05/06/2026
🛡️ Zabezpieczamy kolonie ptaków na wiślanych wyspach! 🛡️
Dzięki realizacji projektu FENIKS „Wdrażanie działań z zakresu ochrony czynnej na obszarach Natura 2000” Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie w 2026 r. zabezpieczył kilka kolonii lęgowych ptaków w korycie Wisły za pomocą ogrodzeń elektrycznych chroniących m.in. przed drapieżnikami. 🦊🐕
🐣Ochroną objęto miejsca gniazdowania m.in.:
▪️ mewy siwej
▪️ śmieszki
▪️ rybitwy rzecznej
▪️ rybitwy białoczelnej
▪️ sieweczki rzecznej
▪️ sieweczki obrożnej
▪️ ostrygojada
⚠️Już dziś widzimy, jak potrzebne są takie działania. Na zdjęciu widać ślady przejazdu quada tuż obok ogrodzonej kolonii. To przypomnienie, że zagrożeniem dla ptasich lęgów są nie tylko drapieżniki, ale również nieodpowiedzialna aktywność ludzi.
W przypadku gatunków gniazdujących bezpośrednio na piaszczystych wyspach i łachach nawet jeden przejazd pojazdem może zniszczyć gniazda lub spowodować porzucenie lęgu. 🥚💔Tym razem ogrodzenie skutecznie zabezpieczyło teren kolonii. ✅
To jeden z pierwszych efektów działań realizowanych w ramach projektu FENIKS i ważny krok w ochronie cennych gatunków ptaków związanych z Wisłą.