28/05/2026
8️⃣4️⃣ rocznica tragicznej egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence
Dziś uczciliśmy pamięć 224 ofiar niemieckiego okrucieństwa – 202 mężczyzn i 22 kobiet, zamordowanych 28 maja 1942 roku w lasach sękocińskich koło Magdalenki. Wśród zamordowanych byli wybitni przedstawiciele polskiej inteligencji, działacze społeczni i polityczni.
W sposób szczególny wspominaliśmy funkcjonariuszach polskiej Straży Więziennej, którzy pełnili służbę na Pawiaku:
1. strażnik Borowicz Lechosław
2. st. strażnik Faszczewski Feliks Nikodem
3. strażnik Grochowski Edmund
4. strażnik Popiński Michał
5. strażnik Robakiewicz Władysław
6. podkomisarz Spitzer Leopold – Orkiestra Reprezentacyjna SW
7. strażnik Żelaskiewicz Władysław
oraz trzech niezidentyfikowanych.
W czasie uroczystości w Muzeum Więzienia Pawiak - Museum of Pawiak Prison oraz w Miejscu Straceń w Magdalence wieńce złożyła delegacja Biura Dyrektora Generalnego Służba Więzienna w asyście funkcjonariuszy .
CHWAŁA BOHATEROM 🇵🇱