Rewitalizacja Placu
Plac Narutowicza ma wkrótce zmienić swoje oblicze. Może stać się przestrzenią przyjazną mieszkańcom, wizytówką Ochoty. Warszawy przeznaczyła na jego rewitalizację kwotę 25 milionów złotych. Cały proces ma się zakończyć już w 2018 roku. Sposób przyszłego zagospodarowania Placu wydaje się być w najważniejszych punktach uzgodniony. Odbyły się konsultacje społeczne, a następnie ko
nkurs architektoniczny, w ramach którego wyróżniono koncepcję cieszącą się aprobatą znacznej części mieszkańców. Ryzyko chaotycznej zabudowy
Jest jednak poważny problem. Pojawiły się bowiem zakusy aby wprowadzić na Placu Narutowicza dodatkową zabudowę mieszkaniowo-usługową - zwłaszcza między centralną częścią Placu a ulicą Akademicką. Takie rozwiązanie było lansowane przez wielu uczestników konkursu na koncepcję zagospodarowania Placu - także w wyróżnianych przez jury konkursowe opracowaniach. Również "Karta programowa" będąca punktem wyjścia do stworzenia ostatecznej wersji koncepcji zagospodarowania tego miejsca, dopuszcza możliwość zabudowy Placu. Te okoliczności w połączeniu z dotychczasową chaotyczną zabudową Placu (dom pogrzebowy i kawiarnia grzybek) budzą uzasadnione obawy mieszkańców. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Dla rejonu Placu Narutowicza do tej pory nie został ani opracowany, ani tym bardziej uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. A jak wiadomo tylko plan miejscowy chroni przestrzeń przed chaotyczną zabudową. Niestety uchwałę o przystąpieniu do sporządzania stosownego planu miejscowego rada miasta podjęła dopiero 20 marca 2014 roku. Nie ma szans, żeby plan miejscowy dla całego obszaru pomiędzy Al. Jerozolimskimi, Niemcewicza, Krzyckiego, Wawelską i Grzymały-Sokołowskiego uchwalić wcześniej niż w przeciągu 3-4 lat. Dlatego postulujemy wyłączenie z tego rejonu obszaru bezpośrednio otaczającego Plac Narutowicza i ekspresowe sporządzenie dla niego mikroplanu zagospodarowania przestrzennego, tak aby plan miejscowy dla tego terenu mógł zostać uchwalony zanim prace projektowe zostaną ukończone. To jedyne rozwiązanie aby uchronić Plac przed chaotyczną zabudową i zapewnić, że efekt wydatkowania środków publicznych na rewitalizację Placu, będzie zgodny z oczekiwaniami mieszkańców. Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza
Propozycję uchwalenia mikroplanu zagospodarowania przestrzennego przedstawiciele Stowarzyszenia Warszawa Obywatelska zgłosili na forum Komisji Polityki Przestrzennej Rady Dzielnicy Ochota, która odbyła się 25 sierpnia br. Niestety ta inicjatywa nie została podjęta przez obecnych na sali przedstawicieli ratusza. Dlatego przygotowaliśmy stosowny projekt uchwały, który zamierzamy złożyć jako obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Aby tak się stało musimy zebrać 1500 podpisów mieszkańców Ochoty. Zapraszamy do współpracy. Wspólnie uczyńmy z Placu Narutowicza Przestrzeń Przyjazna Mieszkańcom! Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem i mapą
a także Karta do zbierania podpisów są dostępne na stronie http://warszawaobywatelska.org/placnarutowiczaprzyjaznymieszkancom/