23/05/2026
Miniony czwartek był dla nas kosmiczno-wolontariacki. Tego co się działo nie sposób opisać w kilku słowach i czegoś nie pominąć. Dzięki Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu kolejny raz gościliśmy prawdziwych Bohaterów w naszych progach. W kolejności randomowej: Allegro, Chiesi Polska, E.ON Polska, Fundacja BNP Paribas, Fundacja Medicover, POLSAT, Provident, TVN, Żabka Polska. Nie do wiary, ale łącznie, jednocześnie w ramach wolontariatu pracowało ponad 130 osób, ponad 260 rąk i trylion pozytywnych emocji. Zakres prac był bardzo szeroki:
- cały ogród rozjaśniał i wypiękniał dzięki pielęgnacji i nowym nasadzeniom,
- kącik sensoryczny odnowiony i wyczyszczony,
- poza tym, że jednym z darów była nowa drewniana altana ogrodowa, to Wolontariusze jeszcze starej podarowali nowe życie czyszcząc i impregnując ją kawałek po kawałeczku,
- naprawione i pomalowane zostały ławki w parku, a i doszło 20 nowych sprawnie skręconych,
- boisko do petanque, o którym od dawna marzyliśmy stało się rzeczywistością
- pod okiem Darka Paszkowskiego powstał piękny mural, który w znacznej mierze wykonali Mieszkańcy,
- pomalowano jedną ze świetlic dla Mieszkańców i salon fryzjerski
- dla Podopiecznych DPS Leśny przeprowadzone zostały warsztaty rękodzielnicze, konsultacje teleinformatyczne czy prezentacja na temat cyberprzestępczości,
- uruchomiony był sektor medyczny, w którym wszyscy chętni mogli zbadać sobie ciśnienie, poziom cukru, zważyć się czy poznać swój biologiczny wiek.
Nikt nie zapomniał dla kogo te wszystkie trudy. Poza darem pracy własnej Wolontariuszy, Mieszkańcy obdarowani zostali upominkowymi zestawami, w których znaleźli: słodycze, soki, kosmetyki oraz gry towarzyskie.
Jakby to powiedzieć, chociaż w skrócie… Niezliczona ilość wymienionych słów, obłędnie dużo radości i uśmiechów, nowe znajomości, otwartość na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych, szczera i bezinteresowna chęć robienia czegoś dla kogoś, bycie tu i teraz, bardzo dużo wysiłku fizycznego, wymiana doświadczeń, nabywanie nowych umiejętności, pokonywanie własnych granic, kreatywne DIY, szlachetna praca zespołowa, dawanie z siebie 100%, (…).
Na koniec — niedowierzanie i duma z ilości oraz jakości prac, które wydawały się niemożliwe do wykonania w tak krótkim czasie, a jednak się udały 😊
Kawał świetnej, doskonale wykonanej pracy, za którą w imieniu Mieszkańców oraz pracowników DPS Leśny podziękowała Pani Dyrektor, wręczając pamiątkowe Certyfikaty Przyjaciół Leśnego.
Magia!