29/05/2026
Mamy to! Sejm uchwalił dziś ustawę o statusie osoby najbliższej w związku i umowie o wspólnym pożyciu 🙂
To pierwsza w historii ustawa dająca możliwość formalizacji związków jednopłciowych, która została przyjęta przez polski Sejm.
Projekt przyjętej ustawy jest efektem wielu miesięcy prac nad projektem, także związanych z ustaleniami wewnątrz Koalicji 15 października.
Ta ustawa to w dużej mierze zasługa wspólnego działania Katarzyna Kotula posłanka na Sejm RP Pełnomocniczka Rządu ds. Równości i posłanki Urszuli Pasławskiej z PSL.
To nie jest projekt doskonały.
- Chciałabym, by dziś głosowany był projekt o równości małżeńskiej - mówi Katarzyna Kotula posłanka na Sejm RP. - Mamy trudne czasy i trudną koalicję, ale naszą odpowiedzialnością polityczną jest, by jak najlepiej je wykorzystać w walce o lepszą Polskę.
Jakie są najważniejsze elementy ustawy?
- zawarcie umowy cywilnoprawnej u notariusza, rejestrowanej w Urzędzie Stanu Cywilnego,
- możliwość wspólności majątkowej i wspólnego rozliczania podatku dochodowego,
- dostęp do informacji medycznej,
- prawo do decyzji o pochówku,
- prawo do zasiłku opiekuńczego i renty rodzinnej,
- zwolnienie z podatku od spadków i darowizn oraz czynności cywilnoprawnych,
- dziedziczenie testamentowe,
- możliwość wzajemnej alimentacji,
- prawo do mieszkania
Katarzyna Kotula: - Droga społeczności LGBT - wiem, że to dla Was za mało, a debata znowu była gorąca. Ale macie w Sejmie i rządzie mnóstwo sojuszników i sojuszniczek, którzy i które będą o Was zawsze walczyć. I to głosowanie już na zawsze będzie nam przypominać, że prawa społeczności LGBT są prawami człowieka i żadna władza wykonawcza i ustawodawcza już od tego nie ucieknie.
Jedziemy dalej. Przed nami Senat! I Prezydent.