Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 37 lat doświadczenia w skutecznym i efektywnym wspieraniu działań na rzecz ochrony środowiska. Wspólnie inwestujemy w środowisko.

⚡ Więcej możliwości dla prosumentów! ⤵️ Już od 8 czerwca 2026 r. rusza kolejny nabór w programie „Dofinansowanie przydom...
02/06/2026

⚡ Więcej możliwości dla prosumentów! ⤵️
Już od 8 czerwca 2026 r. rusza kolejny nabór w programie „Dofinansowanie przydomowych magazynów energii - Część 1 (KPO)”. Z programu mogą skorzystać prosumenci, którzy zgłosili instalację fotowoltaiczną do przyłączenia do sieci OSD do 31 października 2025 r. Wsparcie ma formę refinansowania kosztów inwestycji już zrealizowanych.

Dzięki dofinansowaniu możesz:
🔋 zwiększyć autokonsumpcję energii z fotowoltaiki,
💰 obniżyć rachunki za prąd,
⚡ lepiej wykorzystać energię wyprodukowaną przez instalację PV,
🏡 zwiększyć swoją niezależność energetyczną.

📅 Nabór wniosków: 8-19 czerwca 2026 r.
➡️ Program stanowi pomost między zakończonym programem Mój Prąd 6.0 a nowym systemem wsparcia magazynów energii finansowanym z Funduszu Modernizacyjnego.
🌿 Na wsparcie inwestycji w magazynowanie energii przeznaczono 105 mln zł ze środków .

ℹ️ Więcej informacji: https://przydomowemagazyny.gov.pl

🌍 Konkurencyjność i bezpieczeństwo fundamentem rozwoju gospodarki ⤵️Jak budować silną polską i europejską gospodarkę w c...
02/06/2026

🌍 Konkurencyjność i bezpieczeństwo fundamentem rozwoju gospodarki ⤵️

Jak budować silną polską i europejską gospodarkę w czasach transformacji energetycznej? O tym dyskutowano podczas XVI Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. W debacie „Nowa strategia przemysłowa, czyli jak budować polską i europejską konkurencyjność” udział wzięła Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes Zarządu NFOŚiGW.

💬 - Mamy pełną świadomość, że nie staniemy się od razu pionierem produkcji ogniw fotowoltaicznych czy technologicznym gigantem w elektromobilności i sektorze offshore czy onshore. Trzeba jednak wykonać pierwszy krok, a te inwestycje już się dzieją - powstają fabryki łopat do farm wiatrowych, podpisaliśmy też umowę na produkcję pierwszego polskiego samochodu elektrycznego. Budowanie przewag technologicznych wymaga wielu lat, ale decyzje o inwestycjach transformacyjnych musimy podejmować już dzisiaj - powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak.

➡️ Prezes zwróciła także uwagę na potrzebę wsparcia części projektów transformacyjnych odpowiednim doradztwem.

💬 - Widzimy, że część projektów transformacyjnych wymaga dodatkowego doradztwa. Dlatego w Narodowym Funduszu, poza wsparciem finansowym, od lat stawiamy na doradztwo. Od dekady prowadzimy Projekt Doradztwa Energetycznego, który prowadzi beneficjentów przez cały proces, ucząc ich specyfiki przygotowywania wniosków. W tym roku, we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (), uruchomiliśmy projekt . Nasz cel jest tu jasny: pomagać w obszarach ciepłownictwa i efektywności energetycznej, tak aby inwestorzy mogli sprawnie i dobrze przygotować, a następnie przeprowadzić swoje projekty przez cały proces inwestycyjny - podkreśliła Prezes Zarządu NFOŚiGW.

👥🌿 Ważnym punktem panelu była także premiera raportu „Zielone Finanse w Polsce 2026”, współtworzonego przez Małgorzatę Szafoni, Zastępcę Prezesa Zarządu NFOŚiGW. Raport pokazuje, jak zielone finansowanie wspiera rozwój gospodarczy i realizację strategicznych inwestycji w Polsce.

Tegoroczny Europejski Kongres Finansowy odbywał się pod hasłami bezpieczeństwa i konkurencyjności. To właśnie te obszary będą w najbliższych latach kluczowe dla dalszego rozwoju gospodarczego oraz skutecznej transformacji energetycznej Polski i Europy.

Dziękujemy za inspirujące rozmowy i cenne dyskusje podczas EKF 2026! 💚

ℹ️ Więcej o wydarzeniu: https://www.efcongress.com/

🌬️♻️ Zapraszamy na webinarium Projekt Doradztwa Energetycznego ⤵️Co dzieje się z turbinami wiatrowymi po zakończeniu ich...
02/06/2026

🌬️♻️ Zapraszamy na webinarium Projekt Doradztwa Energetycznego ⤵️
Co dzieje się z turbinami wiatrowymi po zakończeniu ich eksploatacji? 🌬️ Jak można je ponownie wykorzystać i jakie wyzwania stoją przed branżą OZE? 🍃

Już 9 czerwca 2026 r. o godz. 10:00 odbędzie się webinarium:
👉 „Recykling i drugie życie turbin wiatrowych - wyzwanie przyszłości”.

Podczas spotkania porozmawiamy m.in. o:
🔹 wyzwaniach związanych z końcem cyklu życia turbin wiatrowych,
🔹 możliwościach ich ponownego wykorzystania,
🔹 nowoczesnych technologiach odzysku surowców - ze szczególnym uwzględnieniem łopat kompozytowych,
🔹 kierunkach rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego w sektorze energetyki wiatrowej.

🎤 Prowadzący:
🔹 Beata Lendner - Doradca Energetyczny, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie,
🔹 Paweł Filipowicz - Doradca Energetyczny, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

🎓 Prelegenci:
➡️ prof. dr hab. inż. Barbara Tora AGH Kraków,
➡️ dr hab. inż. Anna Głowacka, prof. ZUT,
➡️ dr inż. Mateusz Techman.

📢 To doskonała okazja, aby poszerzyć wiedzę i poznać najważniejsze wyzwania oraz kierunki rozwoju zrównoważonej energetyki wiatrowej.

👉 Dołącz do nas i bądź częścią rozmowy o przyszłości zielonej energii! Transmisja webinarium będzie dostępna pod poniższym linkiem na YouTube: https://youtube.com/live/eBsoAFsakHg

Do zobaczenia online! 🌐

Projekt Doradztwa Energetycznego Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Fundusze Europejskie

💧 Mniej awarii, większe bezpieczeństwo dostaw wody i nowoczesne rozwiązania dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej.Dzię...
01/06/2026

💧 Mniej awarii, większe bezpieczeństwo dostaw wody i nowoczesne rozwiązania dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej.

Dzięki ponad 171 mln zł dofinansowania z programu , spółka Aquanet SA zrealizuje inwestycje, które poprawią niezawodność systemu wodociągowego i ograniczą straty wody. Łączna wartość projektu to ponad 291 mln zł.

🏡 Co to oznacza dla mieszkańców?
✔️ pewniejsze dostawy wody nawet w okresach zwiększonego zapotrzebowania,
✔️ szybsze wykrywanie awarii i wycieków,
✔️ mniejsze straty cennego zasobu, jakim jest woda,
✔️ bardziej energooszczędny i przyjazny środowisku system,
✔️ wygodniejszy odczyt wodomierzy bez konieczności wizyt pracowników w domach.

📡 W ramach projektu wdrożone zostaną inteligentne rozwiązania do zarządzania siecią wodociągową. Zdalny odczyt wodomierzy pozwoli na bieżąco monitorować zużycie wody i szybciej wykrywać nieprawidłowości, zanim staną się problemem dla mieszkańców.

🚰 Projekt obejmie również modernizację ujęć i stacji uzdatniania wody, zbiorników na Morasku oraz wymianę około 27 km sieci wodociągowej.

Umowę na realizację projektu „Zapewnienie dostaw wody do spożycia w Poznańskim Systemie Wodociągowym” podpisali Robert Gajda, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW oraz przedstawiciele Zarządu Aquanet SA - Paweł Chudziński i Anna Graczyk.

💬 - Inwestycje w nowoczesną infrastrukturę wodociągową to inwestycje w bezpieczeństwo mieszkańców i odporność miast na wyzwania klimatyczne. Dzięki środkom z programu FEnIKS Poznań zyska system, który będzie bardziej niezawodny, energooszczędny i przyjazny środowisku. To przykład, jak fundusze europejskie realnie poprawiają jakość życia lokalnych społeczności - powiedział Robert Gajda, Zastępca Prezesa NFOŚiGW.

To inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców, ochronę zasobów wodnych i większą odporność infrastruktury na wyzwania przyszłości.

ℹ️ Więcej: https://www.gov.pl/web/nfosigw/unijne-miliony-na-inwestycje-wodociagowe-w-poznaniu-i-okolicach

Fundusze Europejskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

🌿 94 lata troski o wyjątkową przyrodę Pienin! 💚1 czerwca Pieniński Park Narodowy obchodzi 94. rocznicę utworzenia. To na...
01/06/2026

🌿 94 lata troski o wyjątkową przyrodę Pienin! 💚
1 czerwca Pieniński Park Narodowy obchodzi 94. rocznicę utworzenia. To najstarszy park narodowy w Polsce i jedna z najcenniejszych przyrodniczo enklaw naszego kraju. Już w 1960 r. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała Pieniny za „jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie”.

Od ponad 30 lat wspiera ochronę tego wyjątkowego miejsca. Od 1991 r. Fundusz dofinansował 61 projektów realizowanych przez Pieniński Park Narodowy. Wśród nich znalazły się działania na rzecz ochrony gatunków i siedlisk, wykup gruntów, rozwój infrastruktury edukacyjnej, ochrona przeciwpożarowa, inwestycje w elektromobilność oraz nowoczesne systemy monitoringu przyrody.

🦋 Jednym z pierwszych przedsięwzięć był program restytucji niepylaka apollo, jednego z najbardziej charakterystycznych gatunków Pienin.

Dziś kontynuujemy to wsparcie:
➡️ ponad 1,16 mln zł z programu przeznaczono na ochronę zagrożonych gatunków i siedlisk,
➡️ działania obejmą ok. 13 ha muraw i łąk z obszaru Natura 2000,
➡️ wsparciem objęto 6 zagrożonych gatunków, m.in. niepylaka apollo, ropuchę szarą i podkowca małego,
➡️ Park zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt do działań terenowych.

To tylko część realizowanych działań. W latach 2023-2025 Pieniński Park Narodowy otrzymał blisko 18 mln zł wsparcia na pięć projektów. Dzięki tym środkom realizowana jest m.in. modernizacja infrastruktury energetycznej i wodno-ściekowej oraz rozwijane są systemy informacji geograficznej (GIS).

🎉 Wszystkiego najlepszego, Pieniński Park Narodowy!
Dziękujemy za 94 lata ochrony jednego z najpiękniejszych zakątków Polski. 🍃🌿🇵🇱

ℹ️ Więcej: https://www.gov.pl/web/nfosigw/nfosigw-wsparl-61-projektow-najstarszego-parku-narodowego-w-polsce

Fundusze Europejskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska Pieniński Park Narodowy

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie online dla wnioskodawców zainteresowanych naborem w ramach działania 2.1 „Źródła wysok...
01/06/2026

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie online dla wnioskodawców zainteresowanych naborem w ramach działania 2.1 „Źródła wysokosprawnej kogeneracji - nabór II”⤵️

📅 11 czerwca 2026 r.
🕙 godz. 10:00-12:30
💻 Formuła: online
➡️ 📝 Udział wymaga wcześniejszej rejestracji.
Zapisy trwają do 10 czerwca 2026 r. do godz. 10:00.: https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=ZzVw3A4hmUOwg7JQDLXWWBKU9r_Xo89Kqk0cElJPKY5UMFlVN1ZWR00yVkpPSDBUSVMyWEdITTNaUy4u&route=shorturl

Podczas szkolenia omówimy m.in.:
✔️ zasady naboru dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji,
✔️ kwestie związane z pomocą publiczną,
✔️ najważniejsze wymagania dotyczące przygotowania wniosku.

📚 Dodatkowo uczestnicy będą mogli zapoznać się z materiałami dotyczącymi:
• analizy finansowej,
• zasad DNSH,
• zasad udzielania zamówień publicznych,
• działań informacyjnych i promocyjnych.

📩 Link do szkolenia zostanie przesłany na adres e-mail podany podczas rejestracji po zamknięciu formularza.

Przygotuj się do naboru razem z nami. 💚

Fundusze Europejskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

💧 Zbieraj deszczówkę, oszczędzaj wodę i obniżaj rachunki ⤵️➡️ Już 22 czerwca rusza nabór wniosków w programie Mikroreten...
01/06/2026

💧 Zbieraj deszczówkę, oszczędzaj wodę i obniżaj rachunki ⤵️
➡️ Już 22 czerwca rusza nabór wniosków w programie Mikroretencja.

🏠 Właściciele, współwłaściciele i użytkownicy wieczyści domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać dofinansowanie do 8 tys. zł na instalacje służące zbieraniu i wykorzystywaniu wód opadowych i roztopowych.

🏡 Wsparcie obejmuje m.in.:
✔️ zbieranie deszczówki z dachów, podjazdów i chodników,
✔️ magazynowanie wody w zbiornikach,
✔️ retencjonowanie wody w gruncie,
✔️ wykorzystanie deszczówki, np. do podlewania ogrodu.

📄 Dokumentacja programu będzie dostępna od 1 czerwca na stronach WFOŚiGW, a wnioski od 22 czerwca będą przyjmować poszczególne wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

🌱 Mikroretencja to prosty sposób na:
💦 niższe rachunki za wodę,
☀️ większą odporność na suszę i upały,
🌧️ ograniczenie ryzyka podtopień po intensywnych opadach.

Na realizację projektów w całej Polsce przeznaczono 173 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.

❗ Ważne ⤵️
Dofinansowanie będzie udzielane w formie refundacji kosztów zakończonych inwestycji, poniesionych od 1 lipca 2024 r.

ℹ️ Więcej: https://www.gov.pl/web/nfosigw/mikroretencja

Fundusze Europejskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

31/05/2026

☀️ Świętujemy Dzień Dziecka w ogrodach KPRM! 👦👧
Szukacie pomysłu na pełne przygód i uśmiechu popołudnie? Ekipa NFOŚiGW jest już na miejscu i melduje pełną gotowość! Rozstawiliśmy nasze zielone stoisko w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przygotowaliśmy masę eko-atrakcji, które bawią, uczą i pozwalają zaszaleć kreatywnie. 🌿✨

📍 Gdzie: Ogrody Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
⏰ Kiedy: Właśnie TERAZ!

Czekamy na Was z otwartymi ramionami! 🤗

💧Przeciwdziałamy suszy. Przywracamy naturalny stan rzek i ich otoczenia.Polska ma jedne z najniższych zasobów wody w Eur...
29/05/2026

💧Przeciwdziałamy suszy. Przywracamy naturalny stan rzek i ich otoczenia.

Polska ma jedne z najniższych zasobów wody w Europie, a jednym z kluczowych problemów jest tzw. szybki odpływ wody – po intensywnych opadach woda szybko trafia do uregulowanych rzek i dalej do morza, zamiast zasilać gleby i wody gruntowe.

By odpowiedzieć m.in. na ten problem, otworzyliśmy dwa nabory w ramach programu Renaturyzacja przekształconych cieków wodnych i obszarów od wód zależnych. Stawiamy na rozwiązania, które współpracują z przyrodą: zwiększamy naturalną retencję, spowalniamy odpływ wody i odbudowujemy ciągłość ekologiczną rzek.

Do kogo kierujemy program?

📍Do samorządów (JST) i NGO (Budżet: 100 mln zł)
Do 79,71% dotacji na m.in. przywracanie rzekom ich naturalnego charakteru, renaturyzację mokradeł i lepszą retencję.
Termin: do 30 września 2026 r.

📍Do parków narodowych i RDOŚ (Budżet: 310 mln zł)
Dotacja w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych.
Termin: do 31 sierpnia 2026 r.

To podejście pozwala osiągnąć trwałe efekty – ekosystemy odzyskują zdolność do samoregeneracji, poprawia się jakość wód i warunki życia organizmów, a jednocześnie rośnie odporność terenów na susze i powodzie.

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/nfosigw/przywracamy-naturalny-stan-rzek-i-ich-otoczenia-z-dofinansowaniem-funduszy-europejskich

🔒 Bezpieczeństwo energetyczne to priorytet – NFOŚiGW rusza z nowym naboremOtworzyliśmy dziś nabór wniosków na budowę mag...
29/05/2026

🔒 Bezpieczeństwo energetyczne to priorytet – NFOŚiGW rusza z nowym naborem

Otworzyliśmy dziś nabór wniosków na budowę magazynów ciepła dual-use – rozwiązań zaprojektowanych z myślą o ochronie mieszkańców i infrastruktury krytycznej w sytuacjach kryzysowych.

🛡️ Dlaczego to ważne?
Magazyny dual-use działają nie tylko na co dzień – stabilizując system ciepłowniczy – ale przede wszystkim gwarantują ciągłość dostaw ciepła w trybie awaryjnym, np. w przypadku blackoutu. To realna tarcza dla sieci ciepłowniczych w obliczu zakłóceń i sytuacji nadzwyczajnych.

📌 Kluczowe informacje:
• Nabór: 29 maja – 30 września 2026 r.
• Budżet: 300 mln zł (z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027)
• Wysokość dotacji: 30–65% kosztów kwalifikowanych

Jak podkreśla Józef Matysiak, Zastępca Prezesa NFOŚiGW: inwestycja w magazyny dual-use to jednoczesne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego obywateli i transformacja w stronę nowoczesnej, niskoemisyjnej energetyki.

👉 Więcej: https://www.gov.pl/web/nfosigw/fundusze-europejskie-na-rozwoj-magazynow-ciepla-dual-use

Adres

Pańska 97
Warsaw
00-834

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:30 - 15:30
Wtorek 07:30 - 15:30
Środa 07:30 - 15:30
Czwartek 07:30 - 15:30
Piątek 07:30 - 15:30

Telefon

+48224590800

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

Udostępnij