Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN BUWiM IPN prowadzi działalność związaną z upamiętnianiem historycznych wydarzeń, miejsc i postaci w dziejach walk i męczeństwa narodu polskiego.

Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek, oddał hołd polskim żołnierzom walczącym w Bitwie o Narwik, sk...
28/05/2026

Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek, oddał hołd polskim żołnierzom walczącym w Bitwie o Narwik, składając wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

28 maja 2026 r. minęło 86 lat od sukcesu w Narwiku, pierwszego lądowego zwycięstwa aliantów nad Niemcami podczas II wojny światowej. 28 maja 1940 r. wojska alianckie zdobyły Narwik, strategiczny port na północy Norwegii, pozwalający Niemcom transportować szwedzką rudę żelaza. Znaczącą rolę odegrała Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. Decydująca bitwa rozpoczęła się w nocy z 27 na 28 maja 1940 roku. Siły alianckie miały przewagę liczebną oraz górowały siłą ognia nad niemieckim zgrupowaniem gen. Dietla, którego rdzeń stanowił 139. Pułku Strzelców Górskich. Polacy nacierali na półwysep Ankenes nad Beisfjordem. Trzon sił prowadzili do boju płk Benedykt Chłusewicz i płk Władysław Dec. Po ciężkich walkach zdobyto wzgórza 275 i 650. W kampanii norweskiej SBSPodh straciła 97 żołnierzy poległych, 28 zaginionych i 189 rannych. Poległo również 59 marynarzy z zatopionego 4 maja przez niemiecki bombowiec niszczyciela ORP „Grom”.

Razem z dyrektorem Adamem Siwkiem reprezentującym Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w uroczystym apelu pamięci na płycie placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie uczestniczyli m.in. Weterani Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, działacze opozycji antykomunistycznej, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych.

https://archiwum.ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/100458,Samodzielna-Brygada-Strzelcow-Podhalanskich-Sukces-w-Narwiku-kleska-we-Francji.html

78. rocznica śmierci rtm. Witolda PileckiegoDyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek oddał hołd jed...
25/05/2026

78. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego
Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek oddał hołd jednemu z najdzielniejszych obrońców Niepodległej - składając kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza Pileckiego na warszawskim Żoliborzu.
Znicz pamięci zapłonął przed tablicą pamiątkową na znajdującej się w sąsiedztwie pomnika kamienicy przy Al. Wojska Polskiego 40. Z mieszkania w tym budynku, 19 września 1940 r., Pilecki został wyprowadzony przez Niemców rozpoczynając swoją misję dotarcia do KL Auschwitz w celu utworzenia obozowej konspiracji i przekazania światu informacji o niemieckim ludobójstwie.
Wydarzenie było elementem realizowanej od 2020 r. ogólnopolskiej akcji Instytutu Pamięci Narodowej, w ramach której w kilkudziesięciu miejscach w całym kraju, związanych z rtm. Witoldem Pileckim, w godzinę dokonania mordu na bohaterze przez komunistycznych oprawców, zapłoną znicze.

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. Żołnierza Armii Krajow...
25/05/2026

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. Żołnierza Armii Krajowej, organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, uczestnika powstania warszawskiego.

Służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.

W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim, w zgrupowaniu Chrobry II. Od 1945 r. służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, skąd – decyzją gen. Władysława Andersa – wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie. Został aresztowany w maju 1947 r., osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. Mimo tortur do końca zachował żołnierską postawę. Pozostał wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Pokazowy proces przed komunistycznym sądem trwał dwa tygodnie. Rtm. Pilecki i jego podwładni zostali skazani za „szpiegostwo”. Orzeczono trzy kary śmierci i kilka długoletniego więzienia. Ostatecznie Tadeuszowi Płużańskiemu i Marii Szelągowskiej kary śmierci zamieniono na dożywotnie więzienie. Rtm. Pilecki został zamordowany strzałem w potylicę, wieczorem 25 maja 1948 r. Ciało złożono w nieoznaczonym miejscu na warszawskich Powązkach.

Przed II wojną światową Witold Pilecki gospodarował w rodzinnym majątku w Sukurczach. Organizował pomoc społeczną, kółka rolnicze i kursy przysposobienia wojskowego. Założył rodzinę. Rozwijał zdolności artystyczne: rysował, malował, pisał wiersze…

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W lipcu 2006 r. prezydent L**h Kaczyński, w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny, odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. został pośmiertnie awansowany na pułkownika.

14 maja 2026 roku w kościele pw. Wszystkich Świętych w Warszawie upamiętniliśmy ks. Zygmunta Kaczyńskiego, który zapisał...
14/05/2026

14 maja 2026 roku w kościele pw. Wszystkich Świętych w Warszawie upamiętniliśmy ks. Zygmunta Kaczyńskiego, który zapisał się w historii jako duchowny, redaktor, polityk i więzień komunistyczny. W uroczystości wziął udział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.

Miejsce wydarzenia nie jest przypadkowe. To właśnie z parafią Wszystkich Świętych w Warszawie ks. Kaczyński był związany po powrocie do kraju i tam angażował się w odbudowę życia religijnego oraz materialnego stolicy.

Upamiętnienie księdza Kaczyńskiego sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej odsłonili zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma oraz dyrektor Muzeum Żołnierz Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Adrianna Garnik.

Dzień wcześniej, w rocznice śmierci Księdza Kaczyńskiego, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN złożył wiązankę na grobie Ofiary komunistycznej zbrodni.

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/242083,Upamietnilismy-ks-Zygmunta-Kaczynskiego.html

Ksiądz Zygmunt Kaczyński urodził się 15 października 1894 r. Naukę rozpoczętą w Warszawie w gimnazjum i Seminarium Duchownym kontynuował w Cesarskiej Akademii Duchownej Petersburgu. W Rosji po wybuchu I wojny światowej włączył się w działalność charytatywną i społeczną m.in. w Polskim Towarzystwie Pomocy Ofiarom Wojny. W wolnej Polsce zaangażował się też w działalność polityczną o orientacji chrześcijańskiej i narodowej. Dwukrotnie zdobywał mandat posła na Sejm RP. Po klęsce wrześniowej w 1939 r. włączył się w działania władz polskich na uchodźstwie m. in. jako kapelan Prezydenta RP Władysława Raczkiewicza i łącznik rządu polskiego z Watykanem. Pełnił funkcje ministerialne w rządach gen. Władysława Sikorskiego i Stanisława Mikołajczyka. W 1945 r. powrócił do Polski, gdzie był inwigilowany i prześladowany przez bezpiekę. Od stycznia 1946 był proboszczem parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. Aresztowany przez UB 26 kwietnia 1951 r., 29 sierpnia został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 10 lat więzienia pod zarzutem planowania obalenia przemocą ustroju ludowo-demokratycznego.
Ksiądz Zygmunt Kaczyński zmarł w więzieniu mokotowskim 13 maja 1953 r. Jego postać pozostaje symbolem wierności Kościołowi i niepodległej Polsce w czasach totalitaryzmu.

12/05/2026

💔 W jedną ziemię wsiąkła krew nasza...

🗓 100 lat temu naprzeciw siebie stanęli żołnierze odrodzonego Wojska Polskiego - rodacy, nierzadko ramię w ramię broniący wcześniej granic tworzącej się II RP. 12 maja 1926 roku rozpoczął się przewrót majowy.

➡ Z aktywnego życia publicznego Józef Piłsudski zaczął się stopniowo wycofywać po objęciu urzędu prezydenta przez Stanisława Wojciechowskiego. Aby jeszcze mocniej podkreślić swój rozbrat ze sceną polityczną, przeprowadził się ze służbowego mieszkania w stolicy do podarowanej przez podkomendnych willi w Sulejówku.

➡ Marszałek zachowywał jeszcze stanowisko przewodniczącego Ścisłej Rady Wojennej, aczkolwiek jedynym powodem, powstrzymującym go przed złożeniem dymisji i z tej funkcji, była konieczność zachowania przez niego statusu osoby publicznej w związku ze spodziewanym przyjazdem rumuńskiej pary królewskiej.

➡ Po spełnieniu wymogów protokolarnych, 2 lipca 1923 r., Marszałek przesłał swą rezygnację na ręce Prezydenta. Od tego momentu stawał się, z własnego wyboru, osobą prywatną. Nie oznaczało to jednak, że przestał interesować się losami kraju...

Ten zaś borykał się z wieloma, typowymi zwłaszcza dla młodych demokracji, problemami:

➖ Jego słabością była wielka liczba stronnictw reprezentowanych w parlamencie, praktycznie uniemożliwiająca utworzenie stałej większości, co potencjalnie groziło paraliżem centralnej instytucji władzy.

➖ Znacznie skomplikowała się też sytuacja Polski na arenie międzynarodowej. Już w kwietniu 1922 roku, podczas konferencji w Genui, gdzie ustalano relacje między Ententą a Rosją, w Rapallo zostało zawarte porozumienie między Niemcami a ZSRS. Zbliżenie dwóch największych wrogów zawsze oznaczało ogromne zagrożenie dla Polski.

➖ Dodatkowym powodem do niepokojów stał się układ z Locarno, podpisany w październiku 1925 roku. Gwarantował on status quo granic zachodnich Niemiec – wschodnie pozostawały sprawą otwartą. Było to ostentacyjne zezwolenie na swobodną politykę Niemców wobec Polski.

➖ Największym problemem polskiej demokracji była jednak bieda i związana z nią konieczność szukania oszczędności: zbrojny zamach poprzedziły niefortunne próby równoważenia budżetu przez oszczędności na wynagrodzeniach urzędniczych oraz gażach oficerskich.

Z drugiej strony... Pomiędzy jesienią 1922 a majem 1926 r. parlament oraz wyłaniane przezeń kolejne rządy uporały się z najtrudniejszymi problemami wymagającymi rozwiązania:

➕ Uszczelniono granicę wschodnią

➕ Zaprowadzono system szkolny oparty na zasadzie asymilacji państwowej

➕ Ustabilizowano walutę

➕ Wytrzymano konfrontację polityczno-gospodarczą z Niemcami (wojna celna),

➕ Zapoczątkowano budowę portu w Gdyni...

⚠️ Ostry kryzys zapowiadał już wywiad, jaki 9 maja przeprowadzony został, z przygotowującym się do objęcia stanowiska premiera, Wincentym Witosem. Ten wręcz „zachęcał” Piłsudskiego, by po władzę „pójść do Belwederu”:

💬 „Mówią, że Piłsudski ma za sobą wojsko, jeśli tak, to niech bierze władzę siłą”.

➡ Na bezpośrednią akcję Piłsudski zdecydował się dopiero 12 maja 1926 roku. Nie ruszył jednak, z nielicznymi zresztą oddziałami, na Warszawę, lecz osobiście, w godzinach przedpołudniowych, udał się samochodem do Prezydenta. Wojciechowskiego w Belwederze nie zastał.

➡ Piłsudski ruszył z Rembertowa na Warszawę o godz. 13. Odkryty powóz, którym jechał, eskortowany był przez ułanów z 7 pułku i batalion piechoty. Na Pradze mógł liczyć na wsparcie ze strony 36 pp, dowodzonego przez Kazimierza Sawickiego. Inne wzywane przez zwolenników Marszałka oddziały dopiero zmierzały w stronę stolicy.

➡ Siły Piłsudskiego zatrzymały się po osiągnięciu Pragi. Po drugiej stronie Wisły stały już oddziały wierne rządowi. Jeśli można było mieć złudzenia co do porozumienia, to rozwiała je rozmowa Marszałka z Prezydentem, którą odbyli ma Moście Poniatowskiego około godziny 17.

Pozostawała tylko walka lub kapitulacja...

⚔ Starcia zbrojne przeciągnęły się do 15 maja. Piłsudski dysponował wciąż rosnącą przewagą, bowiem oddziały mające iść na pomoc siłom rządowym bądź odmawiały posłuszeństwa (lwowski DOK), bądź ich marsz był opóźniany, zwłaszcza przez kolejarzy.

⚔ Chociaż początkowo dowódcom wojsk rządowych wydawało się, że przewaga jest po ich stronie, choć dysponowali lotnictwem, to jednak 15 maja, po ewakuowaniu się do Wilanowa, Prezydent i rząd zdecydowali się ustąpić.

➡ Walki zostały wstrzymane, mimo że odsiecz ze strony oddziałów wielkopolskich i DOK Kraków znajdowała się nieopodal. Polityków i niektórych wojskowych powstrzymało widmo krwawej, niszczącej Polskę, wojny domowej, którą mogliby wykorzystać niechętni nam sąsiedzi.

🏴 Wydarzenia z maja 1926 roku zapisały się w naszej historii jako przewrót majowy lub zamach majowy. Straciło w nich życie 379 osób, w tym 164 cywili.

22 maja, w rozkazie do żołnierzy, Józef Piłsudski napisał:

💬 „(…) W jedną ziemię wsiąkła krew nasza, ziemię jednym i drugim jednakowo drogą, przez obie strony jednakowo umiłowaną. Niechaj krew ta gorąca, najcenniejsza w Polsce krew żołnierza, pod stopami naszymi będzie nowym posiewem braterstwa (…)”.

-------------
Tekst opracowano na podstawie publikacji:

✍ Włodzimierz Suleja – Majowy przypadek
✍ Krzysztof Kawalec – Przewrót majowy 1926 r. – z perspektywy stulecia

Całość dostępna w Biuletynie IPN nr 5 (246) maj 2026

08/05/2026
07/05/2026
07/05/2026

🇵🇱 W Kamesznicy odbędą się dziś państwowe uroczystości pogrzebowe żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zgrupowania kpt. Henryka Flamego „Bartka”, połączone z otwarciem nowego Cmentarza Wojennego Żołnierzy NSZ.

🇵🇱 Ceremonia pogrzebowa żołnierzy NSZ ma charakter otwarty – zapraszamy wszystkich, którzy chcą wziąć w niej udział i oddać hołd poległym❗️

🗺️ Zachęcamy do zapoznania się z mapką, która ułatwi nawigację w miejscu uroczystości i jego okolicach⬇

❗️ Wstęp na teren objęty wydarzeniami możliwy będzie 7 maja od godziny 9:00🕰️

__________________________________________________

🪦 Cmentarz żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Kamesznicy jest nekropolią i zarazem jedynym tego rodzaju miejscem pamięci w całości poświęconym żołnierzom zgrupowania kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Powstanie cmentarza to efekt prac Instytutu Pamięci Narodowej, którego Biuro Poszukiwań i Identyfikacji doprowadziło do odnalezienia szczątków znaczącej części ofiar komunistycznej zbrodni dokonanej 80 lat temu.

🇵🇱 Poznaj szczegóły➡ https://tinyurl.com/mvpt7rhx
📺 Zachęcamy do śledzenia transmisji z uroczystości➡️ https://tinyurl.com/2sknwt8h

Adres

Janusza Kurtyki 1
Warsaw
02-676

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 08:15 - 16:15
Wtorek 08:15 - 16:15
Środa 08:15 - 16:15
Czwartek 08:15 - 16:15
Piątek 08:15 - 16:15

Strona Internetowa

,Upamietnianie-walk-i-meczenstwa.html

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN:

Udostępnij