05/06/2026
Dzisiaj przedstawiamy sylwetkę Marcelego Dudy
Marceli Duda urodził się 16 stycznia 1898 r. w Rzeczycy Ziemiańskiej jako syn Michała i Antoniny z domu Szczur. W wieku trzech lat stracił matkę, która zmarła 17 października 1901 r. na zapalenie płuc. Rok później jego ojciec wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, dlatego opiekę nad chłopcem przejęli dziadkowie ze strony matki – Jan i Agnieszka.
W 1914 r. Marceli ukończył sześć klas Szkoły Powszechnej w Kraśniku, a następnie kontynuował naukę w gimnazjum w Janowie Lubelskim. W 1919 r. ukończył kurs dla torowych, zorganizowany przez Dyrekcję Okręgową Kolei Państwowych w Radomiu, i rozpoczął pracę w PKP.
Początkowo pracował na stacji kolejowej w Szastarce, a następnie w Werbkowicach. Tam poznał Zebinę Jędras, z którą zawarł związek małżeński 18 stycznia 1922 r. Z małżeństwa tego urodziło się trzech synów: Zbigniew, Stanisław Karol oraz August Maciej.
W połowie 1922 r. Marceli Duda został oddelegowany do pracy w 5. Oddziale Drogowym w Kowlu, gdzie zamieszkał w wybudowanym przez siebie domu przy ul. Wspólnej 21. W latach trzydziestych został przeniesiony do pracy na stacji Moszczona, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, jako kolejarz został aresztowany przez NKWD 24 marca 1940 r. Początkowo przebywał w Baranowiczach, następnie w Brześciu, skąd wywieziono go w głąb ZSRR – do obozu pracy Kożwa. Tam pracował przy budowie odcinka trasy kolejowej Kożwa–Kotlas.
Po dwóch latach zesłania, korzystając z amnestii dla polskich więźniów Gułagu na mocy układu Sikorski–Majski, wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, formowanych pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Służył w 1. kompanii 7. Batalionu Saperów, który wszedł później w skład 2. Korpusu Polskiego.
Jego wojenny szlak prowadził przez Palestynę i Egipt. Na początku 1944 r. wraz ze swoją jednostką został przerzucony do Włoch, gdzie brał udział w działaniach bojowych 2. Korpusu Polskiego przeciwko wojskom niemieckim na Półwyspie Apenińskim.
W 1946 r. został przeniesiony do Anglii, a 10 stycznia 1947 r. zdemobilizowany. Do Polski powrócił 27 kwietnia 1947 r. Początkowo zamieszkał w Rzeczycy Ziemiańskiej, później wraz z rodziną przeniósł się do Wrocławia, gdzie ponownie pracował na kolei.
W 1959 r. przeszedł na emeryturę i powrócił do Rzeczycy Ziemiańskiej. Zmarł 8 czerwca 1974 r. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Rzeczycy Ziemiańskiej.