuka. 👥

🏛️ Centra Usług Społecznych to nowe jednostki organizacyjne gmin i ważne instytucje lokalnej polityki społecznej. CUS-y są miejscami, w których mieszkańcy mogą korzystać z usług społecznych z różnych obszarów, takich jak: 🤲 pomoc społeczna, 👨‍👩‍👧‍👦 polityka rodzinna, 🩺 promocja i ochrona zdrowia, 🎭 kultura, 📚 edukacja publiczna, 👶 polityka prorodzinna oraz ♿ wsparcie osób z niepełnosprawnościami.

📜 Ramy prawne umożliwiające utworzenie Centrów Usług Społecznych stworzyła zainicjowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.

💬 Podczas spotkania odbyły się rozmowy dotyczące możliwości wspólnego aplikowania o projekty aktywizujące i wspierające mieszkańców wiejskich społeczności lokalnych w Polsce Wschodniej. 🌱🌾

🚀 Kolejne spotkania dotyczące wspólnych działań w tym zakresie zostały zaplanowane jeszcze przed wakacjami. 🤝📈🌍

🌐 Dezinformacja i dyplomacja cyfrowa w centrum międzynarodowej debaty naukowej. 📌 Dr hab. Urszula Soler, prof. SGGW ucze...
15/06/2026

🌐 Dezinformacja i dyplomacja cyfrowa w centrum międzynarodowej debaty naukowej. 📌 Dr hab. Urszula Soler, prof. SGGW uczestniczyła w międzynarodowym seminarium „Role of Diplomacy in Conflict Resolution”, które odbyło się 11 czerwca 2026 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

📚 Wydarzenie, zorganizowane przez Centrum Studiów Dyplomacji KUL we współpracy z ASERI – Graduate School of Economics and International Relations (Università Cattolica del Sacro Cuore w Mediolanie), zgromadziło ekspertów i badaczy z Polski oraz Włoch, którzy dyskutowali o współczesnych wyzwaniach dyplomacji i rozwiązywania konfliktów.

🎤 Dr hab. Urszula Soler, prof. SGGW wygłosiła referat pt. „Disinformation and Digital Diplomacy in the Era of Society 5.0: New Challenges for Conflict Resolution”, poświęcony roli dezinformacji oraz dyplomacji cyfrowej w kształtowaniu współczesnego środowiska bezpieczeństwa informacyjnego. Wystąpienie zwracało uwagę na wpływ procesów informacyjnych na przebieg konfliktów oraz znaczenie budowania odporności społecznej i instytucjonalnej w erze cyfrowej.

💬 Udział w seminarium stanowił okazję do wymiany doświadczeń i pogłębionej dyskusji nad rolą dyplomacji w przeciwdziałaniu współczesnym zagrożeniom globalnym. 🌐🕊️

🎓🤝 Spotkanie pracowników INSiP z prof. dr hab. Markiem Konopczyńskim, członkiem RDN📅 9 czerwca odbyło się spotkanie prac...
15/06/2026

🎓🤝 Spotkanie pracowników INSiP z prof. dr hab. Markiem Konopczyńskim, członkiem RDN

📅 9 czerwca odbyło się spotkanie pracowników Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki z prof. dr hab. Markiem Konopczyńskim, członkiem Rady Doskonałości Naukowej w Zespole Nauk Społecznych w dyscyplinie pedagogika.

📚 Spotkanie dotyczyło warunków, jakie należy spełnić, przystępując do procedur awansowych: doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. 🎓

💬 Podczas spotkania Profesor Marek Konopczyński udzielał również odpowiedzi na pytania zadawane przez pracowników INSiP. Wydarzenie odbyło się w życzliwej, inspirującej i motywującej atmosferze. 🌟

👨‍🏫 Profesor Marek Konopczyński jest członkiem Rady Doskonałości Naukowej w dyscyplinie pedagogika, członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN od pięciu kadencji, założycielem i redaktorem naczelnym naukowego czasopisma Resocjalizacja Polska 📖 oraz Pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości ds. Nieletnich w Wydziale do spraw Nadzoru nad Zakładami dla Nieletnich w Departamencie Wykonania Orzeczeń i Probacji ⚖️.

👏 Dziękujemy za cenne wskazówki, podzielenie się doświadczeniem oraz inspirującą dyskusję! 🌱📈

🌱♻️ Studentki i Studenci socjologii z wizytą w biogazowni Centrum Edukacji Ekologicznej Odnawialnych Źródeł Energii Wila...
10/06/2026

🌱♻️ Studentki i Studenci socjologii z wizytą w biogazowni Centrum Edukacji Ekologicznej Odnawialnych Źródeł Energii Wilanów–Obory! ⚡🌍

📅 8 czerwca 2026 r. Studentki i Studenci III roku socjologii mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej wizycie studyjnej w biogazowni Centrum Edukacji Ekologicznej Odnawialnych Źródeł Energii Wilanów–Obory.

👨‍🏫 Wyjazd odbył się pod opieką dr. hab. Piotra Swachy, prof. SGGW oraz dr. Konrada Burdyki.

🌿 Podczas wizyty uczestnicy zgłębiali zagadnienia związane z:
✅ ochroną środowiska,
✅ zrównoważonym rozwojem,
✅ społecznymi aspektami energetyki niskoemisyjnej,
✅ nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w rolnictwie.

💚 Dziękujemy za inspirującą wizytę i cenne doświadczenia!🌱⚡📚

Adres

Nowoursynowska 166, Budynek 4
Warsaw
02-787

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Wydział Socjologii i Pedagogiki SGGW umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij