26/09/2025
🍇🍷1️⃣9️⃣ Święto Wina w Mieście Skarbów za nami, zatem czas na podsumowanie 🎉
📣1️⃣3️⃣ września, w sobotę, imprezę rozpoczęliśmy uroczystą inauguracją, odczytaniem listu kasztelana w tej roli Wiesław Kudryński kasztelanki Elżbiety Sołtys oraz przekazaniem kluczy do miasta 🔑 wręczonemu przez Burmistrz Elżbieta Czarnota - Miasto i Gmina Środa Śląska oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzej Bielski w asyście Prezydium Rady oraz pozostałych Radnych Gminy Środa Śląska. Wzniesiono także symboliczny toast wraz z wszystkimi mieszkańcami i gośćmi na rozpoczęcie świętowania 🥂
Drugi dzień 📣1️⃣4️⃣ września tradycyjnie rozpoczęliśmy Barwnym Korowodem i Polonezem w strojach historycznych 💃🕺 z udziałem władz gminnych, powiatowych oraz zaproszonych gości i uczniów, przygotowanym przez Panią Annę Tuligłowicz oraz Panią Natalię Aleksy, w korowodzie uczestniczyli również chętni mieszkańcy naszej Gminy.
Nie zabrakło wspólnego toastu gospodarzy i gości na scenie 🍇 Uczestników imprezy uraczyliśmy kieliszkiem wina 🍷i pyszną 🍲🫕biesiadą autorstwa Koło Gospodyń Średzkich oraz Mariusz Komenda.
Impreza to także czas rywalizacji! 💪 Nie zabrakło konkursów przygotowanych przez 👍Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej – na deptanie winogron 🍇, w którym zwyciężyła Pani Magdalena Adamczyk 🏆❤️, a także wyborów Miss Winnego Grona 👑, których zwyciężczynią okazała się Pani Emilia Szlanta❤️. Zaś tytuł „Super pary z korowodu” przyznano 👏Arturowi Dobriwolskiemu, 👏Alicji Krotosik, 👏Annie Wojtasińskiej-Żygadło i 👏Adrianowi Perużyńskiemu.
Po rozstrzygnięciu konkursów i wręczeniu nagród 🏅 odbyły się dwa pokazy taneczne 💃
💥Nowy układ taneczny zaprezentowały nam grupa Ladies - Środa Śląska, które niezmiennie co roku zachwycają uczestników imprezy wspaniałym pokazem i oryginalnymi strojami 👯♀️. Po raz kolejny na scenie wystąpili tancerze Akademii Ruchu i Tańca "Bans".
Na scenie rozbrzmiały wszystkim znane, świetne przeboje 🎶! Zagrali dla Was: 🎤Alien i Majtis, Cosmos, Vincent, Filipek x Nel, Marek Stępień, Bank oraz gwiazdy wieczoru **DeMono** i **WILKI** 🎸.
Na dziedzińcu przy SPOT Przestrzeń odbył się również kameralny koncert saksofonisty Jana Adamczewskiego, który spotkał się z dużym entuzjazmem uczestników 🎷
Program sceniczny wzbogacił niezwykły występ chóru Szkoły Podstawowej nr 1 pod dyrygenturą Pani Moniki Wołyniec 🎶🎼
Ciekawym elementem imprezy były rekonstrukcje historyczne 🏰 przygotowane przez „Legion XXII Maurycego” ze Szczepanowa oraz GRH „Wiwern” - uczestnicy mogli przenieść się w czasie i poczuć atmosferę średniowiecza ⏳.
Również grupa artystyczna Wernisaż zadbała o niezapomniane wrażenia, prezentując animacje i pokazy 🎨.
Z kolei na wieży widokowej w Galeria na Wieży - Punkt Widokowy- Środa Śląska można było obejrzeć wernisaż Oliwiera Cedzidło pt. „Ogrody zen” 🌿 i przy okazji skosztować pysznego wina 🍷.
W niedzielę odbyła się biesiada z Średzka Orkiestra Dęta 🎺, podczas której uczestnicy imprezy mogli skorzystać z poczęstunku specjalnie przygotowanego przez średzkie KGW 🍽️ i Mariusza Komendę. Odbyły się również warsztaty winiarskie 🍇, które poprowadził Pan Ryszard Gut z Winnicy Świdnickiej 🏅.
Założyciel winnicy podzielił się z nami niesamowitą wiedzą i doświadczeniem, które zyskał na przestrzeni lat zajmując się uprawą winorośli 🍇, wytwarzaniem wina 🍷 i prowadzeniem winnicy. Wszystko to można było posłuchać, ale i posmakować 😋, bo na słuchaczy czekała degustacja trunków 🍷 w towarzystwie gulaszu na winie 🍲 autorstwa Mariusza Komendy.
Program Święta Wina wzbogaciły działania organizowane przez Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej tj. gra „Wiedzobranie” 🧠 oraz oprowadzanie autorskie po wystawie „Ulicami ze wspomnieniami”– Ryszarda Żłobińskiego 🖼️.
Zarówno w sobotę, jak i niedzielę nie zabrakło akcentów związanych z historią miasta 🏙️ i tradycjami winiarskimi 🍇.
Serdecznie dziękujemy PAD RES Szczepanów za współpracę i wsparcie finansowe wydarzenia 🙏 a Kwiaciarni Margaterka za przyozdobienie hal namiotowych 🌺
Dziękujemy winiarzom 🍇, którzy niezmiennie od lat odwiedzają Środę Śląską i zapewniają Państwu najlepsze wina 🍷, jak również wystawcom, którzy przyjechali na naszą imprezę z bogatym asortymentem 🛍️.
Dziękujemy za pomoc w organizacji miejscowym jednostkom Straży Miejskiej, Komendzie Powiatowej Policji 🚓 oraz Straży Pożarnej, OSP Cesarzowice, jak również ekipie technicznej ⚙️, medykom 🚑, pracownikom porządkowym oraz wszystkim pozostałym osobom zaangażowanym w to wydarzenie 🙌: pracownikom Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej oraz Średzkiej Komunikacji Publicznej.
Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy spotkać się w naszym pięknym mieście 💖
Dziękujemy, że byliście razem z nami w 📌Miasto i Gmina Środa Śląska☺️
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 📸 autorstwa cudownych osób z Przewidok