Muzeum Więzienia Pawiak - Museum of Pawiak Prison

Muzeum Więzienia Pawiak - Museum of Pawiak Prison Muzeum Więzienia Pawiak
Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie

Museum of Pawiak Prison Follow us on:

http://museumofpawiakprison.tumblr.com/

Niniejsza strona jest poświęcona bieżącej działalności naszej placówki - Muzeum Więzienia Pawiak (Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie). Staramy się dzielić na niej z Państwem naszymi planami, dokonaniami, przybliżać Wam za jej pomocą wiedzę o dziejach Pawiaka oraz o powiązanych z nim Osobach i Miejscach. Osoby anglojęzyczne zapraszamy do odwiedzenia prowadzonego w tym języku bloga, poświęcon

ego naszej placówce:

We would like to invite especially our English-speaking visitors to take o look at our blog.

📣13 maja 2026 r. w 125. rocznicę urodzin rtm. Witolda Pileckiego odbył się wernisaż wystawy w Muzeum Armii Krajowej im. ...
14/05/2026

📣13 maja 2026 r. w 125. rocznicę urodzin rtm. Witolda Pileckiego odbył się wernisaż wystawy w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie Ekspozycja w poruszający i wielowymiarowy sposób ukazuje życie rotmistrza – od jego życia rodzinnego, przez udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, działalność konspiracyjną, aż po dobrowolną misję w KL Auschwitz-Birkenau, ucieczkę i dramatyczne losy powojenne.

Szczególne miejsce zajmuje raport napisany po ucieczce z obozu w 1943 r., w którym Pilecki zawarł nazwiska osób tworzących siatkę konspiracyjną w obozie oraz warunki życia panujące w Auschwitz. Jest to jedno z najważniejszych świadectw o niemieckim obozie koncentracyjnym.

Otwarciu wystawy towarzyszyła premiera anglojęzycznego filmu o rotmistrzu Pileckim pt. 947 days in Auschwitz w reż. Patricka Ney, w którym autor podkreślił bohaterstwo rotmistrza i brak reakcji państw zachodnich na jego dramatyczne relacje. Swoją premierę miał również utwór Andrzeja Dziubka pt. Rotmistrz Pilecki. 🎬🎼

W imieniu p.o. Dyrektor Katarzyny Legawiec, Muzeum Niepodległości reprezentowała Karolina Paćko.

8 maja 2026 roku Muzeum Więzienie Pawiak gościło przedstawicieli Klubu byłych Więźniarek KL Ravensbrück – Hannę Nowakows...
13/05/2026

8 maja 2026 roku Muzeum Więzienie Pawiak gościło przedstawicieli Klubu byłych Więźniarek KL Ravensbrück – Hannę Nowakowską, przewodniczącą Klubu, Barbarę Piotrowską, Ocaloną/Świadka Historii oraz księdza Roberta Ogrodnika, kapelana Klubu. Razem z reżyser Anną Piasek-Bosadzką i ekipą
filmową nasi gości obejrzeli tablice memoratywne, które upamiętniają m.in. transport 251 więźniarek wywiezionych z Pawiaka do KL Ravensbrück.
30 maja 1942 roku (w tym 30 nazwisk Polek).
Bliżej o historii Ravensbrück mogą Państwo dowiedzieć się z książki Wandy Kiedrzyńskiej pt. Ravensbrück – kobiecy obóz koncentracyjny. W ramach projektu edukacyjno-historycznego
pt. „Przekazywanie pamięci”, który jest realizowany przez Muzeum Więzienia Pawiak odbywają się lekcje w szkołach, ośrodkach kultury i innych placówkach edukacyjnych. Jeśli Państwo są zainteresowani udziałem w projekcie to serdecznie zapraszamy do zgłaszania się pod adres: [email protected] lub nr telefonu 22 831 92 89

W sobotę 9 maja na warszawskim Żoliborzu odbyła się uroczystość nadania imienia jednemu ze skwerów imienia Krzysztofa Du...
12/05/2026

W sobotę 9 maja na warszawskim Żoliborzu odbyła się uroczystość nadania imienia jednemu ze skwerów imienia Krzysztofa Dunin-Wąsowicza.
Patron był historykiem i varsavianiastą, badaczem dziejów Warszawy w XX wieku.Był szczególnie związany z warszawskim Żoliborzem.
Krzysztof Dunin-Wąsowicz wraz ze swoim bratem Markiem, był także podczas okupacji niemieckiej więźniem Pawiaka i obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie.
W uroczystości wzięli udział członkowie rodziny Patrona, delegacja z Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz władze Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Prezydenta Warszawy reprezentowała Pani Aldona Machowska -Góra zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
W uroczystości Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie Panią Katarzynę Legawiec reprezentował dr Grzegorz Wodziński- adiunkt Muzeum Więzienia Pawiak.


#

8 maja 2026 r. obchodziliśmy 81. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Z tej okazji w Muzeum Stutthof w Sztutowi...
11/05/2026

8 maja 2026 r. obchodziliśmy 81. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Z tej okazji w Muzeum Stutthof w Sztutowie odbyła się uroczystość z udziałem kombatantów i rodzin, władz państwowych, samorządowych, instytucji kultury oraz szkół licznie reprezentowanych przez grono pedagogiczne i uczniów. Obchody odbyły się pod patronatem Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, a głos w imieniu Świadków zabrał Prezes ZG ks. Mikołaj Skłodowski, urodzony w obozie koncentracyjnym Ravensbrück.
Ważnym momentem uroczystości były fragmenty relacji nagranych kilka lat temu ze Świadkami – byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Jednym z nich był Marek Dunin-Wąsowicz, były więzień Pawiaka, który w tym roku skończył 100 lat.
Podczas obchodów nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Gdańsku na wieczystą opiekę uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej im. Pamięci Ofiar Stutthofu w Sztutowie.
W imieniu Katarzyny Legawiec, p.o. Dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie udział w obchodach wzięła kustosz Joanna Gierczyńska, kierownik Muzeum Więzienia Pawiak.

Szanowni Państwo,od 27 lutego 2026 Muzeum Więzienia Pawiak jest nieczynne z uwagi na konieczne prace remontowe. Chcąc po...
08/05/2026

Szanowni Państwo,
od 27 lutego 2026 Muzeum Więzienia Pawiak jest nieczynne z uwagi na konieczne prace remontowe. Chcąc pozostać z Państwem w kontakcie również w tym czasie, proponujemy Państwu możliwość wirtualnego zwiedzenia Muzeum. Wiemy, że nic nie zastąpi spotkania z autentyczną przestrzenią i historią tego miejsca, jednak mamy nadzieję, że spacer online pozwoli choć na chwilę powrócić do naszej wystawy do czasu ponownego otwarcia.
Na dziedzińcu Muzeum dostępna jest również wystawa planszowa pt. Historia i Pamięć. 60 lat Muzeum Więzienia Pawiak.
Jednocześnie zachęcamy do zwiedzania naszej filii Mauzoleum Walki i Męczeństwa oraz pozostałych oddziałów Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Link do wirtualnego zwiedzania wystawy:
https://my.matterport.com/show/?m=m3VYCjKsGAG

🏦Zbiory Muzeum Więzienia Pawiak to w przeważającej części dary od byłych więźniów Pawiaka i ich rodzin. Od lat zwracamy ...
07/05/2026

🏦Zbiory Muzeum Więzienia Pawiak to w przeważającej części dary od byłych więźniów Pawiaka i ich rodzin. Od lat zwracamy się z apelem do Państwa o zgłaszanie się do Muzeum z informacjami o tych, którzy przeszli przez to największe więzienie polityczne w Generalnym Gubernatorstwie.

📣6 maja 2026 r. w biurze Muzeum Więzienia Pawiak doszło do wyjątkowego wydarzenia. Pani Magdalena Szubińska, wnuczka Barbary Szubińskiej z domu Kutra, więzionej na Pawiaku w czasie okupacji niemieckiej, przekazała w darze pamiątkę po babci. Jest to 10 numerów tygodnika ilustrowanego dla dzieci i młodzieży „Płomyk” oprawionych introligatorsko z rysunkiem na karcie tytułowej. Wyjątkowość tego daru spowodowana jest zamieszczoną na pierwszej i ostatniej stronie pieczątką Biblioteki oddziału dla nieletnich w więzieniu kobiecym na Dzielnej w Warszawie, tzw. Serbii, wchodzącej w skład kompleksu więziennego, potocznie zwanego Pawiakiem.

Barbara Kutro miała 7 lat kiedy wraz z rodzicami została aresztowana po wykryciu radiostacji nadawczo-odbiorczej w rodzinnym domu. W czasie przesłuchań w Alei Szucha była zmuszana batem do zeznań. Po 4 miesiącach została zwolniona a rodziców wysłano do obozu koncentracyjnego.

Pragniemy serdecznie podziękować Pani Magdalenie Szubińskiej i rodzinie za przekazanie tak cennego daru, który w po zakończeniu prac remontowych będzie prezentowany na wystawie stałej Muzeum Więzienia Pawiak.👏

W tym roku przypada 150. rocznica urodzin profesora Kazimierza Smoleńskiego (1876–1943) – wybitnego chemika, technologa,...
06/05/2026

W tym roku przypada 150. rocznica urodzin profesora Kazimierza Smoleńskiego (1876–1943) – wybitnego chemika, technologa, jednego z twórców naukowych podstaw polskiego cukrownictwa, byłego więźnia Pawiaka. W celu uczczenia tej wybitnej postaci polskiej nauki i przemysłu, Stowarzyszenie Techników Cukrowników w dniu dzisiejszym 6 maja 2026 r. zorganizowało uroczystość w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie przed tablicą pamiątkową poświęconą Profesorowi. W imieniu Dyrektora Muzeum Niepodległości udział w obchodach wzięła Joanna Gierczyńska, kierownik Muzeum Więzienia Pawiak.
Profesor Smoleński urodził się w Mławie, a studia chemiczne ukończył z wyróżnieniem w Petersburgu. Już na wczesnym etapie kariery łączył działalność naukową z praktyką przemysłową, pracując w cukrowniach i rozwijając badania nad technologią węglowodanów.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości współtworzył polską naukę technologiczną jako profesor Politechniki Warszawskiej, gdzie kierował Katedrą Technologii Chemicznej oraz kształcił kolejne pokolenia inżynierów. W latach 1928–1929 pełnił funkcję dziekana Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, a w 1935 roku funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
Był organizatorem i dyrektorem Centralnego Laboratorium Cukrowniczego – późniejszego Instytutu Przemysłu Cukrowniczego, obecnie Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie – autorem licznych prac naukowych i patentów oraz pionierem badań nad procesami technologicznymi w cukrownictwie.
Jako uczony o szerokich zainteresowaniach zajmował się także syntezą organiczną, technologią kauczuku syntetycznego oraz przetwórstwem surowców chemicznych.
W czasie II wojny światowej prowadził wykłady w ramach tajnej Politechniki Warszawskiej. Został aresztowany 3 listopada 1942 r. podczas wykładu i po kilku miesiącach brutalnego śledztwa rozstrzelany w maju 1943 roku w ruinach getta. Razem z Nim aresztowano żonę Eugenię, inżyniera chemika; córki: dr Janinę Smoleńską, biologa oraz Annę, studentkę UW zaangażowaną w konspiracji w komórce więziennej AK; synową Danutę, aplikantkę Sądu Najwyższego oraz syna Stanisława, członka AK. Wszyscy członkowie rodziny zostali wkrótce wywiezieni do KL Auschwitz i tam zginęli. Wojnę przeżył jedynie syn.

📣Dziś drugi dzień matur – uczniowie z całej Polski mierzą się z matematyką, nie bez powodu nazywaną królową nauk. To mom...
05/05/2026

📣Dziś drugi dzień matur – uczniowie z całej Polski mierzą się z matematyką, nie bez powodu nazywaną królową nauk. To moment pełen stresu dla młodych ludzi i ich rodziców.
A jak wyglądał egzamin maturalny w Warszawie podczas II wojny światowej?

Wobec polityki okupanta, który dążył do podporządkowania ludności przez ograniczenie możliwości nauki, działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego powołali do życia Tajną Organizację Nauczycielską. Na tajnych kompletach odbywało się kształcenie młodzieży na wszystkich szczeblach edukacji.

👩‍🏫W 1940 roku w murach Pawiaka – największego więzienia politycznego w Generalnym Gubernatorstwie – odbył się niezwykły egzamin. Przystąpiły do niego aresztowane uczennice tajnego kursu licealnego prowadzonego przez pedagogów Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. W warunkach, które trudno sobie dziś wyobrazić, wykazały się nie tylko wiedzą, ale przede wszystkim odwagą i determinacją.

Aresztowano je 16 lipca 1940 roku podczas egzaminu dojrzałości i osadzono na Pawiaku, tam zapadła decyzja, że egzamin maturalny będzie kontynuowany podczas więziennego spaceru. Pomogła im polska strażniczka. Na egzaminie nie było taryfy ulgowej. Z sześciu maturzystek zdała tylko jedna – Danuta Brzosko-Mędryk.
Po trzech tygodniach uczennice i nauczycielka zostały zwolnione. Danuta Brzosko- Mędryk wróciła na Pawiak w 1942 roku, gdy aresztowano ją za działalność konspiracyjną. Trafiła do obozu na Majdanku, a potem do Ravensbrück i podobozu w Buchenwaldzie.

Dzisiejszym maturzystom życzymy powodzenia – niech towarzyszy Wam spokój i wiara we własne możliwości.🙂

Wspomnienia byłej więźniarki Danuty Brzosko-Mędryk z matury na Pawiaku dostępne pod linkiem
https://www.youtube.com/watch?v=QZJh_hwTEp8&t=361s
https://www.youtube.com/watch?v=8FwRz5iZSyo&t=326s

30/04/2026

🌸Planujecie długi weekend w Warszawie? Zapraszamy do Muzeum Niepodległości!

📅 HARMONOGRAM:
1.05 (Piątek): Muzeum nieczynne
2.05 (Sobota): Zapraszamy w godz. 10.00 – 17.00
3.05 (Niedziela): Zapraszamy w godz. 10.00 – 17.00
Godz. 11.00 – LUX LIBERTATIS – Koncert z okazji 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
4.05 (Poniedziałek): Muzeum nieczynne
5.05 (Wtorek): Zapraszamy w godz. 10.00 – 17.00
Godz. 12.30 – FINISAŻ: "W Was była Polska" - Rewolucja 1905 roku

Spędźmy ten czas razem, obcując z historią i kulturą w otoczeniu wiosennej aury! Do zobaczenia! 🌷✨

Adres

Ulica Dzielna 24/26
Warsaw
00-162

Godziny Otwarcia

Wtorek 10:00 - 17:00
Środa 11:00 - 19:00
Czwartek 10:00 - 17:00
Piątek 10:00 - 17:00
Sobota 10:00 - 17:00
Niedziela 10:00 - 17:00

Telefon

+48228319289

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Więzienia Pawiak - Museum of Pawiak Prison umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Muzeum Więzienia Pawiak - Museum of Pawiak Prison:

Udostępnij