20/06/2026
Wakacje nad wodą 🏊🌊💧⛵🏄
W ramach kampanii ,,Tydzień dla bezpieczeństwa” uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach edukacyjno-profilaktycznych ,,BEZPIECZNE WAKACJE NAD WODĄ”, prowadzone przez przedstawicielki Zduńskowolskiego WOPR.
Wakacje to czas odpoczynku, zabawy i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednym z najchętniej wybieranych miejsc wypoczynku są jeziora, rzeki, morze oraz baseny. Aby letni wypoczynek był bezpieczny i dostarczał wyłącznie pozytywnych wspomnień, warto poznać zasady bezpiecznego zachowania nad wodą.
Celem zajęć edukacyjno-profilaktycznych było zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat zagrożeń związanych z kąpielą oraz nauka odpowiedzialnych zachowań podczas wypoczynku. Uczestnicy poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak korzystanie wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk, stosowanie się do poleceń ratowników, unikanie skoków do nieznanej wody.
Podczas zajęć omówienie zostały zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sposoby reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Młodzież ćwiczyła - jak wezwać pomoc, jak zachować się w przypadku zauważenia osoby tonącej oraz dlaczego nie należy przeceniać swoich umiejętności pływackich.
Istotnym elementem spotkania było także zwrócenie uwagi na konieczność ochrony przed słońcem, odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz używania kamizelek ratunkowych podczas korzystania ze sprzętu wodnego. Dzieci i młodzież dowiadują się, że odpowiedzialne zachowanie nad wodą pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji i sprawia, że wakacyjny wypoczynek jest przyjemny i bezpieczny.