27/01/2026
Beger sprzedaje nasz szpital❗❗❗
Po Domkach Fińskich, dawnym Liceum Medycznym w Lipinach, Plantach, Szkole Specjalnej w Centrum, kamienicach w Lipinach, terenach dla developerów, Beger wystawił na sprzedaż SZPITAL POWIATOWY❗
Coś co żadnemu z poprzednich prezydentów Świętochłowic, nawet nie przeszło przez myśl, u niego dokonuje się bez wahania...
Obydwie kadencje od 2018 roku do dnia dzisiejszego, stoją pod znakiem wyprzedaży majątku miejskiego. Zamiast obiekt czy nieruchomość, zmagającą się z okresowym problemem, otoczyć wsparciem i próbować uratować, najprościej sprzedaje się prywatnym podmiotom❗
Szpital to dobro wszystkich Mieszkańców, i tak traktowany był od zawsze. Nawet w najtrudniejszych momentach w latach 2007-2010, kiedy zagrożone było leczenie z powodu braku finansów, ówczesny prezydent Moś nie podjął decyzji o oddaniu szpitala w prywatne ręce. Tak samo w latach 2010-2018, mimo zastanego ogromnego długu, po poprzednikach prezydent Kostempski, nie sprzedał szpitala, mało tego rozpoczęło się jego sukcesywne oddłużanie.
Dopiero musiał nastać Daniel Beger - człowiek z Kaszub, który tak naprawdę nigdy nie poczuł się Świętochłowiczaninem, aby zdecydować się na zrujnowanie bezpieczeństwa medycznego mieszkańców.
Poniżej konsekwencje jakie wyrządzi prywatyzacja szpitala:
⛔Ograniczenie dostępności świadczeń
Prywatny operator koncentruje się na procedurach opłacalnych, a mniej dochodowe mogą być redukowane lub likwidowane.
⛔Selekcja pacjentów
Preferowanie pacjentów „tańszych” w leczeniu, z lepszym rokowaniem; trudni i wielochorobowi są odsyłani do innych placówek publicznych.
⛔Wzrost kosztów dla pacjentów
Pojawiają się dopłaty, usługi „ponadstandardowe”, presja na prywatne wizyty i badania.
⛔Utrata kontroli samorządu nad polityką zdrowotną
Miasto traci realny wpływ na profil świadczeń, liczbę łóżek czy zabezpieczenie potrzeb lokalnej społeczności.
⛔Ryzyko zamknięcia oddziałów nierentownych, ale społecznie niezbędnych
Np. porodówki, , rehabilitacji długoterminowej.
⛔Pogorszenie warunków pracy personelu
⛔Cięcia kosztów → więcej umów cywilnoprawnych, mniej etatów, większe obciążenie dyżurami, rotacja kadr.
Beger sprawi, że w Świętochłowicach zacznie się mieszkańcom trudniej żyć bez własnego szpitala...
Ale już niektórzy powtarzają, że zastał Świętochłowice murowane, a zostawi drewniane❗
Dziennik Zachodni TVN24 TVN UWAGA! Fakt