Czytelnia Naukowa Nr VII

Czytelnia Naukowa Nr VII Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Czytelnia Naukowa Nr VII, Biblioteka, Ulica Świętojańska 5, Warsaw.

Czytelnia Naukowa Nr VII z siedzibą w prestiżowej lokalizacji na Starówce przy ul. Świętojańskiej 5 poprzez swoją działalność popularyzuje wiedzę, inspiruje do samorozwoju, podnosi kompetencje oraz buduje więzi wspólnotowe.

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,ostatni przed wakacjami wieczór z cyklu „Piwnica Poetów” był intrygującym spotkan...
28/05/2026

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

ostatni przed wakacjami wieczór z cyklu „Piwnica Poetów” był intrygującym spotkaniem z Pawłem Berkowskim. Rozmowę o kondycji twórczej poprowadził Adam Wiedemann. Bycie poetą to postawa życiowa niezwykle wymagająca i organizująca kreację twórczą. U Berkowskiego ten status ufundowany jest na wielorakich aktywnościach i różnych talentach. Daje mu to motywacje do pisania ale też siłę do milczenia, gdy trzeba. Odnajdywanie się w różnych rolach, podejmowanie prób w różnych dziedzinach jest owocne. Berkowski komunikuje się ze światem czerpiąc inspiracje w sobie znany sposób; refleksyjny, ale pogodny i nie egzaltowany, emanujący spokojem. Ponowny debiut po 25 latach świadczy o odwadze. Jest to debiut potrójny, aż trzech kategoriach: jego proza ukazała się w antologii „Ptaszki polskie”, ponadto zaś wydał płytę i – interesujący nas zwłaszcza – nowy tom wierszy. O tym rozmawialiśmy w „Piwnicy pod Regałami” i tu szukaliśmy odpowiedzi Poety na pytanie „…Jak to jest być poetą młodzieżowym w wieku emerytalnym?...”
Cykl PIWNICA POETÓW realizowany jest przez Czytelnię Naukową Nr VII Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy w „Piwnicy pod Regałami” dzięki współpracy z ZAiKS.

Wasz Starszy Kustosz




Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,podczas ostatniego przed wakacjami otwartego spotkania Polskiego Klubu Górskiego ...
28/05/2026

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

podczas ostatniego przed wakacjami otwartego spotkania Polskiego Klubu Górskiego Mariusz Wasiak relacjonował pierwszy „Zimowy spływ rzeką Rawką - pontonem non-stop”. Dla amatorów takich aktywności była to niezwykle pouczająca relacja jak organizować eskapady w rezerwatach przyrody oraz z jakim trudnościami trzeba się uporać. Dość, że nawet w nizinnych okolicznościach członek Polskiego Klubu Górskiego może po odpowiednim przygotowaniu stawić czoła przeciwnościom. W wyprawie Mariusza Wasiaka występuje wszak czynnik „górski”. Jego czujnej uwadze nie uszło do tej pory nie odnotowane wzgórze na jednej z wysp Rawki. Jak się okazało kurhan ów kryje prawdopodobnie wczesnośredniowieczne grodzisko. Czekamy zatem na dalsze badania służb archeologicznych, a Panu Mariuszowi Wasiakowi, życzymy pomyślnych prądów, przy kolejnych rejsach.
Otwarte spotkania Polski Klub Górski realizuje w „Piwnicy pod Regałami” wspólnie z Czytelnią Naukową Nr VII Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Wasz Starszy Kustosz

Polski Klub Górski



Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,27 maja 2026 r. o godzinie 17oo zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie ...
20/05/2026

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

27 maja 2026 r. o godzinie 17oo zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie w "Piwnicy Poetów". Gościem Adama Wiedemanna będzie Paweł Berkowski.
„…Po przebojowej „Kanapce energetycznej” (1995), która dosłownie zelektryzowała (oczywiście tylko na moment) polską scenę poetycką oraz równie wyrazistej drugiej książce „Kobieta, pociąg i krem Nivea” (1999) Paweł Berkowski zamilkł na ponad ćwierć wieku, jak gdyby rozczarowany kierunkiem, w jakim podążyła poezja kolejnego stulecia. Cieszy więc fakt, iż w zeszłym roku zadebiutował niejako ponownie i to w aż trzech kategoriach: jego proza ukazała się w antologii „Ptaszki polskie”, ponadto zaś wydał płytę i – interesujący nas zwłaszcza – nowy tom wierszy. Nie jest to już „dawny Berkowski”, który był przede wszystkim pająkiem rozpinającym sieć, do niej zaś wpadały rozmaite, mniej lub bardziej ważne, kawałki rzeczywistości, czy też: magikiem, zdolnym „uczynić z chwili prawdziwą sztukę”. Nowa książka to raczej zbiór apoftegmatów, historyjek z życia „świętych”, bliskich autorowi postaci pop- i (zwłaszcza) kontr-kultury końca XX-go wieku, które go duchowo i artystycznie uformowały. Jest to więc hołd, pomniczek, memoriał, napisany wszak z właściwą Berkowskiemu wnikliwością i humorem, a wręcz i młodzieńczością, której nie spodziewalibyśmy się po świeżo upieczonym emerycie. Jak to jest być poetą młodzieżowym w wieku emerytalnym? – sam jestem ciekaw, co Paweł na to pytanie odpowie, zwłaszcza że od wielu lat się nie widzieliśmy….” Adam Wiedemann
Paweł Berkowski (ur. 1960 w Ostrowie Wielkopolskim) – polski poeta, performer i działacz kulturalny. Jest twórcą filmów na slajdach oraz organizatorem Festiwalu Filmów na Slajdach (2000–2004 w Nadstawkach k. Odolanowa, od 2005 w synagodze w Ostrowie). Autor tekstów i muzyki. W październiku 2006 roku wraz z zespołem napisał muzykę do spektaklu Mątwa (S.I. Witkiewicza) w wykonaniu ostrowskiego teatru REY deMONTer, a także wraz z Magdą Słocińską wyprodukował wizualizację multimedialną inspirowaną Witkacym do tegoż przedstawienia.
Spotkania w cyklu PIWNICA POETÓW realizowane są w „Piwnicy pod Regałami” przez Czytelnię Naukową Nr VII Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy dzięki współpracy z ZAiKS.

Wasz Starszy Kustosz




Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy…14 maja 2026 w „Piwnicy pod Regałami” odbył się wieczór autorski Jerzego Niemczuk...
15/05/2026

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy…

14 maja 2026 w „Piwnicy pod Regałami” odbył się wieczór autorski Jerzego Niemczuka, dramatopisarza, scenarzysty filmowego i telewizyjnego, twórcy słuchowisk, książek dla dzieci i dla dorosłych.
Pretekstem do spotkania było wydanie książki „Z umiarem też nie należy przesadzać”. Zbioru błyskotliwych i inteligentnych felietonów komentujących rzeczywistość. Publiczność dopisała, pojawili się także bliscy i przyjaciele pisarza.
Atmosfera była swobodna. Pytania zadawała córka, Magdalena Niemczuk-Kobosko, a odpowiedzi i anegdoty autora wywoływały salwy śmiechu. Było też było sporo wzruszeń i niekończąca się kolejka po autografy.

Wasz Starszy Kustosz




Drogie Czytelniczki i Czytelnicy,wczoraj w „Piwnicy pod Regałami” odbyło się otwarte spotkanie Polskiego Klubu Górskiego...
13/05/2026

Drogie Czytelniczki i Czytelnicy,

wczoraj w „Piwnicy pod Regałami” odbyło się otwarte spotkanie Polskiego Klubu Górskiego pt. "Z Kapsztadu do Parku Narodowego Etosha w Namibii. 5 tysięcy km po bezdrożach Afryki" - spotkanie poprowadził Janusz Szewczyk, który opowiedział nam o swojej podróży. W przygaszonej sali z zachwytem obserwowaliśmy przepiękne zdjęcia pana Janusza z wycieczki po Afryce, słuchaliśmy anegdotek i ciekawostek o pingwinach, delfinach, Kapsztadzie, stadzie kormoranów, niemieckich koloniach w Afryce, poszukiwaniu złota, diamentowym rynku i wchodzeniu na namibijskie wydmy. Wysłuchaliśmy opowieści o tym, jak to jest robić codziennie kilkaset kilometrów, spać pod rozgwieżdżonym niebem Afryki na namibijskiej farmie i o ostatnich chwilach podróży spędzonych na spotkaniu nosorożców! Dziękujemy za opowiedzenie nam o kulisach swojej dzikiej, afrykańskiej przygody i serdecznie zapraszamy na następne spotkania Polskiego Klubu Górskiego w „Piwnicy pod Regałami”.

Otwarte spotkania Polski Klub Górski realizuje w „Piwnicy pod Regałami” wspólnie z Czytelnią Naukową Nr VII Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Przygotowała Klaudia.

Polski Klub Górski



Z księgozbioru Czytelni Naukowej Nr VII...Józef Czapski „Dziennik wojenny: 22 III 1942 – 31 III 1944”.Odczytał Janusz S....
13/05/2026

Z księgozbioru Czytelni Naukowej Nr VII...

Józef Czapski „Dziennik wojenny: 22 III 1942 – 31 III 1944”.
Odczytał Janusz S. Nowak
Opracował Mikołaj Nowak-Rogoziński
Wydawnictwo Próby
Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską

Pierwsza edycja dziennika Czapskiego bez cenzury i skrótów, a także pierwsza edycja pośmiertna.

Józef Czapski był niezwykłym świadkiem historii XX wieku, ale przede wszystkim pisarzem, malarzem i żołnierzem. „Kontrolą oddechu dnia” nazywał Czapski prowadzenie dziennika. Zapisywanie i rysowanie było dla niego równie ważne jak kontakt z ludźmi. Codzienny rytuał, w którym miały początek wszystkie jego szkice literackie i obrazy. Zapisy są dokonywane pośpiesznie, w wolnych chwilach, legendarnym hieroglificznym charakterem pisma. Dzienniki są dziełem literackim i bezcennym świadectwem historycznym. Są zapisem wyjścia polskich żołnierzy z ZSRR, z „nieludzkiej ziemi” i ich tułaczki przez Bliski Wschód aż do Włoch. Ta codzienna kronika jest sprawozdaniem z uczuć, miłości, zawiązujących się przyjaźni, jest także sposobem na radzenie sobie z wojną, samotnością i wygnaniem. Józef Czapski pisał dzienniki przez całe życie. Tomy sprzed 1939 roku zaginęły w Warszawie podczas wojny, prawdopodobnie spłonęły w powstaniu warszawskim. W związku z czym zachowana spuścizna, która właśnie trafia do rąk czytelników jest tym bardziej cenna.

Sygn. 47986/w (książkę można wypożyczyć)

Jadwiga Stańczakowa „Ślepak”.
Wydawnictwo Znak

Idę sobie przez życie
ja ślepak
Podparty białą laską
czucia

Jadwiga Stańczakowa niewidoma poetka, autorka licznych tomików poezji i zbiorów opowiadań. „Ślepak” jest związany z kolejami jej własnego życia. To jej opowieść spisana już po utracie wzroku, w której historie z pracy twórczej i spostrzeżenia na temat funkcjonowania w społeczeństwie przeplatają się ze wspomnieniami z getta i czasu ucieczki stamtąd, młodości czy późniejszych zmagań z depresją.

Nękały mnie depresje
straszyły
kuliły
aż wreszcie
z latarką medytacji
zeszłam w głąb siebie
do piwnic
a tam
ciemno
cicho
i nic straszno
nie ma

(Depresje i wróżby)

Przyjaźniła się z Mironem Białoszewskim, ta znajomość stała się inspiracją do poszukiwania własnego języka w poezji i nowej sfery zainteresowań w prozie. To Miron nauczył ją używania bez wstydu słowa „ślepa”. W „Dzienniku we dwoje” Stańczakowa dokumentuje koleje swojej przyjaźni z Mironem Białoszewskim. „…Miron był moim mistrzem. I tylko on potrafił w zwykłej rozmowie tworzyć słowami obrazy, tak że ja, niewidoma, te obrazy widziałam…” napisała w nie opublikowanym Dzienniku wspomnień o Mironie.

Sygn. 47958/w (informacje pochodzą z książki, którą można wypożyczyć)

Przygotowała Emi




Z księgozbioru Czytelni Naukowej Nr VII...„Zimbardo w rozmowie z Danielem Hartwigiem”.Przełożyła Olga SiaraWydawnictwo N...
13/05/2026

Z księgozbioru Czytelni Naukowej Nr VII...

„Zimbardo w rozmowie z Danielem Hartwigiem”.
Przełożyła Olga Siara
Wydawnictwo Naukowe PWN

Dziadkowie Philipa Zimbardo przenieśli się z Sycylii do Ameryki na przełomie wieków. Dorastał w Południowym Bronksie w czasach wielkiego kryzysu. Doświadczenia dzieciństwa – dotkliwe ubóstwo, długotrwała hospitalizacja, wykluczenie – nauczyły go polegać na sobie samym. Uznał, że szansą na wyrwanie się z zaklętego kręgu biedy jest edukacja. W tej historii mówionej psycholog Philip G. Zimbardo, emerytowany profesor, opowiada o swoim dzieciństwie, studiach magisterskich i podyplomowych na Uniwersytecie Yale, pracy na Uniwersytecie Stanforda, zainteresowaniach badawczych i ich ewolucji, zaangażowaniu w działalność polityczną i o wkładzie w rozwój psychologii oraz Uniwersytetu Stanforda. Książka jest zapisem siedmiu rozmów w ramach historii mówionej Uniwersytetu Stanforda. Jest ilustrowana fotografiami z prywatnego archiwum Philipa Zimbardo. Z osobistych wspomnień wyłania się ponadto obraz samej psychologii społecznej i głębokich przemian, jakie od lat 70. XX wieku zaszły w sposobie uprawiania tej dyscypliny.

Sygn. 47901/w (informacje pochodzą z książki, którą można wypożyczyć)

Jarosław Kurski „Dziady i dybuki: opowieść dygresyjna”.
Wydawnictwo Agora

Legendę łatwo przyswoić, z prawdą żyć na ogół trudniej
Jarosław Kurski, przełamując zmowę milczenia, odsłania rodzinne sekrety i opowiada historię syna, którego dręczy brakujący element w genealogicznej układance. Zadaje sobie dramatyczne pytanie: dlaczego dziady i dybuki – duchy przodków polskich i żydowskich – nie mogą stać w jednym domu? Jarosław Kurski (ur. 1963) – zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Gdańszczanin. Ukończył prawo. Należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Aresztowany w stanie wojennym. Członek redakcji „Solidarności”, podziemnego pisma regionu gdańskiego, którego pierwszy numer ukazał się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w „Tygodniku Gdańskim”. Był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy.
„I nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia. Walnęła faktem, wychłostała konkretem. Odszpuntowany dybuk skoczył na mnie, Bogu ducha winną ofiarę, jak na świeże mięso, jak do ciepłej krwi. A wlazł we mnie, a rozsiadł się we mnie, męczył pytaniami, podpowiadał tropy, pchał w czeluści internetu. Taplał się w wylewającym się stamtąd antysemickim błocie, oblepiał narodowym jadem, nurzał w „spisku żydowskim przeciw Polsce”. Szeptał:
- Napisz, napisz. Jedyny jesteś, jedyny. Władzę masz. Całkowitą.
- Jaką władzę?
- Ty żyjesz!
(fragment książki)

Sygn. 47985/w (informacje pochodzą z książki, którą można wypożyczyć)

Przygotowała Emi





Z księgozbioru Czytelni Naukowej Nr VII...Philip Larkin „Śnieg w kwietniową niedzielę. 44 wiersze”.Przekład Jacek Dehnel...
07/05/2026

Z księgozbioru Czytelni Naukowej Nr VII...

Philip Larkin „Śnieg w kwietniową niedzielę. 44 wiersze”.
Przekład Jacek Dehnel
Wydawnictwo Biuro Literackie

Philip Larkin – jeden z najwybitniejszych poetów języka angielskiego XX wieku. Na stworzonej w styczniu 2008 roku przez „The Times” liście „Najważniejszych pisarzy brytyjskich po 1945 roku” Philip Larkin znalazł się na pierwszym miejscu.
Z przypadku został bibliotekarzem, pracę tę wykonywał z powodzeniem do końca życia. Był znawcą muzyki jazzowej, w latach 1961-1971 pisywał comiesięczne recenzje płyt dla „Daily Telegraph”. Do naszego obiegu literackiego Larkin trafił za sprawą wyboru i tłumaczenia Stanisława Barańczaka. Autor tego przekładu Jacek Dehnel, mimo szacunku do Barańczaka i jako poety i jako tłumacza, głęboko nie zgadzał i nie zgadza się z jego ujęciem Larkina. Jak mówi „Mój” Larkin jest zdecydowanie bardziej chropawy, raczej w zwykłych półbutach niż na koturnach i oczyszczony z licznych bonusów – choć z pewnością nie zachowuje tak dokładnych rymów jak ten Barańczakowski…
Zmieniła się nasza wiedza o Larkinie, zmienił się też świat. Wiele z jego komentarzy, opinii, złośliwych wierszyków jest dziś nie do przyjęcia.

Sygn. 48084/w (informacje pochodzą z książki, którą można wypożyczyć)

„Świadectwo – Mit – Tajemnica. O Gustawie Herlingu-Grudzińskim”.
Pod redakcją Zdzisława Kudelskiego
Narodowe Centrum Kultury

Gustaw Herling-Grudziński, pisarz i publicysta o naznaczonym historią życiorysie. Więzień sowieckich łagrów, żołnierz walk pod Monte Cassino, przez prawie pół wieku polityczny emigrant. Antologia gromadzi wypowiedzi okolicznościowe, artykuły naukowe i eseje autorstwa wytrawnych znawców biografii i twórczości Herlinga-Grudzińskiego. Zbiór zamykają dwie rozmowy przeprowadzone przez redaktora naukowego tomu – Zdzisława Kudelskiego: jedna z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, druga z Krzysztofem Pomianem. Pierwszą część książki wypełniają rozważania o charakterze przekrojowym, a także dotyczące biografii twórcy. Druga część poświęcona jest szczegółowym analizom wybranych utworów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Trzecia część antologii zawiera przedruk dwóch rozmów Zdzisława Kudelskiego. Książka zachęca do zgłębiania tajemnicy wielkości niezwykłego człowieka, niestrudzonego badacza zakamarów ludzkiej duszy, wrażliwego odbiorcy sztuki, uważnego obserwatora zmieniającej się rzeczywistości. Z antologii wyłania się postać człowieka honoru o twardych zasadach. Włoski polonista Francesco Cataluccio, wydawca i przyjaciel pisarza, zaświadcza o niezłomności Herlinga, przywołując często trudne wydarzenia z jego życia i towarzyszące im biograficzne szczegóły.

Sygn. 47888/w (informacje pochodzą z książki, którą można wypożyczyć)

Przygotowała Emi





Z księgozbioru Czytelni Naukowej Nr VII...Paul Bloom „Złoty środek. O przyjemnościach cierpienia i poszukiwaniu sensu”. ...
07/05/2026

Z księgozbioru Czytelni Naukowej Nr VII...

Paul Bloom „Złoty środek. O przyjemnościach cierpienia i poszukiwaniu sensu”.
Tłumaczenie Tadeusz Chawziuk
Wydawca Copernicus Center Press

Nieustannie poszukujemy sensu w życiu, a to wiąże się z cierpieniem. Pragniemy prawdziwej miłości, sukcesów w karierze i dających satysfakcję aktywności, a te wymagają wysiłku, niepokoju i porażek. Znakomicie napisana, dowcipna i głęboko ludzka książka Paula Blooma dowodzi, że bez dobrowolnie wybranego cierpienia życie byłoby puste lub jeszcze gorzej – nudne. Nie umiem rozstrzygnąć, czy świat współczesny bardziej cierpi na brak sensu bądź celu niż dawniejsze czasy. Ale wiem, że wielu ludziom czegoś w życiu brakuje i że sensowne działania – które wymagają pokonywania bólu i przeszkód – mogą być remedium na nasze utrapienia.

Sygn. 48086/w (informacje pochodzą z książki, którą można wypożyczyć)

Jan Król „Życie polityką naznaczone”.
Wydawnictwo Nieoczywiste

Wspomnienia Jana Króla to frapująca wędrówka po półwieczu naszych najnowszych dziejów, do odbycia której zaprasza nas osoba mocno zaangażowana w polską rzeczywistość od drugiej połowy XX wieku do dziś. Dominuje w niej polityka, będąca wielką pasją Autora, ale nie brak też wątków osobistych, dzięki którym starał się odtworzyć różne motywy swoich życiowych wyborów. Dla historyka szczególną wartość źródłową mają publikowane fragmenty prywatnego dziennika, w którym Jan Król na bieżąco rejestrował wydarzenia, jakich było mu dane być świadkiem i uczestnikiem oraz towarzyszące im oceny i emocje.
Profesor Antoni Dudek

Sygn. 48087/w (informacje pochodzą z książki, którą można wypożyczyć)

Przygotowała Emi





Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,wykład w cyklu „Farmacja pod Regałami” dotyczył pozycji zawodowej i społecznej ap...
07/05/2026

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

wykład w cyklu „Farmacja pod Regałami” dotyczył pozycji zawodowej i społecznej aptekarza na przestrzeni wieków. O tym jak postrzegani byli alchemicy, aptekarze, farmaceuci świadczą ich wizerunki zachowane dzięki sztuce, literaturze i publicystyce. Dowiedzieliśmy się tego 6 maja 2026 roku w „Piwnicy pod Regałami” od Kamili Utraty, która ze znawstwem przedstawiła temat spotkania. Motyw aptekarza w sztuce był często spotykany. Dzięki znanym obrazom i rycinom przedstawiającym osoby, apteczne atrybuty, tajemnicze utensylia był to wdzięczny temat dla malarzy, kompozytorów i pisarzy. Dzięki literaturze przedmiotu możemy dzisiaj rekonstruować realia pracy w aptekach jak i odnotować rozwój tej profesji oraz różnorodne postawy zawodowe aptekarzy.
W odpowiedzi na zainteresowanie słuchaczy oraz prośby o kontynuowanie cyklu "Farmacja pod Regałami" informuję, że po wakacjach planujemy jeszcze dwa wykłady na jesieni bieżącego roku.
Cykl "Farmacja pod Regałami", realizowany jest przez Muzeum Farmacji - Oddział Muzeum Warszawy przy współpracy z Czytelnią Naukową Nr VII Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście

Wasz Starszy Kustosz

Muzeum Farmacji




Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,o twórczości Jacka Mączki dobrze pisali Jacek Dehnel, Jacek Gutorow i Jane Hirshf...
04/05/2026

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

o twórczości Jacka Mączki dobrze pisali Jacek Dehnel, Jacek Gutorow i Jane Hirshfield, Karol Maliszewski czy Marian Pankowski, nie mówiąc o Adamie Wiedemannie. Wspólnym mianownikiem tych recenzji była estetyka, dostrzegalne w konkrecie piękno, którym poeta obdarza czytelników.
Doświadczyliśmy tego podczas kolejnego wieczoru w „Piwnicy Poetów” 30 kwietnia 2026 roku. Adam Wiedemann prowadzący spotkanie przedstawiał swojego gościa podkreślając w Jego twórczości takie „…cechy jak „uważność" (czy nawet „czujność", choć to nie to samo), skłonność do kontemplacji nadarzających się „w drodze" drobiazgów, a zatem wręcz drobiazgowość, ale odsyłająca do szerszej perspektywy poznawczej, na której krańcach jawi nam się (w zależności od nastawienia) zarówno pustka, jak i pełnia, gotowość struktur świata, jak też ich ciągła zmienność i rozmycie…”.
Rozpoznawaliśmy Poetę nie tylko dzięki pytaniom prowadzącego, ale też gdy mówił o sobie i czytał swoje utwory.
Cykl PIWNICA POETÓW realizowany jest przez Czytelnię Naukową Nr VII Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy w „Piwnicy pod Regałami” dzięki współpracy z ZAiKS.

Wasz Starszy Kustosz





Adres

Ulica Świętojańska 5
Warsaw
00-266

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 10:00 - 19:00
Wtorek 10:00 - 19:00
Środa 10:00 - 19:00
Czwartek 10:00 - 19:00
Piątek 10:00 - 19:00
Sobota 09:00 - 15:00

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Czytelnia Naukowa Nr VII umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria