18/03/2024
W dniach 29.02-13.03.2024 r. Oddział Wojskowy PTTK przy Klubie DGRSZ zorganizował wraz z Biurem Podróży Eternity Travel 14. dniową wspaniałą wyprawę do Meksyku. Pierwsze cztery dni to wypoczynek w luksusowych warunkach nad Morzem Karaibskim w Barcelo Maya Convention Center z kąpielami i plażowaniem. Dużą dodatkową atrakcją była możliwość obcowania i pływania z delfinami w Delfinarium. Kolejne pięć dni to zwiedzanie półwyspu Jukatan, na którym ok. 2500 r. p.n.e. wzięła swój początek jedna z najstarszych kultur obu Ameryk, była to cywilizacja stworzona przez Majów. Pomiędzy 300 a 900 r. n.e. Majowie zbudowali w tym regionie kilka miast m.in.: Tulum, Chichen Itza (uznawane za jedno z siedmiu nowych cudów świata), gdzie poznaliśmy proces destylacji tequili wraz z degustacją, Chiapas, Pelenque. W obecnych strefach archeologicznych, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zwiedziliśmy Piramidę Kukulkana, Pałac Gubernatora, Świątynię Inskrypcji, Wzgórze Świątynne i inne. Niezapomnianych przeżyć dostarczyła nam kąpiel w cenotach – podziemne studnie kresowe utworzone w skałach wapiennych, a także obserwacja flamingów, pelikanów, czapli, krokodyli w rejsie po Zatoce Meksykańskiej wraz ze snurkowaniem. Z Villahermosa mieliśmy przelot do Meksyku City – jednej z największych metropolii świata. Zwiedziliśmy Starówkę, rynek Zocalo, Pałac Narodowy, ruiny Templo Mayor, pozostałości po stolicy Azteków. Następnie przejechaliśmy do miejsca objawień Matki Bożej z Guadalupe, patronki obu Ameryk. Wyprawę naszą zakończyliśmy w dzielnicy Xochimilco, tzn. „Miejsca Kwiatów”, gdzie do dziś przetrwały tradycyjne kanały i sztuczne wyspy, które służyły Aztekom do uprawy warzyw, owoców i kwiatów wraz z rejsem łódkami przypominającymi gondole przy dźwiękach muzyki mariachi i tradycyjnym kończącym toastem meksykańskim z tequilą. Niestety, strajk Lufthansy utrudnił nam powrót do Polski oraz pozbawił zobaczenia „srebrnego” miasteczka Taxco, ale szczęśliwie wszyscy wrócili z bagażem pięknych wspomnień i w pełni zadowoleni. Słowa uznania, po raz kolejny”, kierujemy do Biura Podróży Eternity Travel z jego Szefową Panią Anną Radolińską za profesjonalne zorganizowanie i zrealizowanie naszej wyprawy do Krainy Azteków, a przewodniczce Pani Dorocie za niezwykle komunikatywne przekazanie nam posiadanej bogatej wiedzy o Meksyku oraz pełne zaangażowanie w realizacji programu.
Tekst: Krzysztof Osiak;
Zdjęcia: Krzysztof Osiak, Bogdan Błaszczyk, organizatorzy.