Jej organizatorem jest Gmina Skierbieszów. Celem działania Biblioteki jest zaspokajanie potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych społeczeństwa oraz uczestniczenie w upowszechnianiu wiedzy i kultury. Swoje zadania realizuje przede wszystkim poprzez gromadzenie i udostępnianie czytelnikom materiałów bibliotecznych. Poza tym stosuje nowe metody, wynikające z potrzeb społeczeństwa, pojawiają
ce się w miarę rozwoju cywilizacyjnego, korzystając przy tym z postępu technologicznego, oferującego coraz to lepsze narzędzia do realizacji celów. Biblioteka systematycznie powiększa swoje zbiory poprzez zakup nowych książek oraz pozyskiwanie darów. Stara się uzupełniać księgozbiór według zapotrzebowania pod względem tematycznym, a także według zainteresowań czytelników oraz z uwzględnieniem nowości wydawniczych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Biblioteka zakupuje nowości ze środków budżetowych oraz w ramach dotacji z Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek". Biblioteka oprócz obsługiwania czytelników prowadzi szeroko rozwiniętą działalność kulturalno-oświatową. W tym celu organizuje lekcje biblioteczne, konkursy czytelnicze oraz plastyczne, spotkania autorskie, pogadanki, akcje czytelnicze, imprezy tematyczne dla dzieci, wystawy książek, gazetki okolicznościowe.