22/06/2026
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) to jedna z najrzadszych roślin naszego regionu. Choć w Polsce występuje jeszcze na rozproszonych stanowiskach, na terenie województwa łódzkiego gatunek ten został uznany za krytycznie zagrożony wymarciem (CR) i znalazł się w „Czerwonej księdze roślin województwa łódzkiego”.
Obecnie jedyne potwierdzone stanowisko wielosiłu błękitnego w województwie łódzkim znajduje się w otulinie Spalski Park Krajobrazowy. To właśnie tam przetrwała ostatnia regionalna populacja tego niezwykle cennego gatunku, związanego z wilgotnymi łąkami, torfowiskami i siedliskami o wysokiej wartości przyrodniczej.
Niebieskofioletowe kwiaty wielosiłu zachwycają urodą, ale jego znaczenie wykracza daleko poza walory estetyczne. Jest on symbolem zanikania cennych siedlisk przyrodniczych oraz potrzeby ich aktywnej ochrony. W tym roku udało się wypatrzeć 13 pędów kwitnących (jeden z lepszych wyników w ostatnim czasie), ale jego populacja jest nadal tu krytycznie zagrożona i chyba należałoby podjąć działania w szerszym gronie dla jego lepszej ochrony tutaj.