Nadleśnictwo Karnieszewice, Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Karnieszewice, Lasy Państwowe Zarządzamy lasami w sposób zrównoważony, łącząc ochronę przyrody z gospodarką leśną. Dołącz do nas i poznaj piękno naszych lasów! 🌳

Działamy na rzecz bioróżnorodności, dbamy o ekosystemy leśne i zapewniamy drewno – odnawialny surowiec przyszłości. Nadleśnictwo Karnieszewice administruje na powierzchni 18104 ha i jest podzielone na 12 leśnictw. Przez Nadleśnictwo przebiegają dwie ścieżki edukacyjne: "Góra Chełmska" przy Koszalinie oraz "Wysoka Góra" w okolicy miejscowości Pękanino (gmina Malechowo). Ponadto na terenie Nadleśnic

twa znajduje się Arboretum Karnieszewice, które powstało około 1881 r. w celu badań i aklimatyzacji lasotwórczych gatunków drzew, głównie z Ameryki Północnej. Przez tereny Nadleśnictwa przebiega 5 szlaków turystyki pieszej i 6 tras rowerowych. Na terenie Nadleśnictwa ustanowiono pięć rezerwatów przyrody: Jodły Karnieszewice, Parnowo, Bielica, Łazy, Sieciemińskie Rosiczki. Inne obiekty ochrony przyrody to obszary Natura 2000, pomniki przyrody, użytki ekologiczne, strefy ochrony ostoi zwierząt chronionych. Zapraszamy do zapoznania się z tematami dotyczącymi gospodarki leśnej, ochrony przyrody, kultury i historii terenów zajmowanych przez Nadleśnictwo. Nadleśnictwo Karnieszewice
Trawica 8
76-004 Sianów
tel./fax 94 318 52 27
e-mail: [email protected]

Ogród Botaniczny „Arboretum Karnieszewice” poleca się na długi weekend. 🌿Wstęp oczywiście wolny. Uprzedzając pytania- tu...
04/06/2026

Ogród Botaniczny „Arboretum Karnieszewice” poleca się na długi weekend. 🌿Wstęp oczywiście wolny.

Uprzedzając pytania- tulipanowiec jeszcze nie kwitnie, ale różaneczników i kalin nikt nie powstrzyma! 🌸

Za nami 25. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom! Z tej okazji wyszliśmy z lasu i odwiedziliśmy bibliotekę. Jak myślic...
02/06/2026

Za nami 25. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom! Z tej okazji wyszliśmy z lasu i odwiedziliśmy bibliotekę. Jak myślicie – co leśnik może czytać dzieciakom? Wybór był prosty i oczywisty: „Basia i wyprawa do lasu”!🌿

Dlaczego akurat ta książka?
👉 Po pierwsze: ta część przygód Basi powstała przy współpracy z Państwowe więc cała leśna wiedza jest tam sprawdzona przez nas od A do Z!

👉 Po drugie: jest tam cała masa świetnych ciekawostek o lesie, podanych tak, że najmłodsi naprawdę słuchają z zaciekawieniem.

Dziękujemy Koszalińska Biblioteka Publiczna Filia nr 12 za zaproszenie! To było super doświadczenie i dobrze zobaczyć, że leśne opowieści mają taką moc! 🌳🍃

Czytajcie dzieciakom, nie tylko o lesie! 🌲📖

Bieliki - wspólne badania trwają! 🦅Już drugi rok z rzędu w naszych lasach melduje się ekipa z Komitet Ochrony Orłów. Dzi...
29/05/2026

Bieliki - wspólne badania trwają! 🦅

Już drugi rok z rzędu w naszych lasach melduje się ekipa z Komitet Ochrony Orłów. Działamy ramię w ramię, żeby lepiej zrozumieć, jak żyją i dokąd latają nasi „leśni królowie”.🌳🌲🌳

Po co to wszystko? Chcemy wiedzieć, jak wygląda codzienność bielików w naszym Nadleśnictwie. Skupiamy się na trzech kwestiach:

🪶 Gdzie zimują nasze ptaki i jakie trasy obierają?
🪶 Jak na bieliki wpływa bliskość farm wiatrowych?
🪶 Czym różni się „start w życie” u piskląt wychowanych tuż przy morzu od tych, które dorastają w głębi lądu, na południu naszych terenów?

Dzięki obrączkowaniu i nowoczesnej technologii wiemy coraz więcej.🌿Na jednym z tegorocznych piskląt zamontowaliśmy nadajnik GPS – teraz to on będzie naszym przewodnikiem, pokazując, gdzie niesie go świat.🌳

Technologia bywa fascynująca – rok temu jeden z „naszych” bielików z nadajnikiem wyprawił się aż do Niemiec. Ale to już zupełnie inna, niezwykła historia, którą zostawimy sobie na kolejny raz.🪶

(fot. Dagny Nowak-Staszewska)

Gdy w biurze nadleśnictwa pada hasło: „Trzeba sprawdzić coś na Iwięcinie”, w głowie specjalistki od ochrony przyrody od ...
27/05/2026

Gdy w biurze nadleśnictwa pada hasło: „Trzeba sprawdzić coś na Iwięcinie”, w głowie specjalistki od ochrony przyrody od razu zapala się czerwona lampka, a potem pojawia się jedno, kluczowe pytanie:
– A kajak masz? 😉🛶

Leśnictwo Iwięcino to dla nas nie tylko liczby w rejestrach i granice na mapach. To przede wszystkim wyprawy, które zawsze trwają dłużej, niż zakładał harmonogram i wymagają od nas nie lada kondycji.

Każda taka ekspedycja to szansa na spotkanie z wyjątkowymi siedliskami oraz gatunkami roślin, które wymagają naszej szczególnej troski i ochrony. Natura w tych zakątkach jest dzika, nieprzewidywalna i absolutnie zachwycająca.

Leśnictwo Iwięcino
(fot. Dagny Nowak-Staszewska)

A ta sobota była dla nas wyjątkowa, bo część naszej załogi postanowiła popracować w Ogrodzie Botanicznym.🌿Remontowaliśmy...
09/05/2026

A ta sobota była dla nas wyjątkowa, bo część naszej załogi postanowiła popracować w Ogrodzie Botanicznym.🌿

Remontowaliśmy mosty – dajcie nam jeszcze tydzień i będą gotowe – malowaliśmy płot, kosiliśmy… a przy tym odbyło się wiele wartościowych rozmów, nie tylko o lasach.🌳

Nic tak dobrze nie integruje jak wspólna praca – takie chwile będziemy pamiętać.🍃

Brawo My!

Wilcze spotkania dobiegają końca… 🐺🐾Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas, ogromne zainteresowanie i każdą wymianę my...
09/05/2026

Wilcze spotkania dobiegają końca… 🐺🐾

Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas, ogromne zainteresowanie i każdą wymianę myśli. Mamy nadzieję, że te spotkania pozwoliły Wam spojrzeć na las z nieco innej perspektywy.

Naszym celem było odczarowanie mitów: wilk nie jest ani dobry, ani zły, to po prostu dzikie zwierzę. Cieszymy się, że mogliśmy Was przekonać, że te fascynujące drapieżniki mają pełne prawo żyć w naszych lasach i są już naszymi stałymi, choć skrytymi sąsiadami.

Wielkie brawa dla Adama Gełdona, bo to był bardzo intensywny czas, wiele spotkań, ale za każdym razem miał energię, żeby podzielić się swoją wiedzą i pasją.

🐺 Wilczy weekend oficjalnie rozpoczęty!Zaczynamy od konkretów i rzetelnej wiedzy. Właśnie trwa spotkanie z sołtysami Gmi...
08/05/2026

🐺 Wilczy weekend oficjalnie rozpoczęty!

Zaczynamy od konkretów i rzetelnej wiedzy. Właśnie trwa spotkanie z sołtysami Gminy Sianów, które prowadzi niekwestionowany ekspert w temacie – Adam Gełdon. 🌳

Dlaczego to spotkanie jest tak ważne?
O wilkach mówi się ostatnio bardzo dużo – niestety nie zawsze zgodnie z faktami. Wierzymy, że u podstaw mądrej koegzystencji i spokoju mieszkańców leży edukacja. Zamiast emocji, stawiamy na sprawdzoną wiedzę przyrodniczą.

🤝 Spotkanie odbywa się dzięki inicjatywie Sianów Gmina Przyszłości, za co serdecznie dziękujemy!

Bądźcie z nami – to dopiero początek wilczych wydarzeń! 🐾
👉 dziś 17.00 Kino Zorza Sianów
👉 jutro 10.00 Centrum Edukacji Nadleśnictwa Karnieszewice.

Czy wilk rzeczywiście jest taki straszny, jak go malują? A może to najbardziej rodzinne i fascynujące zwierzę w naszych ...
05/05/2026

Czy wilk rzeczywiście jest taki straszny, jak go malują? A może to najbardziej rodzinne i fascynujące zwierzę w naszych lasach? Już w najbliższy piątek i sobotę będziemy mieli okazję porozmawiać o tym z jednym z największych znawców tych drapieżników w Polsce – Adamem Gełdonem!

Przygotujcie się na solidną dawkę wiedzy, obalanie mitów i opowieści prosto z głębi puszczy. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania, które nurtują wielu z Was:

🌲 Jak wygląda życie w wilczej rodzinie?
🐕 Czym różni się wilk od psa?
👣 Co zrobić w przypadku spotkania wilka w lesie?
😨 Czy należy się bać wilków, czy może to one boją się nas?
🧺 Ile prawdy jest w bajce o Czerwonym Kapturku?
🐺Dlaczego ludzie tak chętnie tatuują sobie podobizny wilka?
🛡️ Na czym polega ochrona tego gatunku w praktyce?

To idealna okazja, by spojrzeć drapieżnikowi prosto w oczy (metaforycznie!) i zrozumieć jego rolę w ekosystemie.

📅 PIĄTEK: Sianów, Kino Zorza godz. 17.00
📅 SOBOTA: Spotkanie w naszym Centrum Edukacji, godz. 10.00

👉 UWAGA! Na sobotnie spotkanie w Centrum Edukacji obowiązują zapisy. Chcemy, aby nasi najmłodsi goście czuli się w pełni komfortowo, dlatego liczba miejsc jest ograniczona.
Nie zostawiajcie zapisów na ostatnią chwilę – wilczym krokiem ruszajcie do kontaktu z nami! 🐾

(fot. archiwum Adam Gełdon)

🐺 WILCZY WEEKEND W NADLEŚNICTWIE KARNIESZEWICE! 🌳Wilki od zawsze budzą wielkie emocje – od fascynacji po dreszcz niepoko...
04/05/2026

🐺 WILCZY WEEKEND W NADLEŚNICTWIE KARNIESZEWICE! 🌳

Wilki od zawsze budzą wielkie emocje – od fascynacji po dreszcz niepokoju. Temat ten regularnie powraca w lokalnych mediach, dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw Waszym pytaniom i zaserwować Wam solidną „kapsułkę wiedzy”. Ale nie byle jaką!

Mamy zaszczyt zaprosić Was na wyjątkowe spotkania, które poprowadzi Adam Gełdon – postać absolutnie nietuzinkowa w świecie polskiej przyrody.

🔍 Kim jest nasz gość?
Adam to jeden z największych w Polsce znawców biologii wilka. To człowiek, który o tych drapieżnikach wie niemal wszystko, bo spędził tysiące godzin na ich tropieniu i obserwacji. Słynie z tego, że potrafi... rozmawiać z wilkami i to dosłownie, naśladuje ich wycie!. Jego opowieści to nie suche fakty, ale niesamowite historie prosto z lasu.

Przygotowaliśmy dla Was dwa warianty spotkań:

🗓 PIĄTEK godz. 17.00 – Spotkanie dla osób dorosłych
Skupimy się na konkretach, biologii i faktach dotyczących obecności wilków w naszych lasach.
📍 Miejsce: Kino Zorza w Sianowie
🤝 Serdecznie dziękujemy Sianów Gmina Przyszłości za nieocenioną pomoc w organizacji tego wydarzenia!

🗓 SOBOTA godz.10.00 – Rodzinny „Wilczy Weekend”
📍Miejsce: Centrum Edukacji Nadleśnictwa, Trawica
To wydarzenie dedykujemy rodzinom z dziećmi. Ci z Was, którzy odwiedzili nas podczas „Nocy Sów”, doskonale wiedzą, że u nas nie ma nudy!
✨ W programie:

👉Przeciekawy wykład Adama dostosowany do młodych odkrywców.
👉Warsztaty praktyczne – będziemy wspólnie wykonywać tropy wilka! 🐾

Jeśli szukacie pomysłu na wartościowy, mądry i pełen emocji czas z dziećmi – to spotkanie jest właśnie dla Was.

Przyjdźcie, posłuchajcie i przekonajcie się, jaki wilk jest naprawdę. Do zobaczenia na wilczym szlaku! 🐾

pssss. ‼️ZAPISY‼️na zajęcia w sobotę mailowo: [email protected]

Leśna „filia zamiejscowa” w akcji! 🌳🌲Często śmiejemy się w naszym Nadleśnictwie, że w Szczeglinie mamy swoją filię. W ta...
02/05/2026

Leśna „filia zamiejscowa” w akcji! 🌳🌲

Często śmiejemy się w naszym Nadleśnictwie, że w Szczeglinie mamy swoją filię. W tamtejszej dawnej leśniczówce tętni życie aż trzech leśnictw: Szczeglina, Sieciemina i Węgorzewa.🌿

Gdy więc otrzymaliśmy zaproszenie od Sianów Gmina Przyszłości na Piknik z Historią w Szczeglinie, wiedzieliśmy, że to zadanie idealne dla naszego „oddziału zewnętrznego”! 🌳

Dzisiaj na posterunku zameldował się silny skład, gotowy do rozmów o lesie:
🌿Leśnictwo Szczeglino: leśniczy Sylwester Malec oraz podleśniczy Marcin Wątroba.
🌿Leśnictwo Sieciemin: leśnicza Renata Łudzik-Wasilko.
🌿Wsparcie gościnne: podleśniczy Marcin Wyrwas (wypożyczony z Leśnictwa Kamionka). 🤝

Dziękujemy serdecznie za wszystkie spotkania, merytoryczne dyskusje o leśnych sprawach i mnóstwo pozytywnej energii. Miło było Was poznać i spędzić ten czas razem!

Do zobaczenia na leśnych szlakach!

Adres

Trawica 8A
Sianów
76-004

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:00 - 15:00
Wtorek 07:00 - 15:00
Środa 07:00 - 15:00
Czwartek 07:00 - 15:00
Piątek 07:00 - 15:00

Telefon

+48943185227

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Nadleśnictwo Karnieszewice, Lasy Państwowe umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Nadleśnictwo Karnieszewice, Lasy Państwowe:

Udostępnij