WSSE Warszawa

WSSE Warszawa Dbamy o zdrowe warunki życia, pracy, nauki i odpoczynku mieszkańców województwa mazowieckiego.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, wspólnie z 38 powiatowymi stacjami i jedną graniczną, sprawuje nadzór sanitarny nad ponad 5 milionami mieszkańców województwa mazowieckiego. Obejmujemy monitoringiem ponad 40 tysięcy obiektów produkujących i wprowadzających żywność na rynek. Nadzorem sanitarnym obejmujemy ponad 4500 placówek lecznictwa zamkniętego, otwartego oraz gabinetów

lekarskich i stomatologicznych. Pion higieny pracy kontroluje ponad 14 tysięcy zakładów, w których zatrudnionych jest ok. 500 tysięcy pracowników. Uczestniczymy we wszystkich ważniejszych programach edukacji zdrowotnej dzieci, młodzieży i dorosłych. Dostosowując się do standardów unijnych, zmodernizowaliśmy laboratoria oraz wyposażyliśmy je w nowoczesną aparaturę, wprowadzając jednocześnie najnowsze metody badawcze.

Drodzy Panowie! Bycie Ojcem to wspaniała rola i ogromne wyzwanie. Wymaga wiele siły, odwagi i cierpliwości, żeby podołać...
23/06/2026

Drodzy Panowie!
Bycie Ojcem to wspaniała rola i ogromne wyzwanie. Wymaga wiele siły, odwagi i cierpliwości, żeby podołać codziennym trudom i dać swoim dzieciom to, co najlepsze. Dlatego dziś, z okazji Dnia Ojca zachęcamy: zróbcie sobie najlepszy prezent - zadbajcie o siebie i umówicie się na badania profilaktyczne!

Kiedy byliśmy dziećmi, ojcowie uczyli nas jazdy na rowerze, przypominali o noszeniu kasku, zapinaniu pasów w aucie. Tłumaczyli, jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę i jak uważać na siebie.
🧔‍♂️🦸‍♂️Ojcowie są często bardzo zaradni i twardo stąpają po ziemi, ale też równie często nie wsłuchują się w swoje zdrowie, bagatelizują pierwsze objawy chorób, licząc na to, że „samo przejdzie”.

Statystyczny mężczyzna w naszym kraju unika lekarza. Zgłasza się do lekarza dopiero wtedy - gdy naprawdę boli, a choroba jest w zaawansowanym stadium. Tymczasem zdrowie nie działa na zasadzie: „jakoś to będzie”.

🎉🌺 Dlatego, z okazji 👉𝗗𝗻𝗶𝗮 𝗢𝗷𝗰𝗮 warto powiedzieć naszym bliskim, coś więcej niż „wszystkiego najlepszego”. To dobry moment, żeby zapytać, jak się czujesz tato, kiedy ostatnio robiłeś sobie badania, zaproponować wspólne aktywności fizyczne. Warto zachęcić tatę do rzucenia palenia, do zdrowszego odżywiania, ograniczenia alkoholu i badań kontrolnych. Można zaoferować pomoc w umówieniu badań czy wspólne wyjście po ich zakończeniu. Takie pytania mogą oznaczać więcej niż kolejny krawat w prezencie czy zestaw narzędzi.

𝗪𝘀𝘇𝘆𝘀𝘁𝗸𝗶𝗺 𝗢𝗷𝗰𝗼𝗺 𝘇̇𝘆𝗰𝘇𝘆𝗺𝘆 𝗱𝗼𝗯𝗿𝗲𝗴𝗼 𝘇𝗱𝗿𝗼𝘄𝗶𝗮 𝗶 𝗲𝗻𝗲𝗿𝗴𝗶𝗶, 𝗯𝘆 𝘇𝗮𝗱𝗯𝗮𝗹𝗶 𝘁𝗮𝗸𝘇̇𝗲 𝗼 𝘀𝗶𝗲𝗯𝗶𝗲 💙

Polecamy skorzystanie z dostępnych bezpłatnie badań przesiewowych w ramach:
🔹programu profilaktycznego „Moje Zdrowie” - bilansu zdrowia dla osób od 20 roku życia,
🔹programu profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP),
🔹programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK),
🔹profilaktyki raka jelita grubego – kolonoskopii,
🔹programu profilaktyki gruźlicy.

📍Już niebawem, jesienią tego roku wejdzie w życie ogólnokrajowy program wczesnego wykrywania raka płuca, który będzie realną szansą na ratowanie zdrowia i życia tysięcy Polaków.

W sobotę uczestniczyliśmy w II edycji Pikniku naukowo-profilaktycznego „POla RADości”, zorganizowanego przez Narodowy In...
22/06/2026

W sobotę uczestniczyliśmy w II edycji Pikniku naukowo-profilaktycznego „POla RADości”, zorganizowanego przez Narodowy Instytut Onkologii im.Marii Skłodowskiej-Curie - PIB, Ochota - dzielnica m.st. Warszawy oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma.

Na naszym stoisku edukowaliśmy całe rodziny na temat zdrowego stylu życia. 🤸‍♂️🍎🥦🧼🍄🍄‍🟫
Było wesoło, kolorowo i bardzo gorąco! ☀️

🌡️ Uwaga na nadchodzące upały! Jak chronić siebie i bliskich przed wysoką temperaturą? ☀️Nadchodzą gorące i słoneczne dn...
19/06/2026

🌡️ Uwaga na nadchodzące upały! Jak chronić siebie i bliskich przed wysoką temperaturą? ☀️

Nadchodzą gorące i słoneczne dni – szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci oraz osoby z chorobami przewlekłymi. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i najbliższych 💙

👉 Najważniejsze zasady:
✅ Nawadniaj się regularnie
Pij wodę nawet wtedy, gdy nie czujesz pragnienia – unikaj alkoholu i napojów z dużą ilością cukru.
✅ Unikaj wychodzenia w największy upał
Między godz. 11:00 a 17:00 staraj się przebywać w cieniu lub w chłodnych pomieszczeniach. Unikaj wysiłku fizycznego.
✅ Chroń się przed słońcem
Noś lekką, jasną odzież z naturalnych tkanin oraz zadbaj o nakrycie głowy. Stosuj kremy z filtrem UV.
✅ Dbaj o chłód w domu
Zasłaniaj okna, wietrz mieszkanie, najlepiej wczesnym rankiem i wieczorem.
✅ Uważaj na dzieci i seniorów
Regularnie sprawdzaj ich samopoczucie – łatwiej u nich o przegrzanie i odwodnienie.
✅ Nigdy nie zostawiaj nikogo w zamkniętym samochodzie! 🚗
Temperatura w pojeździe rośnie bardzo szybko i może zagrażać życiu.
✅ Jedz lekko i często
Wybieraj świeże warzywa, owoce i lekkostrawne posiłki. 🥗

⚠️ Uwaga na udar cieplny! W razie wystąpienia: wysokiej temperatury ciała pow. 39 st.C, gorącej, czerwonej, suchej lub wilgotnej skóry, szybkiego, dobrze wyczuwalnego tętna oraz utraty przytomności natychmiast reaguj i wezwij pomoc medyczną.

Dbajmy o siebie nawzajem – szczególnie w czasie upałów 👐

Udostępnij, aby dotrzeć do jak największej liczby osób!

🚰💧🫗 Sprawdź, jak nowe regulacje prawne, dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, poprawiają bezpiec...
18/06/2026

🚰💧🫗 Sprawdź, jak nowe regulacje prawne, dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, poprawiają bezpieczeństwo wody z kranu.
⤵️ ⤵️ ⤵️

Szczepienie przeciw półpaścowi jest ważnym elementem zdrowego starzenia się. Szczepionka dostępna jest w ramach refundac...
17/06/2026

Szczepienie przeciw półpaścowi jest ważnym elementem zdrowego starzenia się. Szczepionka dostępna jest w ramach refundacji 100% osobom w wieku 65 lat i więcej, wymaga podania 2 dawek.

🔴Półpasiec jest błędnie postrzegany jako choroba łagodna.  

🔴W rzeczywistości półpasiec jest groźną i bolesną chorobą zakaźną.

🔴Najczęściej występuje na tułowiu, po jednej stronie ciała w postaci pęcherzykowej wysypki. Jednak objawy mogą również wystąpić w postaci półpaśca ocznego lub usznego.

🔴Półpaścowi może towarzyszyć dotkliwy ból (neuralgia półpaścowa), mogący utrzymywać się wiele miesięcy a nawet lat.   

🔴Ryzyko wystąpienia półpaśca rośnie z wiekiem, zwiększa się wyraźnie po 60-65 roku życia.

🟢SZCZEPIENIE istotnie ogranicza wystąpienie półpaśca i neuralgii półpaścowej (potwierdzono powyżej 90% skuteczność szczepionki).
🟢SZCZEPIONKA należy do grupy inaktywowanych (zabitych), można ją bezpiecznie podawać również pacjentom z chorobami towarzyszącymi, w tym z upośledzoną odpornością.

🟢SZCZEPIENIE przeciw półpaścowi jest ważnym elementem zdrowego starzenia się i opieki nad pacjentami z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko jego wystąpienia.

     

Dziś na zaproszenie Klubu Pogodnego Seniora przy parafii NMP Matki Kościoła edukowałyśmy seniorów w ramach programu "Sen...
16/06/2026

Dziś na zaproszenie Klubu Pogodnego Seniora przy parafii NMP Matki Kościoła edukowałyśmy seniorów w ramach programu "Senior w roli głównej" 👵👴.
Opowiadałyśmy o o zdrowym stylu życia, roli aktywności fizycznej w życiu człowieka 🚴🏃‍♀️ oraz profilaktyce zatruć grzybami 🍄‍🟫🍄.

Świadome spożywanie posiłków - aby w pełni skupić się na sygnałach płynących z organizmu. 🥗🧠Jakie korzyści niesie za sob...
15/06/2026

Świadome spożywanie posiłków - aby w pełni skupić się na sygnałach płynących z organizmu. 🥗🧠
Jakie korzyści niesie za sobą uważne jedzenie i jak wprowadzić je w życie?
⤵️⤵️⤵️

🧘‍♀️Uważne jedzenie (ang. mindful eating) to świadome spożywanie posiłku, podczas którego cała uwaga poświęcona jest wyłącznie tej czynności.
Poprzez dokładne przeżuwanie każdego kęsa, skupianiu się na smaku, teksturze, a także zapachu danej potrawy, jesteśmy w stanie w pełni docenić spożywany posiłek.
Uważne jedzenie może przynieść wiele korzyści dla organizmu, m.in.:
- Lepszą kontrolę wielkości porcji, dostrzeganie sygnałów wysyłanych przez żołądek i dzięki temu zakończenie posiłku w odpowiednim momencie (bez uczucia przejedzenia).
- Usprawnienie procesu trawienia pokarmu, co może stanowić uzupełnienie dietoterapii różnych schorzeń np. IBS.
- Pomoc w budowaniu dobrej relacji z jedzeniem, co jest bardzo ważne m.in. w wychodzeniu z „błędnego koła odchudzania”.

Jak jeść bardziej uważnie? Wskazówki znajdziesz na dzisiejszej grafice oraz w artykule naszego eksperta.
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/uwazne-jedzenie-teoria-i-praktyka/

🔬 Interesują Cię badania środowiska pracy, pomiary i praca laboratoryjna?Dołącz do zespołu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno...
11/06/2026

🔬 Interesują Cię badania środowiska pracy, pomiary i praca laboratoryjna?

Dołącz do zespołu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Aktualnie prowadzimy nabór na stanowisko:

✅ stażysta/-tka
✅ młodszy/-a asystent/-tka
✅ asystent/-ka

Oddział Laboratoryjny Higieny Pracy i Substancji Chemicznych
📍 Miejsce pracy: Warszawa, ul. Żelazna 79

Szczegóły:
↩️ https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/oferty-pracy

11/06/2026

Nasz Festiwal Piosenki o Zdrowiu okiem kamery TV Wschód 🎈

O zdrowiu publicznym trudno dziś mówić wyłącznie przez pryzmat procedur i nadzoru. Coraz częściej to także rozmowa o zau...
11/06/2026

O zdrowiu publicznym trudno dziś mówić wyłącznie przez pryzmat procedur i nadzoru. Coraz częściej to także rozmowa o zaufaniu do instytucji, odporności na dezinformację, nowych technologiach i skutecznej współpracy między instytucjami.

To właśnie wokół takich tematów koncentrowała się narada szkoleniowa Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z Państwowymi Powiatowymi Inspektorami Sanitarnymi województwa mazowieckiego.

Spotkanie otworzyła dr hab. n. med. Elżbieta Stefaniuk, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. W wydarzeniu uczestniczyli również II Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek oraz Dyrektor Generalny Głównego Inspektoratu Sanitarnego Adam Tokarczyk.

🛡️ W programie znalazło się wystąpienie przedstawicielki Ośrodka Analizy Dezinformacji NASK poświęcone wpływowi dezinformacji na decyzje społeczne oraz poziom zaufania do instytucji publicznych.

🤝 Podczas narady poruszono również temat współpracy z Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, szczególnie w kontekście odpadów medycznych.

Rozmawiano także o wykorzystaniu generatywnej sztucznej inteligencji, bezpieczeństwie żywności i żywienia, nowych substancjach psychoaktywnych, higienie radiacyjnej, higienie komunalnej oraz postępowaniu w ogniskach chorób zakaźnych.

Dziękujemy za rozmowy, wymianę doświadczeń i wspólne spojrzenie na wyzwania, które coraz częściej wymagają współpracy i łączenia różnych perspektyw.

Więcej informacji 👉 https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/zdrowie-publiczne-nowe-technologie-i-wspolpraca-miedzy-instytucjami-narada-mpwis-z-ppis

Adres

Żelazna 79
Warsaw
00-875

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:30 - 15:00
Wtorek 07:30 - 15:00
Środa 07:30 - 15:00
Czwartek 07:30 - 15:00
Piątek 07:30 - 15:00

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy WSSE Warszawa umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij