23/01/2026
Jaki jest cel tego rodzaju spotkań i z czego wynikają?
Zespolenie - przeciwieństwo specjalizacji resortowej, polega na połączeniu sił i
środków administracji publicznej zajmującej się różnymi materiami w jedną całość
na danym terytorium, a więc na ścisłej współpracy poszczególnych jej ogniw
połączonych przez jeden wspólny podmiot – „Starostę”.
Zgodnie z zasadą zespolenia w powiatach istnieje
powiatowa administracja zespolona - w powiecie administrację zespoloną tworzą podmioty
administracji rządowej wraz z podmiotami administracji samorządowej, a zgodnie z ustawą
administrację tę stanowią łącznie:
1) podmioty samorządowe: starostwo powiatowe i powiatowy urząd pracy, będący
jednostką organizacyjną powiatu;
2) podmioty administracji rządowej: jednostki organizacyjne stanowiące aparat
pomocniczy kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży.
Jednostki administracji rządowej w powiecie - komendy powiatowe Policji, komendy
powiatowe Państwowej Starzy Pożarnej, powiatowe inspektoraty weterynarii i państwowe
inspektoratu nadzoru budowlanego. Istotą zespolenia jest zwierzchnictwo jednego organu administracji publicznej sprawowane
wobec wszystkich jednostek zespolonych według tych samych zasad i kryteriów - jednak
zwierzchnictwo starosty ma zupełnie inny charakter niż zwierzchnictwo wojewody.
Zwierzchnictwo Starosty nad powiatową administracją zespoloną:
1) kompetencje starosty odnoszące się do podmiotów samorządowych, jako że
starosta jest kierownikiem starostwa powiatowego i zwierzchnikiem służbowym pracowników starostwa oraz kierowników jednostek organizacyjnych
powiatu,
2) kompetencje Starosty wobec podmiotów administracji rządowej - ustawa nie
upoważnia starosty do wydawania tym podmiotom zespolonym poleceń
(nawet poleceń celu, funkcjonujących w województwie), ale jest on
upoważniony m.in. do powoływania i odwoływania kierowników tych
jednostek w uzgodnieniu z wojewodą, do zatwierdzania programów ich
działania, uzgadniania działań wspólnych i zlecania przeprowadzania kontroli
(charakter koordynacyjno-kontrolny - czyli daleki od koncepcji zwierzchnictwa
przyjętej w województwie).
Co zatem może Starosta?
Jest
upoważniona m.in. do powoływania i odwoływania kierowników tych
jednostek w uzgodnieniu z wojewodą, do zatwierdzania programów ich
działania, uzgadniania działań wspólnych i zlecania przeprowadzania kontroli