17/10/2020
𝗦𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗼𝗿𝗴𝗮𝗻𝗶𝘇𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝗲 𝗠ł𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝘇̇𝗼𝘄𝗲𝗷 𝗥𝗮𝗱𝘆 𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 🤩
15 października br. opiekunowie Młodzieżowej Rady Miejskiej, tj. Pani Radna Rady Miejskiej Zofia Marek oraz Radny Rady Miejskiej Adam Tobiasz przy współpracy Prezydium Młodzieżowej Rady zorganizowali spotkanie organizacyjne dla młodzieżowych radnych.
Ze względu na rozwijającą się sytuację epidemiologiczną 🦠, spotkanie odbyło się online 💻 - bezpieczeństwo to podstawa!
Dyskusja dotyczyła najważniejszych na chwilę obecną tematów. Dwa, najważniejsze punkty dotyczą wyboru nowego Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz uchwalenie zmian w statucie Rady.
- 𝗪𝘆𝗯𝗼́𝗿 𝗻𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 𝗣𝗿𝘇𝗲𝘄𝗼𝗱𝗻𝗶𝗰𝘇𝗮̨𝗰𝗲𝗴𝗼 - dotychczas stanowisko Przewodniczącego obejmował Kacper Kasiński, ze względu na złożoną przez niego rezygnację, Rada od tego momentu nie posiada formalnie Przewodniczącego. Podczas spotkania Prezydium Rady wskazano kandydata, Tomasza Smykowskiego, który będzie ubiegał się o to w/w stanowisko. Głosowanie w sprawie wyboru na Przewodniczącego odbędzie się na najbliższej sesji Rady.
- 𝗪𝗽𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝘇𝗺𝗶𝗮𝗻 𝘄 𝘀𝘁𝗮𝘁𝘂𝗰𝗶𝗲 𝗥𝗮𝗱𝘆 - aktualny statut Rady Młodzieżowej posiada wiele wad formalno-prawnych. Przykładowo, Rada Młodzieżowa nie posiada narzędzi prawnych, by przeprowadzić wybory uzupełniające. Na chwilę obecną, skład Młodzieżowej Rady liczy 20 osób, choć formalnie powinno być 21. Na ten moment nie ma możliwości zmiany składu osobowego prezydium, gdyż statut tego nie przewiduje!
- 𝗪𝗽𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝘇𝗺𝗶𝗮𝗻 𝘄 𝗸𝗼𝗺𝗶𝘀𝗷𝗮𝗰𝗵 𝗥𝗮𝗱𝘆 - aktualne nazewnictwo poszczególnych komisji jest błędne. Dodatkowo, komisji powinno być więcej. Przykładowe, proponowane komisje: komisja statutowa, komisja wniosków, zapytań i interpelacji, komisja kultury, komisja turystyki i sportu oraz komisja ds. wizerunku miasta.
- 𝗗𝘆𝘀𝗸𝘂𝘀𝗷𝗮 𝗻𝘁. 𝗽𝗿𝗼𝗯𝗹𝗲𝗺𝗼́𝘄 𝘄 𝘀𝘇𝗸𝗼𝗹𝗻𝗶𝗰𝘁𝘄𝗶𝗲 𝗼𝗿𝗮𝘇 𝘄 𝗺𝗶𝗲𝘀́𝗰𝗶𝗲 - Młodzieżowi Radni jednomyślnie postanowili, że priorytetowymi zadaniami będą działania na rzecz schroniska dla zwierząt (przypomnijmy, że projekt uchwały dot. schroniska został przyjęty przez Radnych Rady Miejskiej w ubiegłym roku. Do dnia dzisiejszego Burmistrz Ozga nie rozpoczął prac nad tym projektem uchwały), Park dla psów (Projekt Parku dla psów wygrał w głosowaniu na projekt z Budżetu Obywatelskiego na rok 2021), Remont Boiska na os. Piastowskim (remont w/w boiska jest niezwykle ważny, stan murawy oraz samego boiska pozostawia wiele do życzenia. Warto zaznaczyć, że z boiska korzystają w dużej mierze mieszkańcy osiedla Piastowskiego oraz uczniowie z pobliskiej szkoły Podstawowej nr 2). Młodzieżowa Rada dodatkowo postanowiła, że będzie nalegać na organizację Wigilii dla potrzebujących mieszkańców miasta. Rok temu wydarzenie nie miało miejsca, Urząd Miejski uzasadniał zbyt małym zainteresowaniem na podstawie danych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- 𝗗𝗲𝗹𝗲𝗴𝗮𝗰𝗷𝗮 𝗠ł𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝘇̇𝗼𝘄𝗲𝗷 𝗥𝗮𝗱𝘆 𝘄 𝗱𝗲𝗯𝗮𝗰𝗶𝗲 𝗻𝘁. 𝗦𝘁𝗿𝗮𝘁𝗲𝗴𝗶𝗶 𝗥𝗼𝘇𝘄𝗼𝗷𝘂 𝗢𝘀́𝘄𝗶𝗮𝘁𝘆 𝗻𝗮 𝗹𝗮𝘁𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟭-𝟮𝟬𝟮𝟳 - Rada wydelegowała 4 Radnych, którzy będą reprezentować świebodzicką młodzież.
- 𝗣𝗹𝗮𝗻 𝗶𝗺𝗽𝗿𝗲𝘇 𝗼𝗿𝗴𝗮𝗻𝗶𝘇𝗼𝘄𝗮𝗻𝘆𝗰𝗵 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘇 𝗠ł𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝘇̇𝗼𝘄𝗮̨ 𝗥𝗮𝗱𝗲̨ 𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗸𝗮̨ Młodzieżowa Rada posiada wiele propozycji organizacji imprez dla mieszkańców miasta, przykładem może być rozdawanie odblasków dla mieszkańców miasta. Warto nadmienić, że podczas tej akcji, którą chcemy zrealizować w najbliższym czasie to współpraca z nieformalną grupą Młodzi dla Świebodzic. Uprzedzając pytania - jest plan podzielenia się na grupy dwuosobowe, które będą rozdawać takie odblaski. Nadszedł czas, w którym szybciej staje się ciemno i razem powinniśmy zadbać o wspólne bezpieczeństwo na drodze. Planujemy jeszcze takie imprezy, jak: Dzień Życzliwości, Sprzątanie grobów, Mikołajki itd. jednak patrzymy na wszystko z dużym dystansem ze względu na sytuację spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Najbliższe posiedzenie Sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej planujemy przeprowadzić jeszcze w tym miesiącu, sesję przeprowadzimy online w trosce o bezpieczeństwo.