Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów

Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów utworzone w 2006 roku to organizacja walcząca o prawa lokatorów.

🐈‍⬛ Dziękujemy przyjaciołom z OZZ Inicjatywa Pracownicza 💪💪💪 Cała Polska żąda sprawiedliwości dla Jolanty Brzeskiej!    ...
01/03/2026

🐈‍⬛ Dziękujemy przyjaciołom z OZZ Inicjatywa Pracownicza 💪💪💪 Cała Polska żąda sprawiedliwości dla Jolanty Brzeskiej!

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak: Katodeweloper
10/02/2026

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak: Katodeweloper

Wielkie gratulacje dla naszych przyjaciół z Maltańskie Nasz Dom! ❤️‍🔥
02/12/2025

Wielkie gratulacje dla naszych przyjaciół z Maltańskie Nasz Dom! ❤️‍🔥

Czyściciele Osiedla Maltańskiego są dzisiaj niezadowoleni: Radni zdecydowali, Osiedle Maltańskie zostaje stałym punktem Komisji Polityki Mieszkaniowej. Jest to bardzo ważny i pozytywny punkt zwrotny w sprawie kryzysu mieszkaniowego na Osiedlu, miasto odzyskało nadzór i będzie sprawowało kontrolę nad Osiedlem Maltańskim. Miasto Poznań stało się stroną w walce o Osiedle Maltańskie.

Mieszkańcy Osiedla Maltańskiego wraz z ich adwokatem twierdzą, że istnieją bardzo poważne przesłanki o tym, że świetlica Osiedla Maltańskiego należy do miasta Poznań. Świetlica od zawsze pełniła publiczną funkcję centrum społecznego dla mieszkańców Osiedla i innych poznaniaków. Na świetlicy były organizowane nawet wybory do rady dzielnicy. Świetlica od czasu wybudowania jej przez mieszkańców odgrywała rolę budynku użyteczności publicznej. Nawet ostatnia Komisja Polityki Mieszkaniowej została zorganizowana w Świetlicy. Miasto nie będzie być dłużej w tej sprawie bezczynne, Patrycja Bartoszewska z Maltańskie Nasz Dom podczas swojego wystąpienia poinformowała o opieszałości miasta w sprawie świetlicy, od prawie 2 tygodni nikt nie zgłosił się do mecenasa Marcina Czachora, który twierdził, że ma dokumenty, które potwierdzają możliwość zasiedzenia świetlicy przez miasto.

Zachęcamy do wsparcia OZZ Inicjatywa Pracownicza na patronite!
18/09/2025

Zachęcamy do wsparcia OZZ Inicjatywa Pracownicza na patronite!

💰 Wspieraj Inicjatywę Pracowniczą w serwisie Patronite! Każdego miesiąca udaje nam się wywalczać kolejne podwyżki, poprawę warunków BHP czy wypłaty zaległych pensji. Jeśli uważasz, że to, co robimy ma sens, zachęcamy do dołączenia do grona naszych patronów i patronek. Znajdziesz nas pod linkiem www.patronite.pl/ozzip. Każda wpłacona przez Ciebie złotówka pozwoli nam rozwijać niezależny ruch pracowniczy w Polsce. Dziękujemy!

Dzięki wszystkim za super zjazd! ✊
10/06/2025

Dzięki wszystkim za super zjazd! ✊

„Po miesiącach bardzo intensywnej kampanii toczonej w całej Polsce wracamy do działania na pełnych obrotach w Warszawie....
07/06/2025

„Po miesiącach bardzo intensywnej kampanii toczonej w całej Polsce wracamy do działania na pełnych obrotach w Warszawie.” Te słowa Rafał Trzaskowski opublikował na swoim profilu 4 czerwca.

16 godzin po tym oświadczeniu, jego bandyci rozpoczęli kolejną dziką eksmisję lokatorów Osiedla Przyjaźń. Policja wyłamała drzwi kolejnego domku, wyniosła mieszkańców i zabiła płytami drzwi i okna ich domu. Policjanci eksmitujący naszych przyjaciół odmówili nazwania tego skandalicznego czynu eksmisją, tłumacząc, że działają na plecenie miasta.

21 godzin po tym oświadczeniu radny michał matejka platformy patoobywatelskiej trzaskowskiego zgłosił pierwszy wniosek o zablokowanie głosu mieszkańców na nadzwyczajnej sesji rady miasta w sprawach mieszkaniowych. Posiedzenie rady odbyło się na nasz wniosek. Spisany przez nas porządek obrad zawierał punkty dotyczące kryzysu mieszkaniowego w Warszawie i prywatyzacji kolejnych mieszkań komunalnych przez ratusz – w tym głośnego przypadku kamienicy przy Marszałkowskiej 66. Rada rozpoczęła się od prezentacji naszego działacza, podczas której przedstawił fakty dotyczące polityki mieszkaniowej ratusza. Te dane stały się dla rządzących tak niewygodne, że postanowili zablokować wszystkie kolejne głosy ludzi, którzy na co dzień muszą mierzyć się z koszmarem fundowanym nam od kilkunastu lat przez warszawską platformę.

Bandyci, miejcie świadomość, że każde takie wydarzenie sprawia, że jesteśmy coraz silniejsi. Coraz więcej osób dostrzega wasze bestialstwo. Dobrze wiecie, jak skończyła się dla was próba prywatyzacji Marszałkowskiej 66. Za cztery lata wybory samorządowe. Jeśli natychmiast nie zmienicie waszej polityki, możecie już zacząć żegnać się ze stołkami. Czasy waszej bezkarności dobiegają końca.



zdjęcia z eksmisji:

🚨 Podczas ostatniej planowanej rady miasta w sprawie Marszałkowskiej 66 politycy zwołali strażników miejskich, by utrudn...
03/06/2025

🚨 Podczas ostatniej planowanej rady miasta w sprawie Marszałkowskiej 66 politycy zwołali strażników miejskich, by utrudnić nam wejście na salę obrad. Nie powstrzymają nas jednak w walce o takie mieszkania! Kolejny termin rady już pojutrze o 14! Przyjdź i dołącz do nas w walce o sprawiedliwą politykę mieszkaniową! Razem uratujmy kamienicę przed prywatyzacją!

⚠️ Żądamy:
1) wycofania zarządzenia prezydenta nr 650/2025 dot. prywatyzacji Marszałkowskiej 66 i przeprowadzenia szerokich konsultacji;
2) moratorium na wyprzedaż zasobu mieszkań komunalnych;
3) przeznaczenia wszelkich środków płynących z prywatyzacji miejskich nieruchomości na inwestycje w celu poszerzenia zasobu mieszkań komunalnych m. st. Warszawy.

📣 W czasie wielkiego kryzysu mieszkaniowego podejmuje decyzję o sprzedaży wielkiego budynku komunalnego przy Marszałkowskiej 66! Zespół Trzaskowskiego całkowicie ZAMROZIŁ rozwój zasobu mieszkań komunalnych na poziomie, jaki zastał przejmując stery od Gronkiewicz-Waltz (81 tys. lokali). Platforma zamroziła ten rozwój mimo tego, że zgromadziła ogromne środki z prywatyzacji komunalnych nieruchomości. Warszawski ratusz sprywatyzował prawie 400 nieruchomości za łącznie ponad MILIARD złotych w okresie 2015-2024. W samym 2022 roku ratusz zyskał z tej prywatyzacji niemal tyle co wydał na budownictwo komunalne przez całą ostatnią dekadę.

✊ Wspierajcie świetną ekipę OZZ Inicjatywa Pracownicza Jeremias!!!
26/05/2025

✊ Wspierajcie świetną ekipę OZZ Inicjatywa Pracownicza Jeremias!!!

🚨 WESPRZYJ STRAJK W JEREMIAS! (ENGLISH BELOW)
Wesprzyj strajkujących w fabryce kominów Jeremias! Już 3 czerwca odejdziemy od naszych stanowisk pracy w walce o podwyżki 800 zł, wydłużenie płatnej przerwy do 30 minut, sprawiedliwy system premiowania i korzystniejszy tryb rozliczania nadgodzin.

LINK DO ZRZUTKI: www.zrzutka.pl/m2xrgk

✊ Dlaczego strajk?
Fabryka w Gnieźnie to część międzynarodowego koncernu. Jesteśmy spółką zależną wobec Jeremias Abgastechnik GMBH. produkujemy tu m.in. części niezbędne do funkcjonowania niemieckiej fabryki. Spółka-matka w ciągu niespełna 10 lat zwiększyła swoje przychody ponad trzykrotnie, z 64 do 210 mln euro w latach 2015-2023. W 2024 roku pięcioosobowy zarząd naszej firmy, wśród którego zasiada trzech niemieckich członków międzynarodowej grupy Jeremias, wypłacił sobie 1.87 miliona złotych wynagrodzeń. Firma w Gnieźnie korzysta także z finansowej pomocy państwa w zatrudnieniu, otrzymując niemal milion zł rocznie za pracę więźniów w swoich halach fabrycznych zakładu karnego w Gębarzewie.

Wszyscy naszą ciężką pracą wypracowujemy grupie kapitałowej wielomilionowe zyski. Pora, aby w końcu większa część tych zysków trafiała do naszych kieszeni. Mamy takie same żołądki co nasi koledzy w niemieckiej fabryce. Chcemy być lepiej traktowani.

Liczymy, że zarząd Jeremias sp. z o.o. zdecyduje się na polepszenie warunków, zamiast zaryzykować destabilizację spółki. W ciągu ośmiu miesięcy negocjacji z zarządem w ramach sporu zbiorowego oraz po zwolnieniach dwóch związkowych liderów, czujemy że zarząd nie pozostawia nam wyboru. Otrzymaliśmy silny głos wsparcia od pani Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, która ogłosiła że według ministerstwa nasz spór zbiorowy jest w pełni legalny i mamy prawo do referendum. Dlatego 15 maja zorganizowaliśmy referendum strajkowe: 72,3 procent załogi oddało głos za podjęciem strajku o godne warunki życia, przy frekwencji sięgającej aż 67 procent. W dodatku zwolniony przewodniczący naszego związku w Jeremias Mariusz Piotrowski otrzymał właśnie sądowy nakaz przywrócenia do pracy. Inspektor PIP oskarżył dyrektor HR Jeremias o nielegalne zwolnienia naszych związkowców. 3. czerwca zaczynamy strajk. Jeśli chcesz pomóc nam wygrać tą walkę, zasil nasz fundusz strajkowy dowolną kwotą!

👉 Dlaczego zrzutka?
Według prawa w Polsce za dni strajku pracownicy nie dostają wynagrodzeń – o ile w toku negocjacji prezes ich nie przyzna. Niskie wypłaty większości z nas nie pozwalają na utrzymanie się w trakcie strajku. Nasz bojowy związek jest wciąż niewielki. Jego fundusze opierają się na niskich składkach płaconych przez pracowników również często zarabiających w okolicach minimalnej krajowej. Dlatego jeśli tylko masz możliwość, bardzo prosimy o wsparcie naszej walki poprzez wpłacenie dowolnej kwoty na zrzutkę.

✊Z góry dziękujemy i pozdrawiamy z zaciśniętą pięścią,
OZZ Inicjatywa Pracownicza Jeremias

***ENGLISH*** SUPPORT OUR STRIKE IN JEREMIAS CHMINEY FACTORY!
Support the strikers at the Jeremias chimney factory! On June 3rd, we will stop our work. We fight for a 800 PLN pay raise (circa 180 euro), extension of the paid break to 30 minutes, a fair bonus system, and a one-month overtime calculation method (instead of 12 months).

Why the strike? The factory in Gniezno is part of an international corporation. We are a subsidiary of Jeremias Abgastechnik GMBH. We produce, among other things, parts necessary for the functioning of the German factory. The parent company has more than tripled its revenues in less than 10 years, from 64 to 210 million euro in the years 2015-2023. In 2024, the five-person management board of our company, which includes three German members of the international Jeremias group, paid themselves as much as 1.87 million złotys in salaries. The company in Gniezno also benefits from financial assistance from the state in employment, receiving almost a million złoty annually for the work of prisoners in its factory halls of the penitentiary in Gębarzewo.We all, with our hard work, generate multi-million profits for the capital group. It's time for a larger part of these profits to finally go into our pockets. We have the same stomachs as our colleagues in the German factory. We want to be treated better.

We hope that the management of Jeremias sp. z o.o. will decide to improve the conditions instead of risking the destabilization of the company. During the eight months of negotiations with the management as part of the collective dispute and after the dismissal of two union leaders, we feel that the management is not leaving us any choice. We received a strong voice of support from the Minister of Family, Labor and Social Policy, who announced that according to the ministry, our collective dispute is fully legal and we have the right to a referendum. Therefore, on May 15th, we organized a strike referendum: 72.3 percent of the crew voted in favor of a strike for decent living conditions, with a turnout of as much as 67 percent. In addition, the dismissed chairman of our union at Jeremias, Mariusz Piotrowski, has just received a court order to be reinstated to work. On June 3rd, we are starting the strike. If you want to help us win this fight, contribute any amount to our strike fund!

Why the fundraiser?
According to our Law, in Poland workers do not receive wages for the days of strike (unless the management agrees to provide them during final negotiations). Low paychecks do not allow us to support ourselves and our families during the strike. Our union is still small and its funds are based on contributions paid by workers who very often also earn the minimal wage.

Therefore if you have the opportunity, we ask you to enable us to continue our struggle by contributing any amount to the fundraiser: www.zrzutka.pl/m2xrgk

If you encounter any problem with transferring money through this site, contact us at [email protected] or you can also send it directly to our bank account:
OZZ Inicjatywa Pracownicza
ul. Kościelna 4, 60-538 Poznań, Poland
IBAN PL88 2130 0004 2001 0577 6570 0001
Code BIC/SWIFT: INGBPLPW
Volkswagen Bank direct, Rondo ONZ 1 00-124 Warszawa, woj. Mazowieckie, Polska

📣 Trzaskowski wydał dekret o prywatyzacji wysiedlonej kamienicy komunalnej przy Marszalkowskiej 66. Nie wnosił o zgodę r...
14/05/2025

📣 Trzaskowski wydał dekret o prywatyzacji wysiedlonej kamienicy komunalnej przy Marszalkowskiej 66. Nie wnosił o zgodę rady miasta, uniknął wszelkich publicznych dyskusji. Podczas prywatyzacji innych nieruchomości prezydent czekał na zgodę rady miasta. Rafał, po co się tak spieszysz?🤔

“Do ❗️wyłącznej właściwości❗️rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ZASAD NABYWANIA I ZBYWANIA” (art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy o samorządzie gminnym).

📣 Zarządzenie o zbyciu nieruchomości❗️przekracza więc zakres zwykłego zarządu❗️. Rada miasta Warszawy podjęła w 2004 uchwałę o zasadach zbywania nieruchomości. Nie wyszczególniła, czy gospodarowanie przez prezydenta zasobem mieszkaniowym wymaga zgody Rady. W uchwale powołuje się jednak na ustawę o gospodarce nieruchomościami, według której (art 23 ust 1 pkt 7) starostowie "zbywają oraz nabywają, za zgodą wojewody, nieruchomości wchodzące w skład zasobu". Według art 25 ww. ustawy, zadania prezydenta polegają "w szczególności na wykonywaniu czynności, o których mowa w art. 23"...

🚨…czyli analogicznie decyzje dotyczące zbywania lub nabywania nieruchomości powinny być wykonywane za zgodą organu stanowiącego – w tym przypadku, za zgodą rady miasta. ❗️W przypadku Marszałkowskiej 66, rada miasta nie wyraziła zgody na sprzedaż budynku. ❗️

🚨 Wnosimy o wycofanie się ze sprzedaży budynku przy Marszałkowskiej 66! Przyjdź na sesję rady miasta dzisiaj o 18:30 w Pałacu Kultury (więcej informacji w naszym ostatnim poście). Wspólnie uratujmy kamienicę przed prywatyzacją!

🚨 Wspólnie uratujmy kamienicę przed prywatyzacją! Już jutro o 18:30 nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie prywatyzacj...
13/05/2025

🚨 Wspólnie uratujmy kamienicę przed prywatyzacją! Już jutro o 18:30 nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie prywatyzacji i innych kwestii mieszkaniowych! Przyjdź i dołącz do nas w walce o sprawiedliwą politykę mieszkaniową miasta!

📣 W czasie wielkiego kryzysu mieszkaniowego podejmuje decyzję o sprzedaży wielkiego budynku komunalnego przy Marszałkowskiej 66! Zespół Trzaskowskiego całkowicie ZAMROZIŁ rozwój zasobu mieszkań komunalnych na poziomie, jaki zastał przejmując stery od Gronkiewicz-Waltz (81 tys. lokali). Platforma zamroziła ten rozwój mimo tego, że zgromadziła ogromne środki z prywatyzacji komunalnych nieruchomości. Warszawski ratusz sprywatyzował prawie 400 nieruchomości za łącznie ponad MILIARD złotych w okresie 2015-2024. W samym 2022 roku ratusz zyskał z tej prywatyzacji niemal tyle co wydał na budownictwo komunalne przez całą ostatnią dekadę.

💰 Jak przyznaje rzeczniczka stołecznego ratusza: „Barierą w rozwoju mieszkań społecznych jest również stan prawny gruntów we własności m.st. Warszawy. W latach 2018-21 poddano analizie ok. 22 ha gruntów, z których tylko ok. 18 proc. nie miało problemów formalnoprawnych”. Co robi ekipa Trzaskowskiego z gruntami, które mają jasny status prawny, należą do miasta? To, co z Marszałkowską 66, której lokatorzy dekadami o ten jasny status walczyli. Wysiedla ich, a nieruchomość przeznacza na sprzedaż. W czyim interesie?

✊ Czy Warszawę stać na kolejną po reprywatyzacji, wielomilionową kroplówkę do prywatnych kieszeni? Politycy rządzący Warszawą pchają nas od kryzysu mieszkaniowego do mieszkaniowej katastrofy. NIE DLA KŁAMSTW RATUSZA! NIE DLA PRYWATYZACJI MARSZAŁKOWSKIEJ 66!

Źródła danych: odpowiedzi na wnioski WSL, miejskie Biuro Polityki Lokalowej 2025. Oryginały pism w poście na naszym fb z dnia 8 maja.

Adres

Wilcza 30
Warsaw
00-544

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij