01/08/2024
1 sierpnia 1944 (wtorek)
Najwcześniej rozpoczęły się walki na Żoliborzu. Przed godziną 14 ul. Słowackiego dochodzi do wymiany strzałów między transportująca broń drużyna AK a niemieckim patrolem. Zaalarmowany okupant natychmiast obsadził wiadukt Dworca Gdańskiego, odcinając Żoliborz od Śródmieścia. Kiedy o godzinie 17 rusza głównie natarcie, Niemcy są czujni, trwają w pogotowiu w swoich ufirtyfikowanych obiektach. Żadnego z nich nie udaje się zdobyć powstańcom pierwszym uderzeniem. W tej sytuacji dowódca Żoliborza ppłk Żywiciel wydaje rozkaz wymarszu oddziałów do Puszczy Kampinoskiej.
Przed godziną W wybuchają również walki na Woli. Wielu żołnierzy nie dociera z tego powodu do swoich oddziałów. Nie udaje się przetransportować całej broni na pozycje wyjściowe. W fabryce Kamlera przy ul. Dzielnej zagrożona została kwatera Komendy Głównej AK z komendantem gen. BOREM TADEUSZEM KOMOROWSKIM. Kilka godzin trwa walka o uwolnienie z okrążenia dowództwa powstania....