Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków 🔹Oficjalny profil Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Apteka Zabytków – rocznicowa wizyta w Bibliotece Polskiej w ParyżuMajowe spotkanie z cyklu Apteka Zabytków zbiegło się z...
27/05/2026

Apteka Zabytków – rocznicowa wizyta w Bibliotece Polskiej w Paryżu

Majowe spotkanie z cyklu Apteka Zabytków zbiegło się z pierwszą rocznicą projektu. Ten rok to 20 spotkań poświęconych zabytkom, festiwal sztuki, wystawy i spotkania, prezentacja procesu powstawania kopii portretu Fryderyka Chopina oraz badania i wstępna restauracja zabytkowych mebli z Apteki Michała Mutniańskiego. Gościem specjalnym czwartkowego spotkania była Biblioteka Polska w Paryżu.

Apteka Zabytków to projekt Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, którego celem jest kształtowanie świadomości w zakresie ochrony zabytków. Przez ostatni rok odbyło się 20 spotkań poświęconych konserwacji i ochronie zabytków, prezentowane były wyniki badań, zrealizowane prace konserwatorskie przy wyjątkowych zabytkach, nowoczesne technologie oraz prezentacje publikacji. W przestrzeni Apteki Michała Mutniańskiego odbywały się wystawy i spotkania, oprowadzania, dni otwarte oraz wydarzenia nietuzinkowe jak prezentacja procesu powstawania kopii portretu Fryderyka Chopina czy Festiwal sztuki Fringe.

W ramach projektu Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wykonał badania, a następnie wstępną renowacje zabytkowych mebli stanowiących wyposażenie byłej apteki zlokalizowanej w południowej oficynie Pałacu Branickich przy ul. Nowy Świat 18, od połowy XIX wieku. Dzięki podjętym działaniom meble powróciły do pierwotnej formy i mogą bezpiecznie oczekiwać na odzyskanie dawnego blasku, równolegle z przywróceniem oryginalnego wyglądu przestrzeni.

Jubileuszowe spotkanie było poświęcone niezwykłym zbiorom Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu – jednej z najważniejszych polskich instytucji kultury funkcjonujących poza granicami kraju. Wydarzenie zgromadziło osoby zainteresowane ochroną, badaniem i promowaniem polskiego dziedzictwa narodowego na świecie. Gościem spotkania była dr Anna Czarnocka, historyczka sztuki oraz wicedyrektor ds. zagranicznych Instytutu Bibliothèque Polonaise de Paris, która przybliżyła historię tej wyjątkowej placówki oraz zaprezentowała najcenniejsze obiekty znajdujące się w jej kolekcjach. Uczestnicy mogli poznać fascynujące zbiory związane m.in. z Adamem Mickiewiczem, Fryderykiem Chopinem i Bolesławem Biegasem. W programie znalazła się również prezentacja rezultatów działań prowadzonych w ramach Programu Wolontariat Instytutu Polonika. O pracach konserwatorskich realizowanych przez studentów Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP Warszawa opowiedziały Monika Korsak-Truszczyńska oraz Grażyna Macander-Majkowska.

Dziękujemy naszym partnerom, prelegentom i uczestnikom za obecność, zainteresowanie i inspirujące rozmowy! Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Apteka Zabytków”!

Ostatnie spotkanie przed wakacjami odbędzie się 18 czerwca – wyjątkowo w siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ul. Foksal.

Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP Warszawa
Instytut Polonika
Bibliothèque Polonaise de Paris

Amfiteatr w Łazienkach Królewskich udostępniony po pracach konserwatorskich i remontowychZakończył się kompleksowy remon...
26/05/2026

Amfiteatr w Łazienkach Królewskich udostępniony po pracach konserwatorskich i remontowych

Zakończył się kompleksowy remont konserwatorski Sceny na Wyspie, prowadzony w latach 2024–2025. Była to największa, a zarazem – dzięki rozwojowi wiedzy i technologii konserwatorskich – najpełniejsza restauracja tego wyjątkowego zabytku w historii.

Zakres prac obejmował m.in. wzmocnienie konstrukcji oraz stabilizację kolumn otaczających scenę Amfiteatru, konserwację elementów piaskowcowych – schodów, posadzek i cokołów kolumn – oraz wystroju rzeźbiarskiego sceny i widowni. W trakcie prowadzenia prac podjęto decyzję o pozostawieniu na ścianach arkady północnej kilku odkrywek przedstawiających historyczne warstwy tynkarskie i malarskie. Prace zostały przeprowadzone na podstawie pozwoleń wydanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie.

Amfiteatr, zwany również Teatrem na Wyspie, powstał w 1785 roku według projektu Dominika Merliniego. Wzniesiono go na sztucznie usypanej wyspie przy wschodnim brzegu południowego stawu. Początkowo obiekt był całkowicie odizolowany od lądu – kładkę prowadzącą do sceny wybudowano później. Uroczyste otwarcie teatru odbyło się 7 września 1791 roku.

XVIII-wieczny Amfiteatr ze sceną w formie sztucznych ruin jest jedną z nielicznych tego typu budowli na świecie oraz jednym z najbardziej rozpoznawalnych klasycystycznych obiektów w Polsce. Zabytek nie posiada odpowiednika wśród europejskich teatrów antykizujących, co świadczy o jego wyjątkowym i unikatowym charakterze.

Fot. WUOZ w Warszawie

Wernisaż wystawy „Tor Kolarski „Orzeł” – koncepcje zagospodarowania terenu – prace studentów Akademii Techniczno-Artysty...
22/05/2026

Wernisaż wystawy „Tor Kolarski „Orzeł” – koncepcje zagospodarowania terenu – prace studentów Akademii Techniczno-Artystycznej Nauk Stosowanych w Warszawie”

20 maja, Marcin Dawidowicz Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wspólnie z Katarzyna Niwińska Z-ca Burmistrza i Łukasz Polinceusz Z-ca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy oraz przedstawicielami Akademii Techniczno-Artystycznej Nauk Stosowanych w Warszawie dr hab. inż. arch. Januszem Marchwińskim, prorektorem ds. nauki i dr inż. Małgorzatą Leszczyńską-Domańską, Dziekan Wydziału Architektury otworzyli wystawę prezentującą projekty rewitalizacji zabytkowego terenu dawnego Toru Kolarskiego RKS „Orzeł”.

Ekspozycja obejmuje 19 koncepcji opracowanych przez studentów III roku Wydziału Architektury w roku akademickim 2025/2026 pod kierunkiem architektów Joanny Wachowicz i Macieja Wyszogrodzkiego. Projekty przedstawiają różnorodne pomysły zagospodarowania terenu z poszanowaniem historycznego charakteru obiektu.

W ramach projektu odbyły się m.in. spotkania studentów z pracownikami WUOZ, letnie praktyki inwentaryzacyjne prowadzone przez arch. Piotra Gastmana oraz warsztaty z udziałem Katarzyny Niwińskiej, Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.

Przypominamy, że historyczny zespół dawnego Toru Kolarskiego Robotniczego Klubu Sportowego „Orzeł” przy ul. Podskarbińskiej 11 został wpisany do rejestru zabytków decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 9 października 2025 r.

Wystawę można oglądać na dziedzińcu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z prezentowanymi projektami.

Fot. Akademia Techniczno-Artystyczna w Warszawie

Akademia Techniczno-Artystyczna/University of Technology and Arts

Zespół dawnych szkół przy ul. Emilii Plater w rejestrze zabytków Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją z dn...
21/05/2026

Zespół dawnych szkół przy ul. Emilii Plater w rejestrze zabytków

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją z dn. 31.03.2026 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego historyczny zespół budowlany dawnych szkół z lat 1959-1961 proj. Jerzego Baumillera i Jana Zdanowicza, położonych przy ul. Emilii Plater 29 i 31 w Warszawie. Oba obiekty od 2018 roku figurują w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Postępowanie o wpis do rejestru zabytków zostało zainicjowane wnioskiem organizacji społecznej, a kluczowym dokumentem w sprawie była opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w której stwierdzono jednoznacznie, iż zespół posiada wartości zabytkowe uzasadniające wpis do rejestru zabytków. Objęte ochroną budynki stanowią autorską realizację zespołu wybitnych powojennych architektów oraz uzupełniają zbiór najcenniejszych zabytków powojennego modernizmu na terenie Warszawy objętych ochroną konserwatorską na przestrzeni minionych lat.

Budowa obiektów została zrealizowana w ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-oświatowej „Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”, finansowanej z funduszy społecznych i środków budżetowych. Większość wznoszonych w ramach programu szkół wznoszona była wg projektów typowych, natomiast projekt zespołu przy ul. Emilii Plater 29 i 31 został opracowany przez wybitnych polskich architektów J. Baumillera i J. Zdanowicza odbiegając od rozwiązań szablonowych. Na wygląd obiektu wpłynęły jasno określone założenia projektowe, które stanowiły odpowiedź na potrzeby mieszkańców i nawiązywały do przedwojennego Ogrodu Pomologicznego (sadu owocowego pełniącego funkcję parku) stanowiąc rezerwat zieleni dla mieszkańców Śródmieścia.

Zespół budowlany stanowi cenne źródło wiedzy na temat zróżnicowania funkcjonalnego dzieł powojennego modernizmu na terenie Warszawy, dokumentując przemiany dokonujące się w połowie lat 50. XX w. w ścisłym centrum stolicy. Stanowi również dokument działalności projektowej architektów Jerzego Baumillera i Jana Zdanowicza. Z tego względu zachowana struktura budowlana zespołu z lat 1959-1961 umożliwia również prowadzenie badań naukowych z zakresu historii architektury i sztuki.

Fot. WUOZ w Warszawie

Serdecznie zapraszamy na dzisiejsze spotkanie!
21/05/2026

Serdecznie zapraszamy na dzisiejsze spotkanie!

♦️Widzimy się dziś o 17:30 w siedzibie Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie!
♦️Odbędzie się tam kolejne spotkanie w cyklu „Apteka Zabytków” pt. "Skarby Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu". W jego trakcie poznacie jedną z najważniejszych polskich instytucji kultury we Francji.
♦️Szczegóły pod linkiem w komentarzu.👇

Dziękujemy wszystkim, którzy podczas tegorocznej Nocy Muzeów odwiedzili dawną Aptekę Michała MutniańskiegoNoc Muzeów był...
17/05/2026

Dziękujemy wszystkim, którzy podczas tegorocznej Nocy Muzeów odwiedzili dawną Aptekę Michała Mutniańskiego

Noc Muzeów była okazją by zobaczyć wnętrze najstarszej apteki w Warszawie, która działała w tym miejscu przez 165 lat. Udostępnione przestrzenie apteki, zaprojektowane przez Henryka Marconiego w duchu neogotyku angielskiego, zachwycały oryginalnym wystrojem, w tym zabytkowym sufitem oraz zespołem XIX-wiecznych mebli aptecznych.

Odwiedzający mogli również zapoznać się z dwiema wystawami towarzyszącymi wydarzeniu:
🔹 „Struktura Wspomnień: Przedwojenna Warszawa w akwareli” – prezentującą cykl prac dr Agnieszki Leszczyńskiej, będących artystyczną syntezą badań autorki nad przedwojenną infrastrukturą Warszawy;
🔹 „Komorów oczami architektów krajobrazu” – wystawę prac studentów warszawskiej SGGW, prezentowaną na dziedzińcu przed Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków

Dziękujemy za wspólnie spędzony wieczór oraz zainteresowanie dziedzictwem kulturowym Warszawy.

Fot. WUOZ w Warszawie

Apteka Zabytków na Noc Muzeów: Wystawa „Struktura Wspomnień: Przedwojenna Warszawa w akwareli”Wystawa „Struktura Wspomni...
14/05/2026

Apteka Zabytków na Noc Muzeów: Wystawa „Struktura Wspomnień: Przedwojenna Warszawa w akwareli”

Wystawa „Struktura Wspomnień: Przedwojenna Warszawa w akwareli” będzie jedną z atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów 2026 przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wystawę prac autorstwa dr Agnieszki Leszczyńskiej można oglądać w Aptece Zabytków WUOZ w Warszawie przy ul. Nowy Świat 18. Ekspozycja będzie dostępna do 20 maja 2026 r.

Wystawa prezentuje cykl akwareli będących artystyczną syntezą badań autorki nad przedwojenną infrastrukturą Warszawy. To osobisty, malarski spacer po dawnym sercu miasta, gdzie historyczna architektura wyłania się z mglistych szarości i ciepłych plam ochry. Fotograficzna precyzja przeplata się z luźnymi pociągnięciami pędzla i celowymi niedopowiedzeniami, co sprawia, że dawne kamienice stają się niemal sennym wspomnieniem. To próba uchwycenia ducha miasta, którego już nie ma.

dr Agnieszka Leszczyńska - Absolwentka Politechniki Warszawskiej. Uzyskała tytuł doktora w zakresie architektury i urbanistyki. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki w Akademii Techniczno-Artystycznej Nauk Stosowanych w Warszawie (University of Technology and Arts) prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa. Od kilkunastu lat zajmuje się głównie malarstwem akwarelowym. Od 2016 roku należy do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.
Wystawa została przygotowana we współpracy z Akademią Techniczno-Artystyczną Nauk Stosowanych w Warszawie.

16 maja | 18.00 – 23.00 Noc Muzeów
Miejsce: Apteka Mutniańskiego, oficyna Pałacu Branickich, ul. Nowy Świat 18

Akademia Techniczno-Artystyczna/University of Technology and Arts

!!!UWAGA ZMIANA PRZEPISÓW!!!Od 3 czerwca 2026 r. zmianie ulegają przepisy ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami w kwe...
13/05/2026

!!!UWAGA ZMIANA PRZEPISÓW!!!

Od 3 czerwca 2026 r. zmianie ulegają przepisy ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami w kwestii usuwania drzew i krzewów (zmiana art. 36) i ustawy o ochronie przyrody (art. 83) - Ustawa z dnia 9 października 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2025 poz. 1673).

Już jutro zapraszamy na spotkanie – "Co słychać w przepisach? Zmiany dla właścicieli ogrodów", które poprowadzi Anna Grudzińska, Zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Spotkanie z cyklu Zieleń wokół Zabytku dla mieszkańców, właścicieli i użytkowników zieleni.

14 maja | 17.30 | Milanowskie Centrum Kultury Willa Waleria, ul. Spacerowa 20,

Zapraszamy!!!
Willa Waleria - Milanówek
Milanówek Miasto-Ogród
Gmina Michałowice

Budynek autorstwa Szymona Syrkusa i Alfreda Przybylskiego zlokalizowany przy ul. Chmielnej 15 w Warszawie został wpisany...
12/05/2026

Budynek autorstwa Szymona Syrkusa i Alfreda Przybylskiego zlokalizowany przy ul. Chmielnej 15 w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków

W uzasadnieniu decyzji Marcin Dawidowicz, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, wskazuje: „Wartość historyczna d. siedziby Zarządu Głównego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację wynika zarówno z faktu zaprojektowania jej jako integralnego elementu odbudowy ul. Chmielnej, jak i związku z działalnością organizacji, która pomimo początkowych relacji z władzami komunistycznymi, obecnie już jako Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych upamiętnia osoby cierpiące prześladowania w czasie II wojny światowej oraz w czasie komunizmu. Już w chwili powstania przedmiotowy budynek stanowił istotny element powojennej koncepcji ukształtowania ulicy Chmielnej, o czym świadczy podjęta po 1951 r. zmiana koncepcji opracowania elewacji w taki sposób, aby stanowiła ona spójny element z sąsiednią zabudową. Przedmiotowy budynek wiąże się z działalnością architektów Szymona Syrkusa i Alfreda Przybylskiego oraz artystów plastyków Zygmunta Jabłońskiego, Antoniego Gürtlera i Ryszarda Sroczyńskiego, którzy przeżyli pobyt w obozach zagłady i wznowili swoją działalność po 1945 r., także w ramach Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Dokumentuje on próbę odbudowy polskiej kultury artystycznej oraz dostosowania się do narzuconej przez władze estetyki socrealizmu. Dawna siedziba Związku stanowi źródło wiedzy nie tylko na temat rozwiązań przestrzennych, dekoracyjnych i materiałowych stosowanych w budynkach administracyjno-biurowych i publicznych w początkach PRL, ale także zależności między formą architektury, a zajmowaną przez użytkownika danego budynku pozycję w strukturach państwowych”.

Budynek Zarządu Głównego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację przy ul. Chmielnej 15 (d. Rutkowskiego) w Warszawie został wzniesiony na miejscu uszkodzonej w czasie II wojny światowej jednopodwórzowej kamienicy z wąskimi oficynami bocznymi. Koncepcję urbanistyczną ulicy opracował Zygmunt Stępiński kierujący od 1945 r. pracownią rekonstrukcji założeń historycznych w Dyrekcji Planowania Przestrzennego Biura Odbudowy Stolicy. Stępiński, odpowiedzialny za koncepcję odbudowy i częściowej rekonstrukcji ulicy Chmielnej, zintegrował zabudowę historyczną i współczesną. Na skutek działań wojennych budynek frontowy uległ całkowitemu zmieszczeniu „pozostały fundamenty i fragmenty murów parteru” (Sprawozdanie Inspekcji Budowlanej z dnia 3.06.1950 r., w 1946 r. opracowano projekt remontu kamienicy, (Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy, C1915 3/951). Rok później rozebrano oficyny, a budynek frontowy przekazano do naprawy Polskiemu Związkowi b. Więźniów Politycznych, z uwagi na brak działań pozwolenie na prace remontowe cofnięto w 1948 r. W 1950 r. zatwierdzony został projekt budowalny budynku biurowego autorstwa Szymona Syrkusa i Alfreda Przybylskiego, przeznaczonego na siedzibę Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, założonego w 1949 r. w czasie Kongresu połączeniowego na bazie organizacji zrzeszających kombatantów II wojny światowej. Projekt przewidywał budowę 3,5-kondygnacyjnego budynku o zwartej bryle dostosowanej gabarytami do zabudowy ulicy, oraz nawiązującym do modernizmu opracowaniu elewacji. Prace budowalne realizowało Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego, roboty instalacyjne wykonała brygada młodzieżowa ZMP. Jak informowano w ówczesnej prasie „Parter budynku zajmują pomieszczenia klubowe. W stadium organizacji jest już biblioteka i czytelnia, wykańczane są też urządzenia świetlicy i okazałego hallu wejściowego. Ściany hallu przyozdobią dużych rozmiarów płaskorzeźby zaprojektowane przez artystów rzeźbiarzy z grona członków Związku. Jedna z płaskorzeźb, dzieło Jabłońskiego symbolizuje braterstwo broni, druga — wykonana przez Sroczyńskiego — przedstawia partyzantkę polską; autorem trzeciej płaskorzeźby, która obrazuje wyzwolenie z obozów koncentracyjnych jest Gürtler. Pierwsze piętro zajmują pomieszczenia biurowe, na drugim zaś piętrze, wzdłuż nieomal całej frontowej części budynku zaprojektowana została sala zebrań, przedzielona ścianą ruchomą na dwie partie, z oddzielnymi wejściami z korytarza. Następne, wyższe kondygnacje zajęte są przez biura Zarządu Głównego i redakcję związkowego organu prasowego „Za Wolność i Lud“. Mieszczą się tam również pokoje gościnne dla przyjezdnych z terenu” (Nowa siedziba Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, „Stolica”, 1951, nr 23). Prawdopodobnie w 1952 r. wykonano opracowanie elewacji nawiązujące charakterem do historyzującego wystroju sąsiednich budynków. Budynek pozostawał siedzibą związku do lat 90. XX w., po przekształceniu organizacji w Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych zarząd przeniesiono do budynku przy al. Ujazdowskich 6a. Obecnie pełni funkcje usługowe i biurowe.

Fot. WUOZ w Warszawie

Trwa kontrola MWKZ w Muzeum Pałacu Króla Jana III w WilanowieEdit: podczas dzisiejszej kontroli przeprowadzonej przez pr...
11/05/2026

Trwa kontrola MWKZ w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Edit: podczas dzisiejszej kontroli przeprowadzonej przez pracowników WUOZ dokonano szczegółowych oględzin budynków oraz terenu Muzeum, nie stwierdzono uszkodzeń obiektów zabytkowych, zidentyfikowano jedynie naruszenie nawierzchni brukowej w kilku miejscach, zatem poza zakładaną rekultywacją trawnika, będzie konieczność naprawy uszkodzonych fragmentów drogi co nastąpi w najbliższych dniach. Teren został uprzątnięty, trwają ostatnie prace demontażowe. Kolejna kontrola została zaplanowana po wydaniu zaleceń pokontrolnych.

W miniony weekend na przedpolu Pałacu w Wilanowie odbył się koncert muzyki elektronicznej na podstawie wniosku przedłożonego przez Omenaa Art Fundation, reprezentującą Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Pierwsza koncepcja wydarzenia uzyskała negatywne zalecenia konserwatorskie. W następstwie organizator złożył zmodyfikowaną dokumentację m.in. ograniczając ilość infrastruktury towarzyszącej oraz uzupełniając zapisy dotyczące zabezpieczenia obiektów zabytkowych. Każdorazowo tego typu wydarzenia przedstawiane są przez Dyrekcję Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jako istotne wsparcie finansowe budżetu instytucji umożliwiające m.in. w zakresie działań społecznych i edukacyjnych. Organizacja podobnych imprez budzi wątpliwości ze strony konserwatorskiej, niemniej jednak Urząd Ochrony Zabytków nie może wypowiadać się na temat charakteru działalności artystycznej niepodlegających mu instytucji kultury. Na podstawie przedłożonej dokumentacji nie było podstaw do wydania odmowy na jednorazowe wydarzenie.

Należy podkreślić, że z konserwatorskiego punktu widzenia Urząd Ochrony Zabytków dołożył wszelkich starań, aby zagwarantować bezpieczeństwo obiektów zabytkowych. Elementy zagospodarowania terenu oraz zabudowy zostały wygrodzone, zabezpieczone i odseparowane. Po zakończeniu imprezy zgodnie z deklaracja organizatorów i wydanym pozwoleniem trawniki i tereny zieleni zostaną poddane rekultywacji. Kontrola Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków odbyła się planowo w sobotę, przez rozpoczęciem imprezy oraz odbędzie się dzisiaj, i na tej podstawie zostaną wydane ewentualne dodatkowe zalecenia pokontrolne, wskazujące na zakres niezbędnych działań przywracających terenowi pełną integralność. Na chwilę obecną nie stwierdzono wypływu imprezy na obiekty zabytkowe, a przestrzenie zieleni zostaną zrekultywowane w trybie natychmiastowym. Stwierdzono natomiast, iż część działań była niezgodna z zatwierdzonym programem, m.in. użycie ciężkiego sprzętu do montażu konstrukcji, pirotechniki, ustawienie dźwigu.

Tutejszy Organ jest świadomy odziaływania tego typu imprezy na otoczenie społeczno-przyrodnicze, niemniej organizacja imprez masowych każdorazowo podlega wielobranżowym uzgodnieniem z innymi organami administracji. W zezwoleniu wskazano mi.in. iż: „Zaleca się sporządzenie inwentaryzacji przyrodniczej (występowanie ptaków i ssaków chronionych oraz ich siedlisk i legowisk) przed wydarzeniem najpóźniej do 1 maja, z identyfikacją miejsc lęgowych w promieniu 300 m od sceny. W oparciu o w/w inwentaryzację należy uzyskać zezwolenie RDOŚ na czynności zabronione w stosunku do zwierząt chronionych zgodnie z art. 52 ust. 1 pkt 12 i 13 ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. 2024 r. poz. 1478, ze zm.). Niezbędnym jest wykonanie protokołu przekazania terenu przed i po imprezie.”

Fot. WUOZ z dn. 11.05.2026

Adres

Ulica Nowy Świat 18/20
Warsaw
00-373

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 09:00 - 17:00
Wtorek 08:00 - 16:00
Środa 08:00 - 16:00
Czwartek 08:00 - 16:00
Piątek 08:00 - 16:00

Telefon

+48224430402

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków:

Udostępnij