11/05/2026
ZSTU w sercu Europy!
Wyjątkowa lekcja obywatelskości i historii w Brukseli
W dniach 4–8 maja 2026 r. delegacja uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych, pod opieką pani Renaty Kosowskiej-Waleń, wzięła udział w niezwykłym wyjeździe edukacyjnym do Belgii. Podróż ta była nagrodą za zwycięstwo w prestiżowym konkursie „Patria Nostra”, a odbyła się na specjalne zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego, Pana Patryka Jakiego.
Wielka polityka z bliska
Głównym celem naszego wyjazdu była Dzielnica Europejska w Brukseli. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć „od kuchni”, gdzie i jak zapadają najważniejsze decyzje dla kontynentu. W ramach programu edukacyjnego młodzież zwiedziła interaktywne Parlamentarium, poznając historię integracji europejskiej, zobaczyła z bliska salę plenarną Parlamentu Europejskiego i wzięła udział w spotkaniu i prelekcji z europosłem Patrykiem Jakim, co stanowiło praktyczną lekcję wiedzy o społeczeństwie i funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Śladami europejskiego dziedzictwa
Belgia to jednak nie tylko wielka polityka. Reprezentacja ZSTU odkrywała również urokliwe zakątki i zabytki tego kraju. W bogatym harmonogramie znalazły się: stolica kraju, Bruksela z majestatycznym Grand Place, Katedrą św. Michała i św. Guduli, Wzgórzem Artystów, słynnym Manneken P*s oraz futurystycznym Atomium; Gandawa, nazywana „średniowiecznym Manhattanem”, gdzie uczniowie podczas rejsu statkiem podziwiali zabytkowe kanały oraz majestatyczny zamek Het Gravensteen; a także nadmorski kurort Ostenda, który zapewnił chwilę wytchnienia na promenadzie nad Morzem Północnym, urozmaiconą niecodziennym widokiem fok wygrzewających się na plaży.
To było coś więcej niż szkolna wycieczka. To bezcenne doświadczenie !
Zmęczeni, ale pełni nowej wiedzy i wspaniałych wspomnień, bezpiecznie wróciliśmy do domów. Dziękujemy za tę wyjątkową możliwość !