31/05/2026
Dzisiaj obchodzimy Dzień Bociana Białego, który jest jednym z symboli 🇵🇱 Polski, stanowiąc nieodłączny element wiejskiego🌻🌻🌻krajobrazu. Mamy ich najwięcej na całym świecie, bo gniazduje u nas ¼ całej populacji tych ptaków. ‼️
Bocian biały to wyjątkowy ptak. Symbol szczęścia, dobrobytu i nadziei, a jego przybycie z ciepłych krajów zwiastuje wiosnę. 🍀❤️🍀
Od pradawnych czasów jest otoczony przez ludzi wielkim szacunkiem.
Bocian żyjąc w pobliżu człowieka, znalazł odzwierciedlenie w wielu przesadach i przysłowiach ludowych.
Oto kilka z nich:
🍀"Szczęśliwy dom, gdzie boćki są."🍀
🐤 jeśli na naszym domu pojawi się gniazdo bocianie, będziemy mieli szczęście,
🐤 wierzono, że broni on chatę przed pożarami i piorunami,
🍀"Gdzie bocian na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy."🍀
🐤 kto nękał lub zabił bociana, tracił szczęście, lub zachorował, a jego dzieci źle się chowały,
🐤 opuszczone gniazdo zwiastowało nieszczęście w rodzinie, a nawet wymarcie całego rodu,
🍀"Jak bocian przyleci, mogą wyjść na dwór dzieci."🍀
🐤 każdy chciał zwabić bociana do siebie, gdyż zamieszkałe bocianie gniazdo stanowiło dobrą wróżbę,
🍀"Jak przylecą bociany - pierwszy zagon zaorany."🍀
🐤 brak bocianiego gniazda we wsi oznaczał pożar,
🐤 ujrzenie pierwszego bociana w locie gwarantowało udany, urodzajny rok, szczęście i zdrowie, a także szybkie zamążpójście dziewczyny,
🍀"Powiedziały jaskółki, że niedobre są spółki, powiedziały bociany że nie dobre są zmiany."🍀
🐤 ujrzenie pierwszego bociana siedzącego, lub stojącego na jednej nodze, wróżyło ciężki, nieszczęśliwy i nieurodzajny rok, a także staropanieństwo,
🐤 wierzono, że w zależności od tego ile piskląt jest w bocianim gnieździe, taki będzie rok. Im więcej piskląt, tym bardziej urodzajny rok.
🐤 zły rok dla wioski, gdy bocian wyrzuci z gniazda pisklę.
🍀"Bocian na dachu domu, to radość i duma gospodarzy."
Już od najdawniejszych czasów bocian jest zwiastunem narodzin dziecka. 👶👶 Od najmłodszych lat powtarzano dzieciom, że bocian ich przyniósł. Ciekawe były sposoby ❓😉 podrzucania niemowląt przez bociana, a mianowicie były one: wrzucane przez komin, pozostawiane w kapuście lub przyniesione w koszu. 😉😍
Widząc bociana wołano:
🍀„Bociek, bociek kiszka, przynieś mi braciszka” 👶
🍀„Bociek, bociek ostry, przynieś mi dwie siostry” 👧👧
🍀"Bocian, bocian długi nos, przynieś dziecko dam ci grosz." 👶
Bocian biały w tradycji ludowej był i jest do dzisiaj ptakiem, na którego z utęsknieniem co roku czekamy. 🍀💚💚
fot. Rafał Ćwiertnia