13/05/2022
Przedstawiamy kilka prac z projektu ” Koniecznie przeczytaj-recenzja ulubionej książki” realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa😃
„Kaktus na parapecie” to książka Magdaleny Zarębskiej. Opowiada o tzw. starym świecie, gdy nie było Internetu i nikt nie narzekał, tylko cieszył się życiem. Książka jest przeznaczona dla młodszych odbiorców, lecz dorośli też mogą wczuć się w ten świat. Bohater - chłopiec imieniem Mikołaj - zasypia i budzi się w latach 70.
Książka jest świetna. Gdy ją czytałem, dzięki stylowi pisania autorki czułem, że obserwuję poczynania bohaterów. Akcja jest dynamiczna. Dzięki niej dowiedziałem się, jak wyglądało życie w tamtych czasach. Bohaterowie są charakterystyczni, różnią się od siebie pod wieloma względami. Akcja jest ciekawa i budująca napięcie. Wydanie bardzo mi się podoba, ma wiele pięknych obrazków. Fabuła zapiera dech w piersiach.
Powieść to kawał dobrej roboty. To jak ciasto czekoladowe (fabuła) polane polewą czekoladową (dynamiczna akcja) z wisienką na samej górze (morał). Według mnie każdy niezależnie od wieku powinien przeczytać tę książkę.
Patryk Matląg kl. 5a
„Dzień Śmiechały” autorstwa Janusza Christy jest komiksem przygodowym z serii „Kajko i Kokosz”. Książka została wydana przez wydawnictwo Egmont w Warszawie.
Według mnie ten komiks jest ciekawy i wart polecenia. Opisuje on przygody dwóch kolegów – Kajka i Kokosza w świecie czarownic, rycerzy i magii. Czytanie komiksu sprawiło mi wiele przyjemności i radości. Każdy każdemu robi różne psikusy i nikt na nikogo się nie obraża z tego powodu. Można się uśmiać do łez.
Mogę napisać tylko jedno – komiks wybitny i wart uwagi. Polecam!
Gabriel Pachowicz, kl. 5a
Książka pod tytułem „Wakacje na medal” k**i czytelnika swoim tytułem. Autorka Agnieszka Brylska stworzyła wyśmienitą lekturę dla młodego czytelnika, który wraz z bohaterami może przeżyć wspaniałe przygody podczas wakacji.
Tosia, Mateusz i ich nieodłączny towarzysz pies Bemol wyruszają na pozornie zwykłe wakacje do rodziny w Borach Tucholskich. Tam przeżywają wszystko to, o czym kiedyś słyszeli od rodziców – wypady do lasu, spotkania z dzikimi zwierzętami, kąpiel w jeziorze, ognisko z kiełbasą itp. Dzieci szybko znajdują towarzystwo do zabawy i nawiązują nowe przyjaźnie. Ale ta sielanka zostaje przerwana przez Oliwiera i jego bandę. W tym momencie zaczynają się problemy i najlepsze przygody.
Czy rodzeństwo poradzi sobie z nieznośnym chłopakiem? Czy uda im się poznać tajemnice porzuconej łodzi? Czego nauczy ich wakacyjna przygoda w Borach Tucholskich? Na te i na inne pytania znajdziemy odpowiedź w książce „Wakacje na medal”. Książka trzyma w napięciu oraz przedstawia śmieszne akcje, które zawsze czegoś uczą. Dzieci rozwiązują zagadki, które bardzo ciekawią czytelnika. Czytając te książkę, nie będziemy się nudzić i cały możemy się śmiać, ponieważ autorka używa prostego i wesołego języka.
Polecam tę książkę każdemu, kto chce miło i przyjemnie spędzić czas z książką – odpocząć z nią np. leżąc na plaży oraz pobawić się z bohaterami w detektywów rozwiązujących zagadki.
Adam Janczy, kl. 5a
,,Harry Potter i kamień filozoficzny’’ to książka, którą skończyłem czytać. Jest to pierwsza część z siedmiotomowego cyklu. Autorką tej książki jest J. K. Rowling, brytyjska pisarka, scenarzystka, producentka filmowa. Na język polski przetłumaczył ją Andrzej Polkowski, który posiada wyłączność na tłumaczenie Harry`ego Pottera, natomiast polską wersję okładki opracował Jacek Pietrzyński.
Akcja książki rozgrywa się pod koniec XX wieku w Anglii a dokładnie w Hogwarcie, ale nie wiadomo dokładnie, gdzie on się znajduje. Głównym bohaterem jest Harry Potter, młody czarodziej, którego rodzice zostali zamordowani przez złego czarnoksiężnika Voldemorta. Od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja. Jego los znacznie się zmienił od momentu kiedy otrzymał list z zaproszeniem ze szkoły magii, wtedy dowiedział się, że jest czarodziejem. Harry zamieszkał w Hogwarcie, poznał tam swoich przyjaciół - Rona Weasley’a i Hermionę Granger, z którymi czekało go dużo przygód. Nie mogę zdradzać wszystkiego, ale zostawiam was z tajemnicą, by zachęcić do przeczytania tej książki.
Moim zdaniem książka ta jest warta przeczytania, ponieważ pokazuje nam wspaniałą postawę chłopca, który pomimo przykrych doświadczeń kieruje się sercem i chce czynić ten świat lepszym. Książka rozwija naszą wyobraźnię i słownictwo, przedstawia męstwo, wierność, odwagę i wiele innych wspaniałych zachowań.
Uważam, że jest to bardzo ciekawa i interesująca książka pełna przygód, niespodzianek, a także humoru. Czytając ją, przenosimy się w świat Harry’ego, oczyma wyobraźni widzimy dokładny zarys miejsc i postaci przedstawionych w książce. Dlatego zachęcam każdego do jej przeczytania, a przede wszystkim polecam wielbicielom magii, tajemnicy i niebezpiecznych przygód.
Sebastian Sułkowski, kl. 5a