Urząd Miasta i Gminy w Staszowie

Urząd Miasta i Gminy w Staszowie Oficjalny fanpage Urzędu Miasta i Gminy Staszów, prowadzony przez Wydział Promocji i Informatyki UMiG

Gmina Staszów wśród uczestników „Sieciowania podmiotów ekonomii społecznej” w KielcachSobota 30 maja 2026 r. w Kielcach ...
02/06/2026

Gmina Staszów wśród uczestników „Sieciowania podmiotów ekonomii społecznej” w Kielcach

Sobota 30 maja 2026 r. w Kielcach upłynęła pod znakiem integracji, współpracy i prezentacji dorobku lokalnych społeczności z całego województwa świętokrzyskiego. Stolica województwa świętokrzyskiego stała się miejscem spotkania pełnego energii, tradycji i współpracy lokalnych środowisk w ramach wydarzenia „Sieciowanie podmiotów ekonomii społecznej”. To inicjatywa, która od lat łączy przedstawicieli samorządów, organizacji społecznych, kół gospodyń wiejskich oraz instytucji działających na rzecz mieszkańców regionu świętokrzyskiego.

W tegorocznej edycji wydarzenia aktywnie uczestniczył dr Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów, który wraz z innymi przedstawicielami regionu wziął udział w spotkaniach i uroczystościach towarzyszących przedsięwzięciu. Gminę Staszów reprezentowało również Koło Gospodyń Wiejskich „Jarzębina” z Sielca, prezentując lokalną aktywność, zaangażowanie społeczne oraz dorobek kulturalny.

Jednym z najbardziej barwnych momentów wydarzenia był uroczysty korowód, który przeszedł ulicami Kielc – od Placu Moniuszki, w okolicach pomnika Henryka Sienkiewicza, aż do Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica. W przemarszu uczestniczyły liczne delegacje z całego województwa, tworząc widowisko pełne muzyki, tańca i tradycyjnych barw regionu.

Wydarzenie stało się również przestrzenią do wymiany doświadczeń, rozmów oraz budowania współpracy pomiędzy podmiotami ekonomii społecznej. Podkreślano, że tego typu inicjatywy wzmacniają lokalne społeczności i sprzyjają rozwojowi działań oddolnych, które realnie wpływają na jakość życia mieszkańców.

„Sieciowanie podmiotów ekonomii społecznej” realizowane jest w ramach projektu „Koordynacja polityki społecznej w województwie świętokrzyskim”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027.

XXIII Festiwal Działań Artystycznych Osób z NiepełnosprawnościąNad Zalewem nad Czarną w Staszowie w dniach 28-29 maja 20...
02/06/2026

XXIII Festiwal Działań Artystycznych Osób z Niepełnosprawnością

Nad Zalewem nad Czarną w Staszowie w dniach 28-29 maja 2026 r. odbył się XXIII Festiwal Działań Artystycznych Osób z Niepełnosprawnością. To wyjątkowe wydarzenie po raz kolejny udowodniło, że sztuka nie zna barier, a scena może stać się miejscem prawdziwej integracji, emocji i wzajemnej inspiracji.

XXIII Festiwal Działań Artystycznych Osób z Niepełnosprawnością zgromadził liczne grupy uczestników z różnych miejscowości, tworząc barwną i pełną energii przestrzeń artystyczną. Publiczność mogła podziwiać zarówno występy sceniczne, jak i prezentacje prac plastycznych przygotowanych przez uczestników Festiwalu.

W wydarzeniu uczestniczyli dr Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów oraz dr Ewa Kondek, zastępca burmistrza, którzy odwiedzili stoiska, spotkali się z uczestnikami i z uznaniem obejrzeli przygotowane występy artystyczne. Burmistrz Leszek Kopeć podkreślił znaczenie Festiwalu, jako ważnej inicjatywy integrującej środowiska osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów. Zwrócił także uwagę, że tego typu wydarzenia pozwalają nie tylko zaprezentować dorobek artystyczny uczestników, ale także budują przestrzeń do wzajemnego spotkania, rozmowy i wspólnego spędzania czasu.

Na scenie i w przestrzeni wystawienniczej zaprezentowały się placówki z różnych części regionu, między innymi ze Staszowa, Sandomierza, Połańca, Skarżyska-Kamiennej, Buska-Zdroju, Opatowa, Łagiewnik, Kałkowa-Godowa, Słupi, Zrecza Dużego, Bejsc, Gnojna, Rataj Słupskich oraz Kurozwęk. Każda z nich wniosła do wydarzenia własną energię, pomysłowość i artystyczną wrażliwość.

Festiwal Działań Artystycznych Osób z Niepełnosprawnością od wielu lat tworzy przestrzeń do twórczej ekspresji osób z niepełnosprawnością, wzmacnia ich obecność w życiu kulturalnym i społecznym, a także buduje otwartą, wrażliwą społeczność poprzez sztukę. To również okazja do wymiany doświadczeń i rozwijania pasji artystycznych uczestników. Ważnym aspektem wydarzenia pozostaje również zwiększanie dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnością.

Organizatorem wydarzenia był Staszowski Ośrodek Kultury, a patronat nad festiwalem objęli Burmistrz Miasta i Gminy Staszów oraz Starosta Staszowski.

Wędkarskie święto najmłodszych nad Zalewem nad CzarnąRywalizacja, skupienie i radość z każdego udanego połowu, tak wyglą...
02/06/2026

Wędkarskie święto najmłodszych nad Zalewem nad Czarną

Rywalizacja, skupienie i radość z każdego udanego połowu, tak wyglądały tegoroczne Zawody Wędkarskie z okazji Dnia Dziecka, które odbyły się 31 maja na Zalewie nad Czarną. Na starcie stanęło 17 młodych uczestników, którzy pokazali, że pasja do wędkarstwa zaczyna się już od najmłodszych lat, a sportowa rywalizacja może iść w parze ze świetną zabawą.

Najlepszym zawodnikiem tegorocznych zmagań okazał się Jakub Bajorek (13 lat), który zdeklasował rywali, zdobywając imponujące 3200 punktów. Drugie miejsce wywalczyła Aleksandra Wiatrowska (12 lat) z wynikiem 1440 punktów, natomiast na trzecim miejscu uplasował się Maciej Pietraszewski (12 lat), zdobywając 1150 punktów.

Podczas uroczystego zakończenia nagrody wręczyli Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów, oraz Prezes PZW Koła „Nad Czarną” Jacek Miodyński. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy oraz gadżety gminy Staszów, natomiast wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni pamiątkowymi dyplomami i upominkami za udział.

Dodatkowo wręczono specjalny puchar za największą złowioną rybę. Trafił on również do Jakuba Bajorka, który złowił okaz mierzący 34 cm.

Po zakończeniu części wędkarskiej na dzieci czekała dodatkowa atrakcja, konkurs rzutu piłeczką do celu, imitujący precyzję zarzucania przynęty. Uczestnicy wykonywali 13 rzutów, 3 próbne i 10 punktowanych. W tej konkurencji najlepiej poradzili sobie Michał Nieckarz, Hubert Pec oraz Bartosz Żelazko, którzy zdobyli najwyższe wyniki.

Tegoroczne zawody po raz kolejny pokazały, że wędkarstwo to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim pasja, cierpliwość i świetna okazja do wspólnego spędzania czasu.

Zawody zorganizował Zarząd Koła PZW „Nad Czarną” pod patronatem burmistrza miasta i gminy Staszów Leszka Kopcia.

Informujemy, że w dniach 5 i 19 czerwca 2026 r. dyżur pracownika myORLEN sp. z o.o. w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy St...
02/06/2026

Informujemy, że w dniach 5 i 19 czerwca 2026 r. dyżur pracownika myORLEN sp. z o.o. w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Staszów nie odbędzie się.

Jeszcze więcej nauki i jeszcze więcej zabawy - nowe eksperymenty w SOWIE w StaszowieOd piątku, 29 maja br., SOWA – Stref...
02/06/2026

Jeszcze więcej nauki i jeszcze więcej zabawy - nowe eksperymenty w SOWIE w Staszowie

Od piątku, 29 maja br., SOWA – Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności prowadzona przez Staszowski Ośrodek Kultury wzbogaciła się o osiem nowych urządzeń edukacyjnych, które będą źródłem aktywnego i ciekawego eksperymentowania z nauką dla odwiedzających w każdym wieku.

Wśród nowych stanowisk znalazły się eksperymenty o intrygujących nazwach: „Łoże fakira”, „Przetestuj pamięć”, „Rysowanie z opóźnieniem”, „Śmigiełko”, „Złap mniej jeśli potrafisz”, „Spacer z funkcją”, „Rysowanie w piasku” oraz „Aksamitne dłonie”. Każde z nich pozwala na samodzielne odkrywanie zjawisk fizyki poprzez doświadczenie, obserwacje i zabawę.

Nowe urządzenia zostały dostarczone przez Centrum Nauki Kopernik, z którym staszowska SOWA współpracuje od początku swojego funkcjonowania.

Osobistego odbioru eksponatów dokonali dr Leszek Kopeć – Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, dr inż. Ewa Kondek – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Staszów oraz Anna Gogola – Dyrektor Staszowskiego Ośrodka Kultury.

Wszystkie nowe stanowiska zostały przetestowane. Pierwsze doświadczenia dostarczają ciekawych wniosków - eksponaty będą atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, zachęcając do wspólnego odkrywania tajemnic nauki.

Łącznie w staszowskiej Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności znajduje się dwadzieścia dziewięć stanowisk, na których można przeprowadzać interesujące doświadczenia z różnych działów nauk przyrodniczych.

SOWA – Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności mieści się w Staszowie przy ul. Wysokiej 39. Zwiedzający mogą korzystać z jej oferty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 15:30 oraz w soboty od 10:30 do 17:30.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie Sp. Gminy z o.o. informuje, że w nocy z 02.06 na 03.0...
01/06/2026

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie Sp. Gminy z o.o. informuje, że w nocy z 02.06 na 03.06.2026 roku nastąpi płukanie sieci wodociągowej na ul. Wschodnia, Rynek, ul. Niepodległości, ul. Długa.

W godzinach dopołudniowych w dniu 03.06.2026 roku w sieci wodociągowej może pojawić się woda zanieczyszczona osadami z rur. W związku z powyższym prosimy o wcześniejsze zabezpieczenie odpowiedniej ilości wody do picia oraz nie planowanie prania w dniu po płukaniu sieci.

Zakłócenia mogą występować na ulicach: Wschodnia, Niepodległości i Rynek.

Za utrudnienia przepraszamy

(-) Grzegorz Orzechowski
Prezes Zarządu PGKiM Sp. z o.o.

Życzenia z okazji Dnia Dziecka
01/06/2026

Życzenia z okazji Dnia Dziecka

Poniżej przedstawiamy godziny otwarcia dla zwiedzających Ratusza w Staszowie oraz Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej w dniach...
01/06/2026

Poniżej przedstawiamy godziny otwarcia dla zwiedzających Ratusza w Staszowie oraz Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej w dniach 4–7 czerwca 2026 r.

Godziny zwiedzania Ratusza w Staszowie:
4 czerwca 2026 r. – zamknięte
5 czerwca 2026 r. – 9:00 – 17:00
6 czerwca 2026 r. – 10:00 – 16:00
7 czerwca 2026 r. – 10:00 –16:00
Godziny zwiedzania Pałacu w Wiśniowej:
4 czerwca 2026 r. – zamknięte
5 czerwca 2026 r. – 7:00 –15:00
6 czerwca 2026 r. – 10:00 –16:00
7 czerwca 2026 r. – zamknięte

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

Staszów ponownie stanie się stolicą siatkówki plażowej. Orlen Beach Volley Tour wraca już za trzy tygodnie!Po ubiegłoroc...
29/05/2026

Staszów ponownie stanie się stolicą siatkówki plażowej. Orlen Beach Volley Tour wraca już za trzy tygodnie!

Po ubiegłorocznym sukcesie i wyjątkowych sportowych emocjach, które towarzyszyły wydarzeniom związanym z obchodami 500-lecia nadania praw miejskich, Staszów ponownie stanie się areną jednej z największych imprez siatkówki plażowej w Polsce. Już w dniach 19-21 czerwca 2026 roku nasze miasto po raz kolejny będzie gospodarzem turnieju Orlen Beach Volley Tour, przyciągając zawodników, kibiców i miłośników sportu z całego kraju.

Oficjalną zapowiedź wydarzenia przedstawiono 29 maja podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Miasta i Gminy w Staszowie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele środowiska sportowego, organizatorzy oraz samorządowcy, którzy podkreślali, że przed mieszkańcami i gośćmi kolejne wyjątkowe sportowe święto.

W konferencji uczestniczyli: Jacek Kasprzyk, zastępca dyrektora pionu ds. siatkówki plażowej i na śniegu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Dominik Witczak, organizator turnieju i prezes Polskiego Stowarzyszenia Rozwoju Sportu, Jakub Szałankiewicz, były reprezentant Polski, obecnie trener kadry narodowej oraz rodowity staszowianin, dr Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów oraz dr Ewa Kondek, zastępca burmistrza miasta i gminy Staszów.

Burmistrz miasta i gminy Staszów, dr Leszek Kopeć, podkreślił podczas konferencji, że powrót turnieju do Staszowa jest powodem do ogromnej satysfakcji. Zaznaczył, że ubiegłoroczna organizacja pokazała, że Staszów potrafi realizować wydarzenia sportowe na najwyższym poziomie, a sukces turnieju był efektem wspólnej pracy wielu środowisk. Szczególnie dziękował sponsorom, partnerom, wolontariuszom oraz młodzieży zaangażowanej w organizację wydarzenia.

Jak zaznaczył burmistrz Leszek Kopeć, również tegoroczna edycja nie mogłaby odbyć się bez szerokiego wsparcia partnerów. Oprócz sponsora tytularnego, firmy ORLEN, w organizację wydarzenia włączają się samorządy różnych szczebli, między innymi Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz starostwo powiatowe. Lista sponsorów pozostaje otwarta, jednak już dziś wsparcie zadeklarowali między innymi ENEA Elektrownia Połaniec, DYLMEX, ADMA, Bel-Pol Leszek Belusiak oraz Tadeusz Wrześniak.

Dr Ewa Kondek zwróciła uwagę na społeczną wartość wydarzenia. Podkreśliła, że ubiegłoroczny turniej pokazał ogromne zainteresowanie siatkówką, szczególnie wśród młodych ludzi. Dzięki wydarzeniu wzrosło zainteresowanie sekcją piłki siatkowej w Staszowie, organizowano więcej inicjatyw i turniejów dla dzieci i młodzieży, a sport jeszcze mocniej zaznaczył swoją obecność w życiu lokalnej społeczności.

O wysokim poziomie organizacji mówił także Jacek Kasprzyk, który zaznaczał, że decyzja o ponownym wyborze Staszowa nie była przypadkowa. Podkreślił, że organizacja ubiegłorocznego turnieju była na najwyższym poziomie, nie tylko krajowym, ale i europejskim. Jak zaznaczył dopisali wspaniali kibice, była świetna atmosfera, a ogromne zaangażowanie samorządu i mieszkańców sprawiły, że po prostu chcieli tu wrócić. Jak zaznaczył, turniej będzie kolejnym etapem rywalizacji prowadzącej do finałów mistrzostw Polski, a do Staszowa przyjadą wybitni zawodnicy oraz pełna reprezentacja młodzieżowa. Podkreślał również, że wydarzenie to nie tylko sport, ale także ogromna szansa promocyjna dla miasta i impuls dla rozwoju lokalnej turystyki.

Organizator turnieju Dominik Witczak nie ukrywał, że ubiegłoroczna decyzja o organizacji wydarzenia właśnie w Staszowie okazała się trafiona. Mówił, że był to „strzał w dziesiątkę”, zarówno organizacyjnie, jak i pod względem wyboru miejsca. Mówił, że wyjątkowe boisko na Rynku stworzyło niesamowity klimat, a współpraca z władzami samorządowymi od początku układała się wzorowo. Przypomniał, że ubiegłoroczny turniej był nie tylko rywalizacją sportową, ale również okazją do spotkań dzieci i młodzieży z zawodnikami oraz budowania sportowych pasji. Organizatorzy zapowiadają jeszcze większy rozmach tegorocznej edycji. W ubiegłym roku finałowe boisko dysponowało 250 miejscami na trybunach, natomiast w tym roku organizatorzy planują zwiększyć ich liczbę do około 400. Dominik Witczak zdradził także, że podczas tegorocznej edycji możliwe są niespodzianki w postaci obecności reprezentantów Polski. Zapowiedział również rozszerzenie transmisji telewizyjnych. W niedzielę transmisje w Polsacie Sport mają rozpocząć się już od ćwierćfinałów o godzinie 9.00.

Jak podkreślał organizator, wszystko wskazuje na to, że tegoroczna edycja będzie jeszcze większa od poprzedniej. W 2025 roku w turnieju rywalizowało 40 par męskich i 35 par żeńskich, natomiast w tym roku zawodników ma być jeszcze więcej. Organizatorzy sukcesywnie będą prezentować uczestników w mediach społecznościowych, a wśród nich mają znaleźć się zarówno zawodnicy z Polski, jak i z zagranicy. Ważnym atutem Staszowa, podkreślanym przez organizatorów, pozostaje również nowoczesne zaplecze sportowe przy Ośrodku Sportu i Rekreacji, które pozwala realizować wydarzenia tej skali.

Szczególne znaczenie wydarzenie ma dla Jakuba Szałankiewicza, pomysłodawcy ubiegłorocznej edycji związanej z jubileuszem 500-lecia miasta. Sportowiec podkreślał, że cieszy go, że turniej ponownie odbędzie się w jego rodzinnym mieście. Jak mówił, to miejsce zasługuje na duże wydarzenia sportowe i cieszy się, że po raz kolejny może uczestniczyć we współorganizacji tego turnieju.

Przez trzy dni Staszów ponownie zamieni się w miejsce pełne sportowych emocji, rywalizacji na najwyższym poziomie i wyjątkowej atmosfery. To będzie nie tylko sportowe widowisko, ale także okazja do wspólnego spędzenia czasu, promocji miasta oraz pokazania, że Staszów potrafi organizować wydarzenia o ogólnopolskim charakterze.

Już dziś zapraszamy mieszkańców, rodziny, kibiców i wszystkich sympatyków sportu do rezerwowania czasu i wspólnego dopingowania zawodników. Orlen Beach Volley Tour ponownie zawita do Staszowa, a wraz z nim wrócą wielkie emocje, sportowa energia i atmosfera, którą już za niespełna trzy tygodnie będzie można poczuć w całym mieście.

Do zobaczenia na trybunach!

Kolejne postępy na Golejowie! Prace idą pełną parą, a inwestycja z dnia na dzień nabiera kształtów. Przygotowaliśmy dla ...
29/05/2026

Kolejne postępy na Golejowie!
Prace idą pełną parą, a inwestycja z dnia na dzień nabiera kształtów. Przygotowaliśmy dla Was nową galerię zdjęć prosto z terenu inwestycji. Zobaczcie sami, jak zmienia się to miejsce!

Adres

Opatowska 31
Staszów
28-200

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:00 - 15:00
Wtorek 07:00 - 15:00
Środa 07:00 - 15:00
Czwartek 07:00 - 15:00
Piątek 07:00 - 15:00

Telefon

+48158648305

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Urząd Miasta i Gminy w Staszowie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Urząd Miasta i Gminy w Staszowie:

Udostępnij

Kategoria