15/12/2021
Co zrobić aby nie być jak Piotr K. ?
1. Znajdź najbliższy komisariat policji. Policjant zapyta Ciebie o dokument tożsamości i poinformuje ile masz punktów karnych. Informacja ustna jest całkowicie darmowa.
2. Jeśli potrzebujesz szybko wiedzieć ile masz punktów karnych- przez profil zaufany przenosisz się do serwisu OBYWATEL.GOV.PL. Informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu.
3. W przypadku dużej liczby punktów karnych (max 24) możesz jeszcze przez 9 miesięcy zredukować je na specjalnych szkoleniach organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego( Szkolenia dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego). Zawsze to -6 punktów. W pierwszej kolejności redukują się punkty najstarsze. Można takie szkolenie odbyć raz na pół roku.
4. Kiedy jednak okaże się, że masz już przekroczony limit punktów karnych wtedy spodziewaj się decyzji administracyjnych ze starostwa pod które podlegasz. Pamietaj! Te decyzje wysyłane są pocztą za potwierdzeniem odbioru. Dwa razy awizowane znaczy dostarczone!
5. Co to za decyzje ? Jedna będzie na badanie psychologiczne celem ustaleni istnienia lub braku przeciwskazań psychologicznych do prowadzenia pojazdów za przekroczenie 24 punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego. Druga natomiast to skierowanie na egzamin w WORD.
6. Pamiętaj przekraczając 24 punkty tracisz wszystkie uprawnienia na wszystkie kategorie np. A, B, C, C+E, D, D+E.
7. A co będzie jak tego nie zrobisz ? Czyli nie podejdziesz do badań psychologicznych i egzaminu to już wiesz! Ucz się na błędach innych!