Założycielami jej byli: Andrzej Cagara, Danuta Hajder, Antoni Jamróz, Edmund Jamróz, Tadeusz Jarzynka, Stefan Krawiec, Aleksander Kulesza, Franciszek Kutyła, Kazimierz Lewko, Kazimierz Machajski, Stanisław Małek, Tadeusz Małek, Tadeusz Małek s. Stanisława, Tomasz Młynarski, Józef Olszówka, Aleksander Piskorowski, Tadeusz Pożniak, Tadeusz Rodzeń, Leszek Seltenreich, Władysław Seltenreich, Bogdan Sk
rzypek, Alojzy Sobiło, Andrzej Szewc, Zbigniew Szewc, Dionizy Tofilski, Stanisław Wala, Mieczysław Wróbel, Franciszek Złotek. W skład pierwszego Zarządu OSP weszli:
Antoni Jamróz – prezes,
Andrzej Cagara – naczelnik,
Dionizy Tofilski – sekretarz,
Alojzy Sobiło – skarbnik,
Józef Olszówka – gospodarz,
Danuta Hajder,
Andrzej Szewc
OSP w Wólce Tanewskiej została zapisana w rejestrze stowarzyszeń 7grudnia 1972 r. W 1974 r. przystąpiono do budowy remizy. Budowę obiektu ukończono w 1976 r. Dnia 17 maja 1978 r. Komenda Rejonowa w Stalowej Woli przekazała OSP w Wólce Tanewskiej motopompę z osprzętem. Jednostka została przekwalifikowana na jednostkę M-l. W marcu 1992 r. druhowie otrzymali z JRG w Nisku wóz bojowy marki Star 26, który został wyremontowany w czynie społecznym. W 1994 r. jednostka otrzymała wóz bojowy marki Tatra. Dnia 25 marca 1997 r. komendant rejonowy PSP w Stalowej Woli bryg. Aleksander Jankowski zawarł porozumienie z burmistrzem Ulanowa mgr. Andrzejem Bąkiem o włączeniu jednostki do KSRG. Decyzją Komendanta Głównego z dnia 30 maja 1997 r. jednostka została włączona do systemu. Dnia 17 września 2000r. odbyła się uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru, którego fundatorem był mieszkaniec Wólki Tanewskiej Jerzy Nagier. Tym sposobem wyraził strażakom wdzięczność za akcję ratowniczo-gaśniczą przeprowadzoną podczas pożaru jego zakładu stolarskiego w czerwcu 1995 r. W 2010 r. jednostka została wyposażona w nowy samochód na podwoziu Mercedesa AtegoGBA 2,5/16, który został zakupiony w ramach programu unijnego. Aktualnie OSP w Wólce Tanewskiej zrzesza 36 członków.