PGKiM Spółka z o.o. w Turku

PGKiM Spółka z o.o. w Turku PGKiM Sp. z o.o. w Turku zajmuje się realizacją wszelkich usług w zakresie gospodarki komunalnej. w Turku swoją działalność rozpoczęło w 1956 roku. w Turku.

W roku 1999 z przedsiębiorstwo państwowe zostało przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialności, której właścicielem, posiadającym 100% udziałów, jest Gmina Miejska Turek. W swojej 65-letniej historii zmieniało i poszerzało zakres swojej działalności. Firma ciągle pracuje nad wysoką jakością usług, opierając się na bardzo dużym doświadczeniu w prowadzeniu przedsięwzięć komunalnych. Wszelk

iego rodzaju uzyskane wyróżnienia i certyfikaty potwierdzają profesjonalizm usług świadczonych przez PGKiM Sp. Przedsiębiorstwo kładzie duży nacisk na dokładne poznanie potrzeb klienta, na specjalistyczne doradztwo, rzeczowe konsultacje i przedstawienie oferty, w pełni dostosowanej do indywidualnych oczekiwań. Zlecenia wykonywane są starannie i terminowo, bo zależy nam na tym, aby klient był zadowolony.

Naszym celem nie są spory, a rozwiązanie problemu uciążliwych zapachów👉 W odpowiedzi na stanowisko Stowarzyszenia Łączy ...
15/05/2026

Naszym celem nie są spory, a rozwiązanie problemu uciążliwych zapachów

👉 W odpowiedzi na stanowisko Stowarzyszenia Łączy Nas Turek pragniemy podkreślić, że PGKiM Sp. z o. o. bardzo poważnie traktuje problem uciążliwości zapachowych i prowadzi działania mające na celu ustalenie ich źródła.

👉 Jednocześnie zaznaczamy, że przekroczenia parametrów ścieków dopływających do kanalizacji sanitarnej nie oznaczają automatycznie powstawania odorów w rejonie Kolskiej Szosy czy Szadowa. Są to dwie różne kwestie.

👉 Podwyższone parametry ścieków zdarzają się w sieci kanalizacyjnej – zarówno ze strony przedsiębiorstw, jak i czasami gospodarstw domowych. Dlatego obowiązują procedury kontroli oraz dodatkowe opłaty dla podmiotów przekraczających normy.

👉 Wskazując w poprzednim komunikacie na wcześniejsze przekroczenia parametrów przez niektóre podmioty, chodziło o podkreślenie, że przekroczenia norm dla ścieków nie powodowały nieprzyjemnych zapachów. Oczyszczalnia radzi sobie z okresowymi przekroczeniami parametrów ścieków dopływających do systemu.

👉 Najważniejszym faktem pozostaje to, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie stwierdził nieprawidłowości w pracy oczyszczalni ani nie wskazał jej jako źródła odorów.

👉 Sugestie, że Spółka toleruje problem dla wpływów z kar, są nieprawdziwe i krzywdzące. Dodatkowe opłaty wynikające z taryf zatwierdzonych przez Wody Polskie mają pokrywać wyższe koszty oczyszczania ścieków o podwyższonych parametrach.

👉 Spółka prowadzi działania wobec podmiotów przekraczających normy zgodnie z przepisami prawa i obowiązującymi umowami. Jednocześnie informujemy, że nie będziemy publicznie ujawniać nazw firm objętych dodatkowymi opłatami. Obowiązujące przepisy nie nakładają na Spółkę takiego obowiązku, a każda sprawa prowadzona jest zgodnie z procedurami administracyjnymi i ochroną danych przedsiębiorców.

👉 Naszym celem nie są spory polityczne czy medialne, lecz skuteczne rozwiązanie problemu oraz rzetelne informowanie mieszkańców, w oparciu o fakty i wyniki kontroli.
Zarząd PGKiM Sp. z o.o. w Turku

WIOŚ nie stwierdza, że źródłem odoru jest oczyszczalnia👉 W odpowiedzi na artykuł opublikowany na portalu iTurek pt. „Zna...
13/05/2026

WIOŚ nie stwierdza, że źródłem odoru jest oczyszczalnia

👉 W odpowiedzi na artykuł opublikowany na portalu iTurek pt. „Znamy wyniki badań ścieków w Turku. Mieszkańcy zawiadomili WIOŚ”, PGKiM Sp. z o. o. w Turku informuje, że zawarte w materiale sugestie oraz wnioski mogą wprowadzać opinię publiczną w błąd i wywoływać nieuzasadniony niepokój mieszkańców.

👉 Spółka nie kwestionuje występowania okresowych uciążliwości zapachowych w rejonie ulic Kolskiej Szosy, Jana Pawła II, Chopina, Zdrojek czy Szadowa. Zjawisko takie występowało już okresowo w kwietniu i maju 2025 roku i było przedmiotem kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Przeprowadzona kontrola nie wykazała nieprawidłowości w pracy oczyszczalni ścieków ani nie potwierdziła, by oczyszczalnia była źródłem odorów.

👉 W marcu, kwietniu i maju tego roku problem odorów ponownie się pojawił. W związku z tym Spółka podjęła wielokierunkowe działania mające na celu ustalenie źródła ich powstawania. W działania zaangażowani zostali zarówno pracownicy Spółki, jak i zewnętrzne wyspecjalizowane podmioty. Pomimo prowadzonych intensywnych działań oraz badań, do chwili obecnej nie udało się jednoznacznie ustalić źródła problemu.

👉 Jednocześnie informujemy, że od 13 kwietnia 2026 roku trwała kontrola oczyszczalni ścieków prowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Niezależnie od tego sama Spółka wystąpiła do WIOŚ o przeprowadzenie badań wód deszczowych i odwodnieniowych płynących Kanałem Obrzębińskim wzdłuż oczyszczalni ścieków.

👉 Należy podkreślić, że wyniki badań przywoływane w artykule dotyczą ścieków dopływających do oczyszczalni miejską kanalizacją sanitarną, a więc przed procesem oczyszczania. Podwyższone parametry zanieczyszczeń wynikają z przekroczeń parametrów ścieków przez dwa podmioty gospodarcze odprowadzające ścieki do kanalizacji sanitarnej. Oba podmioty zostały obciążone dodatkowymi opłatami do czasu przywrócenia wymaganych parametrów.

👉 W ciągu ostatniego roku Spółka nałożyła dodatkowe opłaty na pięć podmiotów korzystających z miejskiej kanalizacji sanitarnej na łączną kwotę około 470 tys. złotych.

👉 Podwyższone parametry ścieków są skutecznie neutralizowane w procesach technologicznych oczyszczalni, a oczyszczone ścieki odprowadzane są do środowiska zgodnie z obowiązującym pozwoleniem wodnoprawnym oraz obowiązującymi normami.

👉 Podkreślamy również, że okresowo zwiększone parametry zanieczyszczeń w ściekach występowały już wcześniej i nie miały bezpośredniego związku z pojawieniem się odorów. Rurociągiem tłocznym ścieki przepływają cyklicznie co około 5–15 minut w ciągu doby.

👉 Z niepokojem przyjmujemy próby wywoływania wśród mieszkańców obaw związanych z rzekomo podwyższonym stężeniem siarkowodoru w kanalizacji, podczas gdy parametr ten nie był objęty badaniami przedstawionymi w artykule.

👉 Należy zaznaczyć, że siarkowodór występuje naturalnie we wszystkich systemach kanalizacyjnych, niezależnie od parametrów ścieków. Z tego względu pracownicy eksploatujący sieci kanalizacyjne przechodzą specjalistyczne szkolenia dotyczące bezpieczeństwa pracy.

👉 Jednocześnie przypominamy, że otwieranie studzienek kanalizacyjnych przez osoby nieuprawnione jest niedozwolone i może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Infrastruktura kanalizacyjna należy do infrastruktury krytycznej, a wszelkie działania związane z jej obsługą powinny być prowadzone wyłącznie przez uprawnione służby i zgodnie z obowiązującymi procedurami.

👉 Podkreślamy - PGKiM Sp. z o. o. realizuje obowiązki związane z udostępnianiem informacji publicznej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz z poszanowaniem zasad równego dostępu dla wszystkich wnioskodawców.

👉 Dzisiaj otrzymaliśmy wynik prowadzonej od kwietnia kontroli WIOŚ. Nie stwierdzono naruszeń w pracy oczyszczalni ścieków.
Zarząd PGKiM Sp. z o.o. w Turku

Dzisiaj Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej, czyli święto wszystkich  naszych pracowników 🌹🌹🌹
10/05/2026

Dzisiaj Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej, czyli święto wszystkich naszych pracowników 🌹🌹🌹

Informacja✅ W związku z zarzutami, jakie padły podczas nagrania programu Radia Poznań pod adresem PGKiM Sp. z o.o., chce...
29/04/2026

Informacja

✅ W związku z zarzutami, jakie padły podczas nagrania programu Radia Poznań pod adresem PGKiM Sp. z o.o., chcemy poinformować mieszkańców o działaniach, jakie do tej pory podjęliśmy.

✅ Od kilku miesięcy prowadzimy intensywne kontrole i badania. W wybranych punktach regularnie pobieramy próbki ścieków przemysłowych do analizy. Dodatkowo, w godzinach wieczornych, losowo pobieramy próbki ścieków z firm znajdujących się w strefie inwestycyjnej. Sprawdzamy także kanały i studzienki kanalizacyjne. Łącznie od początku tego roku, przeprowadziliśmy 176 badań próbek ścieków i 16 badań deszczówki.

✅ W przypadkach, gdzie stwierdzono przekroczenie norm, nałożyliśmy kary finansowe. Nie jest to jednak nowość. Kary naliczamy od wielu lat i są one nakładane do czasu, aż jakość ścieków wróci do obowiązujących norm.

✅ Jesteśmy w stałym kontakcie z organami ścigania i Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska. Czekamy również na wyniki prowadzonych przez nich kontroli.

✅ Dla dodatkowego bezpieczeństwa podjęliśmy decyzję o czasowym wstrzymaniu odbioru ścieków dowożonych z szamb z gmin powiatu tureckiego. Zarówno ścieki z kanalizacji, jak i te dowożone, muszą być pod pełną kontrolą.

✅ Cały czas prowadzimy kolejne kontrole, szczególnie w zakładach przemysłowych. Podejmujemy szereg działań, aby jak najszybciej rozwiązać problem uciążliwych zapachów.

KOMUNIKATSzanowni Państwo,na podstawie przeprowadzonych działań i analiz jesteśmy więcej niż pewni, że oczyszczalnia ści...
27/04/2026

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,
na podstawie przeprowadzonych działań i analiz jesteśmy więcej niż pewni, że oczyszczalnia ścieków nie jest źródłem nieprzyjemnych zapachów, które w ostatnim czasie są odczuwalne w mieście.

🔵 Przypominamy, że od początku pozostajemy otwarci na wszelkie formy weryfikacji tej nieprzyjemnej dla nas sytuacji. Udostępniliśmy numer telefonu aby umożliwić Państwu umówienie się na wejście na teren oczyszczalni i osobiste sprawdzenie jej funkcjonowania, a nie aby przyjmować zgłoszenia o występowaniu nieprzyjemnych zapachów. Niektórzy z Państwa skorzystali, na teren oczyszczalni weszli i nie stwierdzili występowania tam zapachów.

🔵 Ponadto od pewnego czasu prowadziliśmy własne, szczegółowe działania mające na celu ustalenie źródła zapachów. Proces ten wymagał czasu, ponieważ obejmował kontrolę studzienek, rur spustowych oraz cieki wodne przyjmujące deszczówkę. W wyniku tych działań zidentyfikowaliśmy zanieczyszczenie kanału Obrzębińskiego na odcinku od ul. Milewskiego, poprzez podczyszczalnię wód deszczowych przy al. Jana Pawła II, w kierunku Szadowa. Kanał ten stanowi element systemu wód opadowych i nie jest powiązany z kanalizacją sanitarną ani z oczyszczalnią ścieków. Zidentyfikowane zanieczyszczenie może być źródłem odczuwanych uciążliwości zapachowych.

🔵 W ramach prowadzonych działań wyjaśniających odbyły się rozmowy z podmiotami mogącymi mieć związek z funkcjonowaniem systemu kanalizacji deszczowej na tym obszarze. Niezależnie od ich deklaracji sprawa zostanie skierowana do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, licząc na kontrolę.

🔵 W tym miejscu warto podkreślić, że kanalizacja deszczowa i sanitarna to dwa odrębne systemy - oczyszczalnia obsługuje wyłącznie kanalizację sanitarną. Niezależnie od tego zorganizujemy spotkanie z podmiotami odprowadzającymi ścieki do systemu kanalizacyjnego, aby przypomnieć o obowiązujących zasadach. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości będziemy podejmować odpowiednie działania, zgodnie z przepisami prawa.

🔵 Dziękujemy za Państwa cierpliwość i zrozumienie.

Szanowni Mieszkańcy,w związku z pojawiającymi się informacjami chcemy jasno wyjaśnić:👉 PGKiM sp. z o.o. w Turku nie ma ż...
21/04/2026

Szanowni Mieszkańcy,
w związku z pojawiającymi się informacjami chcemy jasno wyjaśnić:

👉 PGKiM sp. z o.o. w Turku nie ma żadnego wpływu na zapachy pochodzące z innych firm działających na terenie miasta i okolic. Podkreślamy jednoznacznie - nieprzyjemne zapachy, które mogą być odczuwalne, nie mają nic wspólnego z działalnością naszej spółki.

👉 Rozumiemy, że sytuacja jest uciążliwa, dlatego zachęcamy mieszkańców do zgłaszania przypadków występowania nieprzyjemnych zapachów do odpowiednich instytucji, które mają uprawnienia do kontroli i podejmowania działań w tym zakresie, np. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – Delegatura w Koninie, ul. Kard. Wyszyńskiego 3a, ☎️ 63 240 29 40, ☎️ 63 240 29 50, lub Wydział Geodezji i Ochrony Środowiska Starostwo Powiatowe w Turku, ul. Łąkowa 4a, ☎️ 63 222 33 50.

👉 Jednocześnie prosimy o niewiązanie PGKiM w Turku z działalnością innych podmiotów. Rozpowszechnianie takich informacji jest nieprawdziwe i będzie traktowane jako działanie na szkodę spółki.

Dziękujemy za zrozumienie.
Zarząd PGKiM sp. z o.o. w Turku

Masz wodomierz ogrodowy? 💧🌿 Pamiętaj o tych terminach ⏰ℹ️ Przypominamy właścicielom nieruchomości wyposażonych w wodomie...
14/04/2026

Masz wodomierz ogrodowy? 💧🌿 Pamiętaj o tych terminach ⏰

ℹ️ Przypominamy właścicielom nieruchomości wyposażonych w wodomierz ogrodowy, że już od 15 kwietnia do 15 września 📅 można skorzystać z możliwości obniżenia rachunków 💸

Woda zużyta na podlewanie ogrodu 🌸🌱 (tzw. bezpowrotnie zużyta) nie musi być wliczana do ścieków – wystarczy ją prawidłowo rozliczyć ✔️

👉 Co trzeba zrobić?

✔️ 15 kwietnia i 15 września spisz stan:
– wodomierza głównego
– podlicznika ogrodowego

📲 Następnie przekaż odczyt:
• telefonicznie: 63 28 00 308 lub 63 28 00 310 📞
• SMS-em: 573 066 217 lub 573 066 129 📩 (podaj adres i stan obu liczników)

⚠️ Pamiętaj: spisujemy tylko cyfry na czarnym tle (pełne m³)

📉 Zgodnie z obowiązującymi przepisami możesz w ten sposób realnie obniżyć rachunki w sezonie podlewania ogrodu 💦

🚨 Nie przegap terminu i korzystaj z oszczędności! 💚


To nie oczyszczalnia jest źródłem problemu 👉 W nawiązaniu do artykułu dotyczącego uciążliwego zapachu na terenie Turku, ...
09/04/2026

To nie oczyszczalnia jest źródłem problemu

👉 W nawiązaniu do artykułu dotyczącego uciążliwego zapachu na terenie Turku, pragniemy w jednoznaczny sposób odnieść się do pojawiających się zarzutów.

👉 Przede wszystkim informujemy, że w ubiegłym roku - w kwietniu i maju - po zgłoszeniach mieszkańców Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przez miesiąc prowadził szczegółową kontrolę pracy oczyszczalni ścieków. Kontrola ta nie wykazała żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu instalacji.

👉 Nieprawdziwe są zarzuty, jakoby oczyszczalnia była źródłem opisywanego zapachu lub że jego emisja jest w jakikolwiek sposób sterowana. Oczyszczalnia działa w sposób ciągły, zgodnie z technologią. Ścieki przepływają przez instalację przez około 16 godzin i jest to proces, którego nie da się zatrzymać, „wyłączyć” ani tym bardziej sterować zapachem – np. wstrzymać go na czas kontroli, a później „wypuścić”. Tego typu sugestie są technologicznie niemożliwe do zrobienia. Instalacja pracuje nieprzerwanie, niezależnie od pory dnia czy prowadzonych kontroli.

👉 Niemniej w odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości deklarujemy pełną otwartość. Jesteśmy gotowi w każdej chwili umożliwić zainteresowanym mieszkańcom wejście na teren oczyszczalni, aby mogli na miejscu przekonać się, czy zapach rzeczywiście pochodzi z tego obiektu. W tym celu prosimy dzwonić na numer ☎️ 515 201 412.

👉 Odnosząc się do kolejnego zarzutu – nieprawdą jest, że problem zapachu pojawił się po modernizacji oczyszczalni. Modernizacja została zakończona w 2022 roku, czyli cztery lata temu. Tymczasem część mieszkańców wskazuje, że uciążliwości trwają od około roku. Te fakty są ze sobą sprzeczne.

👉 Podkreślamy, że oczyszczalnia działa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jednocześnie jesteśmy otwarci na dalszą współpracę i wyjaśnianie sprawy, aby wspólnie ustalić rzeczywiste źródło problemu.

📂 W załączeniu prezentujemy najistotniejsze fragmenty wyników kontroli WIOŚ z ubiegłego roku.

Wesołego Alleluja!
31/03/2026

Wesołego Alleluja!

Dobra wiadomość dla mieszkańców Turku ℹ️ PGKiM Spółka z o.o. w Turku  zakupiło dwa urządzenia AED, czyli defibrylatory, ...
30/03/2026

Dobra wiadomość dla mieszkańców Turku

ℹ️ PGKiM Spółka z o.o. w Turku zakupiło dwa urządzenia AED, czyli defibrylatory, które mogą uratować życie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.

ℹ️ Urządzenia są ogólnodostępne i znajdują się w:
📍 budynku PGKiM – kasa, ul. Dąbrowskiego 12a
📍 budynku głównym spółki - ul. Polna 4

🆘 AED to proste w obsłudze urządzenia, które prowadzą użytkownika krok po kroku przez cały proces udzielania pomocy. Dzięki nim każdy może pomóc jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych.

Dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców – bo liczy się każda sekunda ⏱️

Adres

Ulica Polna 4
Turek
62-700

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy PGKiM Spółka z o.o. w Turku umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do PGKiM Spółka z o.o. w Turku:

Udostępnij