08/12/2025
W sobotę, 6 grudnia, nasza Gmina Skórzec przeżyła wyjątkowe popołudnie pełne ciepła, radości i wspólnoty - Gminne Mikołajki🙂. Przybyłych gości przywitał serdecznie Wójt - Pan Jerzy Długosz. Wydarzenie odbyło się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Skórcu i rozpoczęto je spektaklem teatralnym na motywach książki „Słoneczko” Marii Buyno-Arctowej. Dyrektor naszej biblioteki, Olga Gajo postanowiła też przypomnieć mieszkańcom postać tej pisarki książek dla dzieci i redaktorki pism dziecięcych, mieszkającej w Dobrzanowie w latach 1939–1952.
Przedstawienie przygotowało Koło teatralne„ZAWODOWI amatorzy” Skórzec pod kierunkiem Beata Końca. W role bohaterów wcieliła się młodzież z naszej gminy. Wystąpiły: Lena Sawko, Julia Cabaj, Magdalena Wojtczuk, Laura Końca, Hanna Jastrzębska, Amelia Kulik i Wiktoria Iwaniuk, a tytułową postać zagrała Aleksandra Dąbrowska. Inscenizacja książki "Słoneczko" była okazją do poznania jej treści. Dziewczynki pięknie pokazały jak ważne są dobro, uczynność i wybaczanie.
Wzruszającym akcentem było uczestnictwo w wydarzeniu prawnuka Marii Buyno-Arctowej – Bogdana Arcta, który wraz z małżonką przyjął zaproszenie od Wójta Gminy Skórzec Jerzego Długosza. Rodzina Arctów – niegdyś znani właściciele jednego z największych przedwojennych wydawnictw, pisarze, księgarze, redaktorzy – bardzo wpłynęli na kulturę i literaturę polską. Mieszkali i wciąż mieszkają w naszej gminie i warto poznać ich historię.
Podczas Mikołajek nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych i całych rodzin:
🎅dekorowanie kartek świątecznych i pierników,
animacje, gry i zabawy przygotowane przez Pana Daniela Talachę Panią Klaudię Weredę DJ Vertigo, który przygotował także dmuchane dekoracje, oświetlenie i piękne zdjęcia z drona,
🎅występy przedszkolaków oraz dzieci i młodzieży,
🎅licytacja fantów przekazanych przez darczyńców - m.in. Grupa biegaczy Skórzec BIEGA , Przedszkole Bunia - pani Milena Bulik, lokalny sklep "Pani Domu", Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrówce-Stanach, Galeria i Pracownia AZ
i wiele innych osób – dziękujemy!). ·
🎅słodkości przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrówki-Stanów i „Paka z Żebraka” oraz piekarnia Baldwin Pszczółka i Piekarnia Oskroba za pośrednictwem pana Mariusz Świderski – dziękujemy!
Mikołajki miały wymiar charytatywny – wspólnie zbieraliśmy środki na leczenie i rehabilitację 3,5-letniego Karolka Końcy, mieszkańca naszej gminy. Zebrano 5566,43 zł. Gdyby ktoś jeszcze chciał wesprzeć rodzinę Karola, można przez stronę Fundacji:
https://sercadlamaluszka.pl/nasi-podopieczni/karol-konca.
Organizacja Gminnych Mikołajek była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób i instytucji: pracowników samorządowych placówek, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego mieszkańców-wolontariuszy oraz sponsorów – lokalnych organizacji i firm.
Dziękujemy też Policja Siedlce za wsparcie naszego wydarzenia i za stanowisko edukacyjne. Dzieci z zainteresowaniem rozmawiały z panią policjantką!
W rolę Mikołaja wcielił się Pan Mirosław Kowalczyk, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Skórzec - dziękujemy!
Pierwsze Gminne Mikołajki w Skórcu były nie tylko okazją do wspólnej zabawy i integracji, ale przede wszystkim pięknym gestem solidarności wobec potrzebującego dziecka.
Jako Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu jesteśmy dumni, że mogliśmy być inicjatorem tego wydarzenia, które połączyło kulturę, tradycję i dobroczynność.
Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok – również 6 grudnia🙂🙂🙂. Do zobaczenia!
Za piękne zdjęcia dziękujemy Panu Danielowi Talacha i Radio Podlasie.