RYS HISTORYCZNY JRG SKAWINA 2014
Czas powstania Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Skawinie przypada na okres kiedy to w mieście zaczęły powstawać duże zakłady przemysłowe. Huta Aluminium, Elektrownia Skawina czy Zakłady
Materiałów Ogniotrwałych. Szeroki rozwój przemysłowy oraz związane z nim zagrożenia dla ludzi i środowiska wymagały całodobowej gotowości strażaków. Prezydium Wojewódzkiej Rady
Narodowej w Krakowie z dniem 1 stycznia 1968 roku
powołało Zawodową Straż Pożarną w Skawinie. Pierwszym Komendantem został st.ogn. Ludwik Jodłowski, a siedzibą budynek Huty Aluminium w Skawinie. Warunki lokalowe jak i wyposażenie były bardzo skromne. Obszarem działania Zawodowej Straży Pożarnej było Miasto i Gmina Skawina oraz miejscowości: Radziszów, Wola Radziszowska, Paszkówka, Wielkie Drogi, Mogilany Siłę bojową stanowił jeden średni samochód gaśniczy GBAM. Po reformie administracyjnej kraju w 1975 roku, w Skawinie powołano Komendę Rejonową
Straży Pożarnych. Janusz Swoboda. Jednostka otrzymała dodatkowo dwa samochody pożarnicze. Warunki lokalowe były niewystarczające. W roku 1985 nastąpiła rozbudowa skawińskiej remizy. Powstały cztery boksy garażowe, warsztat, magazyn, świetlica oraz nowa część
W 1992 roku naadeszła reorganizacja Straży Pożarnej. W Skawinie została zlikwidowana
Komenda Rejonowa, a Zawodowa Straż Pożarna została przekształcona w Jednostkę
Ratowniczo – Gaśniczą w Skawinie, podległą Komendzie Miejskiej Państwowej Straży
Przed JRG w Skawinie postawiono nowe zadania. Do klasycznej działalności czyli gaszenia pożarów doszło ratownictwo drogowe, ratownictwo chemiczne, ekologiczne oraz pomoc
przedmedyczna. Funkcjonariusze by sprostać tym wymaganiom ciągle się szkolili i podnosili
kwalifikacje. Jednostka zwiększyła park maszynowy do 4 samochodów gaśniczych, samochodu ratownictwa drogowego, pojazdu operacyjnego oraz zestawu sprzętu do usuwania substancji ropopochodnych z akwenów wodnych. Podsumowując działania ratowniczo – gaśnicze należy zwrócić uwagę, że nasza jednostka
w ciągu pierwszych 30 lat swojego istnienia uczestniczyła w około 3000 zdarzeń. Daje to średnio ok. 100 interwencji w roku. Aktualnie, średnia roczna ilość akcji wynosi ok. 1000 Z większych działań ratowniczo – gaśniczych w jakich uczestniczyli w ostatnich latach
funkcjonariusze JRG Skawina należy wymienić:
- walkę z powodziami w 1997, 2001 i 2010 roku,
- wypadek masowy jaki miał miejsce w 2004 r. w miejscowości Gaj gdzie w wyniku
zderzenia autobusu PKS z koparką rannych zostało 15 osób,
- ówczesny największy w historii Polski karambol z udziałem ponad 60. samochodów jaki
miał miejsce w 2005 roku na obwodnicy Krakowa. W wyniku tego zdarzenia rannych zostało
- pożar wielkokubaturowych hal magazynowo – produkcyjnych w Skawinie
- wypadek autobusu z młodymi sportowcami który miał miejsce 23 maja 2009 roku
na „zakopiance” w Mogilanach, W zdarzeniu tym w skutek dachowania pojazdu,
poszkodowanych zostało 25 osób,
- czy tegoroczna ewakuacja 700. osób z Gimnazjum nr 1 w Skawinie z powodu rozpylenia na jego terenie gazu dusząco - łzawiącego,
W ciągu tych 45. lat istnienia Zawodowej Straży Pożarnej, Komendy Rejonowej Straży
Pożarnych i Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Skawinie, których siedziba mieściła się w
tym oto budynku remizy, służyło w nim ponad 110 strażaków. Aktualnie pracuje
w nim 59. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej czuwając dzień i noc nad bezpieczeństwem obywateli. Na dzień dzisiejszy JRG Skawina posiada 8 pojazdów. Są to cztery samochody ratowniczo –
gaśnicze, samochód dowodzenia i łączności, podnośnik hydrauliczny, samochód operacyjny,
kwatermistrzowski oraz trzy łodzie pływające i zestaw sprzętu do usuwania substancji
ropopochodnych z akwenów wodnych.