02/06/2026
Ponad 23,6 tys. ton odebranych odpadów, w tym rekordowa ilość bioodpadów, rozwój cyklicznych zbiórek oraz coraz większa szczelność systemu opłat - to najważniejsze wnioski z raportu podsumowującego gospodarkę odpadami w Świdnicy za 2025 rok. Dokument pokazuje zarówno pozytywne efekty działań miasta i mieszkańców, jak i rosnące wyzwania finansowe, z którymi mierzą się dziś samorządy w całej Polsce.
– Naszym nadrzędnym celem jest to, żeby Świdnica była po prostu czysta, a system działał sprawnie mimo wielu ograniczeń systemowych, na które samorządy często nie mają realnego wpływu. Staramy się projektować go tak, by z jednej strony nie obciążać nadmiernie mieszkańców, a z drugiej utrzymać jakość usług – Wiceprezydent Świdnicy Krystian Werecki, odpowiedzialny za ten obszar działalności miasta.
♻️System jak najbliżej mieszkańców
Gospodarka odpadami w Świdnicy jest nastawiona na budowanie systemu możliwie wygodnego i dostępnego dla mieszkańców – tak, aby jak najwięcej odpadów można było oddać blisko domu, bez konieczności każdorazowego korzystania z PSZOK. Dlatego poza podstawowym odbiorem odpadów rozwijane są dodatkowe rozwiązania:
✅elektroodpady: system obejmuje 7 specjalistycznych pojemników na mały sprzęt, z których w 2025 roku zebrano ponad 24 tony (24,074 Mg) odpadów. Dodatkowo, dzięki kwartalnym zbiórkom na parkingu Urzędu Miejskiego, zebrano kolejne 12,22 tony elektrośmieci.
✅leki: system odbioru przeterminowanych lekarstw obejmuje 18 aptek oraz Urząd Miejski, co pozwoliło na bezpieczne usunięcie 4,72 ton medykamentów.
✅gabaryty: regularne odbiory spod nieruchomości (nawet co tydzień w zabudowie wielorodzinnej) pozwoliły na zebranie 1 279,06 ton mebli i zużytego sprzętu bezpośrednio u źródła.
♻️Tekstylia największym wyzwaniem 2025 roku
Jednym z najtrudniejszych tematów ubiegłego roku była organizacja systemu odbioru tekstyliów. Nowe obowiązki segregacji zostały nałożone na samorządy centralnie - bez dodatkowego finansowania. Świdnica zdecydowała się więc na model łączący kilka rozwiązań: kontenery prywatnych operatorów na odzież nadającą się do ponownego użycia, cykliczne zbiórki przy Urzędzie Miejskim, a dziś również mobilne zbiórki organizowane bezpośrednio na osiedlach. Jak podkreślają urzędnicy, każda z takich akcji cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Tekstylia można też na bieżąco oddawać do PSZOK. Tam w 2025 roku oddano ponad 20 ton tej frakcji odpadów.
♻️PSZOK z większą elastycznością
Dużo uwagi miasto poświęca również funkcjonowaniu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ul. Metalowców. W 2025 roku mieszkańcy przekazali tam ponad 604 tony odpadów. Wyraźnie wzrosły ilości oddawanych gabarytów, elektroodpadów czy gruzu. W ubiegłym roku wprowadzono też nowe rozwiązanie organizacyjne - jedną sobotę w miesiącu, podczas której odpady można oddać bez wcześniejszego umawiania się telefonicznie. A od lipca tego roku termin wizyty w PSZOK będzie można też rezerwować przez aplikację.
♻️Coraz szczelniejszy system opłat
Raport pokazuje również poprawę w zakresie deklaracji śmieciowych. Jeszcze w 2021 roku różnica między liczbą mieszkańców zameldowanych a liczbą osób zgłoszonych do systemu wynosiła ponad 6,1 tys. osób. W 2025 roku spadła już do około 3,2 tys. W ubiegłym roku wszczęto 151 postępowań administracyjnych, wystawiono 410 wezwań do wyjaśnień i prowadzono kontrole nieruchomości wspólnie ze Strażą Miejską. To ważny element wspólnej odpowiedzialności i zwykłej sprawiedliwości społecznej. Jeśli część osób unika opłat, koszty systemu ponoszą pozostali mieszkańcy.
Miasto nie ukrywa jednak, że nawet pełne uszczelnienie systemu nie pokryłoby dziś wszystkich kosztów gospodarki odpadami. Tak jak większość polskich samorządów, również Świdnica dopłaca do systemu z budżetu miasta. Alternatywą byłoby znaczące podniesienie opłat dla mieszkańców.
– Staramy się nie obciążać gospodarstw domowych ponad miarę. Ale koszty gospodarowania odpadami rosną praktycznie z roku na rok. W pewnym momencie wszystkie samorządy będą musiały odpowiedzieć sobie na pytanie, ile jeszcze jesteśmy w stanie dopłacać z budżetu kosztem innych inwestycji, a jaka część kosztów powinna docelowo zostać przeniesiona na mieszkańców. To nie jest decyzja na dziś, ale na pewno temat do dyskusji w przyszłości – wiceprezydent Krystian Werecki.
♻️Recykling nadal dużym wyzwaniem
Samorząd zwraca również uwagę na problem wymaganych poziomów recyklingu, które – jak podkreślają gminy w całej Polsce, są dziś bardzo trudne do osiągnięcia przy obecnych realiach systemowych. W 2025 roku Gmina Miasto Świdnica osiągnęła poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych w wysokości 42,89%. Oznacza to, że miastu nie udało się spełnić rygorystycznego wymogu ustawowego, który dla ubiegłego roku został wyznaczony na poziomie 55%. Wyzwaniem pozostaje także ogólny poziom składowania odpadów, który wyniósł 35,47%, przekraczając dopuszczalny próg 30%.
Na tym tle niezwykle pozytywnie wyróżnia się właśnie rosnąca zbiórka bioodpadów. W ciągu czterech lat ich ilość wzrosła z ok. 2,6 tys. ton do ponad 4,2 tys. ton (dokładnie 4 201,40 Mg odebranych z nieruchomości oraz zebranych w PSZOK). Dzięki tak dużej dyscyplinie mieszkańców, Świdnica osiągnęła rewelacyjny wynik w zakresie ograniczenia masy odpadów biodegradowalnych przekazywanych na składowiska – wskaźnik ten wyniósł zaledwie 4,15%, podczas gdy krajowe normy dopuszczały maksymalnie aż 35%. Stabilnie utrzymuje się również poziom segregacji u źródła – z samych nieruchomości oraz punktów zbiórki odebrano m.in. 2 125,00 Mg opakowań z tworzyw sztucznych, 1 453,92 Mg opakowań z papieru i tektury oraz 944,91 Mg opakowań ze szkła.
Czysta Świdnica 💚