16/03/2023
Jak przekazała prokurator Marzena Muklewicz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, postępowanie w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej pozostaje cały czas w toku, a prokuratura będzie wnioskowała o przedłużenie śledztwa na kolejne sześć miesięcy.
Kim była Jolanta Brzeska?
Jolanta Brzeska mieszkała wraz z rodziną przy ul. Nabielaka 9 w Warszawie. W 2006 roku budynek przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i skupującemu roszczenia Markowi M. Po wielokrotnych podwyżkach najmu mieszkańcy Nabielaka popadali w spiralę zadłużenia. Lokatorzy byli też nękani i grożono im eksmisją. W konsekwencji Brzeska z innymi rodzinami powołała Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów.
1 marca 2011 roku Jolanta Brzeska wyszła z domu i nigdy do niego nie wróciła. W Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety. Sekcja potwierdziła, że to ciało Jolanty Brzeskiej. Prokuratura informowała wówczas, że do śmierci kobiety doszło wskutek podpalenia. Wcześniej Brzeska została polana łatwopalną substancją. Zmarła wskutek szoku termicznego, rozległych oparzeń ciała oraz podtrucia tlenkiem węgla.
Prokuratura zawnioskuje o przedłużenie śledztwa w sprawie śmierci aktywistki Jolanty Brzeskiej o kolejne pół roku. Zostało ono wznowione w 2016 roku na wniosek prokuratora generalnego.