01/08/2024
Dobra wiadomość dla pielęgniarek i położnych! Wejście do zespołu POZ będzie dobrowolne!
Nasza przewodnicząca Karina Bosak czuwa nad sprawą i w razie potrzeby będzie interweniować. Przepisy muszą zostać zmienione na czas tak jak obiecało Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na interpelację!
Link do interpelacji zamieszczamy w komentarzu👇
Wyobrażacie sobie sytuację, w której wasza pielęgniarka nie przyjdzie do seniora z zastrzykiem lub położna nie złoży wizyty mamie w połogu, ze względu na brak kontraktu z NFZ? Taka sytuacja może mieć miejsce jeżeli Ministerstwo Zdrowia nie dotrzyma słowa.
Dla tych, którzy nie orientują się w temacie w skrócie powiem, że zgodnie z przepisami, do końca tego roku, pielęgniarki i położne mają obowiązek utworzyć wraz z lekarzami zespoły podstawowej opieki zdrowotnej. Te, które nie wejdą do zespołów, stracą kontrakty z NFZ a więc i swoich pacjentów. To dotyczy nas wszystkich bo wyobraźmy sobie, że nagle w styczniu nasz chory rodzic dowiaduje się, że jego pielęgniarka nie przyjdzie z zabiegiem lub nasza siostra, która lada chwila urodzi, nie może skorzystać z opieki swojej położnej. I to wszystko przez przepisy, których 7-letnie vacatio legis upływa z końcem roku, a i tak pielęgniarki i położne nie wiedzą na jakich zasadach mają te zespoły tworzyć i czy ich działalności gospodarcze przetrwają.
Pielęgniarki i położne mogą odetchnąć z ulgą bo wszystko wskazuje na to, że nie będą zmuszane do tworzenia zespołu podstawowej opieki zdrowotnej, nie stracą kontraktów z NFZ, a pacjenci będą nieprzerwanie pod ich opieką.
Zgodnie z obietnicą Ministerstwa Zdrowia, która padła w odpowiedzi na moją interpelację, tworzenie zespołów przez pielęgniarki i położne będzie dobrowolne dzięki nowelizacji przepisów, nad którymi pracuje Ministerstwo. Z lekką dozą zaufania i pewnym dystansem będą przyglądać się tym pracom i w razie czego interweniować. Jednak mam nadzieję, że Ministerstwo stanie na wysokości zadania i zaraz po wakacjach dotrzyma tego, co dało nam na piśmie.