Wsi spokojna, wsi wesoła. Mierzwice i kraina Bugu

Wsi spokojna, wsi wesoła.       Mierzwice i kraina Bugu Strona poświęcona naszej małej nadbużańskiej ojczyźnie, Mierzwicom i okolicznym wsiom, faunie, florze oraz ludziom :) Bez obaw, resztę wymienimy z czasem.

Jest to strona poświęcona naszej małej nadbużańskiej ojczyźnie, Starym Mierzwicom i całej pięknej okolicy od Serpelic, przez Zabuże, Fronołów, Kózki i Sarnaki, aż po Rzewuszki, Grzybów, Chybów i Hołowczyce. Strona o niesamowitej przyrodzie, malowniczych widokach, różnorodności roślin, dzikich zwierząt, jak i pospolitych domowych zwierzaków. Opowiemy tu o wiośnie, która pachnie młodą trawą, lilakam

i i jaśminem; lecie pachnącym piwoniami i świeżo skoszonym sianem; o jesieni, która uwalnia swojską woń gnojówki, o przemoczonych deszczem lub wysuszonych słońcem liściach; i w końcu o zimie, kiedy to rześkość powietrza przyprawia o zawrót głowy. Zobaczycie tu bocianie gniazda, żeremia bobrów, stada saren i skaczące nad wodą Bugu szczupaki. Spotkasz tu leśne maliny, dywany z błękitnych przylaszczek i białych zawilców oraz dorodne borowiki na Łysej Górze. To właśnie tu usłyszysz pohukiwanie sowy i stukanie dzięcioła, a też i nie raz zobaczysz wiewiórkę na przydomowym drzewie. Niemniej jednak kwintesencji krainy nie stanowią jedynie niesamowita fauna i flora - dopełnieniem są związani z nią ludzie. Ludzie, którzy już od nas odeszli, Ci, którzy zamieszkują tu na stałe, a także Ci, którzy co roku tu wracają, by poczuć sielską magię tego miejsca. Wielu mieszkańców trudni się wyjątkowym fachem, cechują ich niepowtarzalne zdolności, zabawne przywary, specyficzne zwyczaje, wielu wyróżnia się swoistym zachowaniem od lat. Wszyscy Ci ludzie stanowią duszę tego miejsca, są szczególni. Jedni uprawiają pole, hodują zwierzęta, pracują w lasach; inni pieką chleb, robią wyśmienite mięsiwa i nalewki z darów tutejszej natury; jeszcze inni plotą koszyki, robią miotły, wytwarzają śliczne ozdoby i dekoracje, lub w końcu pracują w spożywczym, straży pożarnej czy urzędzie. Są też tacy, którzy po prostu siedzą sobie na ławce nieopodal sklepu i rozkoszują się znanym tylko sobie napojem. Wspaniałe jest to, że są jeszcze ludzie, którzy grzeją swoje stare kości przy piecu kaflowym, a na kaflową kuchnię rzucą czasem placek z wody, mąki i soli. Miło popatrzeć, jak wesołe grupki co niedzielę odwiedzają starą kapliczkę na skraju lasu, gdzie w czasie porannej mszy bez skrępowania można usiąść na trawie czy przykościelnym murku. Swoisty jest także widok przyjezdnych i wczasowiczów, sympatyków Bugu, który - choć niebezpieczny - ostudzi ciało w letnie upały. Miłośnikom wędkarstwa rzeka nie żałuje ryb, napoi też spragnione krowy wracające z pastwiska do domu. Wieczorową porą na Trojanie zobaczysz oświetlone ogniskiem namioty, przy których wędkarze cierpliwie czekają na swą zdobycz. Mylą się Ci, którzy myślą, że usłyszą tu tylko śpiew ptaków i cykanie świerszczy. Na co dzień można spotkać się tu z głośno grającym radiem u kogoś na podwórku, wiskami i śmiechem hałaśliwie bawiących się dzieci, przejeżdżającymi quadami lub motorem bez tłumika, czy latającymi nad rzeką motolotniami. Na drodze spotkasz kota lub kurę, która za wolno zwiewała od szybko przejeżdżającego samochodu... jaki potem był z niej pyszny rosół :). Oparci o płot miejscowi obserwują spacerujących główną drogą przechodniów. To tu dorośli i młodzież wspólnie bawią się, jak dawniej, w remizie strażackiej, a letnie wieczory spędzają w miejscowym barze lub przy ognisku, żywo dyskutując. Potem wracają głośno śpiewając przez całą wieś, o dziwo nie wywołując złości u jej śpiących już mieszkańców. Ale takie właśnie są nasze Mierzwice i ich okolice, tacy są tutejsi ludzie. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, a stare z nowym.

🌺🌼🌸🌷🪻🌻🌿 Frekwencja podczas wczorajszego topienia Marzanny przerosła nasze najśmielsze oczekiwania 😍 Jak nic macie Wy coś...
22/03/2026

🌺🌼🌸🌷🪻🌻🌿 Frekwencja podczas wczorajszego topienia Marzanny przerosła nasze najśmielsze oczekiwania 😍 Jak nic macie Wy coś z sadysty w swym wewnętrzu 😉😜 A tak serio, to dziękujemy Wam serdecznie za obecność 🤩, czasu było niewiele, ale wiele znaczyło zamienienie choć słówka z Wami, bo wspaniale zobaczyć się w tak miłych okolicznościach po długiej zimie 😘 Cieszymy się też niezmiernie, że w życiu naszej lokalnej społeczności tradycje mają wciąż tak wielkie znaczenie 😍
Kolejny raz w większym gronie widzimy się na kwietniowym 🧹💦🗑️ sprzątaniu linii brzegowej Bugu (datę podany niebawem), a dla osób które zaczynają przygodę z Mierzwicami w maju 🌿- POTUPAJKA majówkowa 🥳🍾🎈odbędzie się troszkę inaczej niż zazwyczaj, bo 9 maja 2026r. (Na majówkę okazało się, że remiza jest już dawno zajęta). Buziaki robaki Kochani 😘

Nasze Kochane Baby Jagi 🥰: Grażka i Ania uczyniły już mniej lubiane kukły Marzanny do jutrzejszego spalenia 🔥 i puszczen...
20/03/2026

Nasze Kochane Baby Jagi 🥰: Grażka i Ania uczyniły już mniej lubiane kukły Marzanny do jutrzejszego spalenia 🔥 i puszczenie z rwącym nurtem Bugu (tu taka gra słów, miejscowi wiedzą, o co chodzi😜🤭😉)💦😍💦
Swoją drogą tak dziś rano ze znajomą przy zmianie opon rozprawiałyśmy… że jak nasze dzieci za dwadzieścia lat będą opowiadać dzieciom z miast, w których tradycja ta już zamarła, że kiedyś z matkami paliły i wrzucały do rzeki słomianą kukłę żeby przywitać Wiosnę (a kukła była w dodatku kobietą 🫣)… to ja zarówno współczuję moim dzieciom, jak i żałuję, że nie będę widziała min tych dzieci, co nie czają bazy 😂
Do zobaczonka jutro o godz. 16:00 😘😘😘


Będzie to dwunasty rok z rzędu jak wspólnie topimy zimową Śmiercichę! 🥶❄️⚰️😍 Także, aby tradycji stało się zadość i odwi...
13/03/2026

Będzie to dwunasty rok z rzędu jak wspólnie topimy zimową Śmiercichę! 🥶❄️⚰️😍 Także, aby tradycji stało się zadość i odwiedziła nas Pani Wiosna 🌺🌸🌼🌷i w tym roku nie pozostanie na Marzannie ani sucha, ani żadna nitka 😁
Widzimy się w sobotę 21 marca 2026r. Zbiórka jak zwykle pod sklepem Grażki (Mirabelka) o godzinie 16:00. Koniecznie weźcie ze sobą dzieciaki 😍😘😘

05/03/2026

Dziękujemy Wam za świetną zabawę🤩🤩🤩🤩Widzimy się ponownie w majóweczkę, a Wy Kochani w międzyczasie dumajcie, jaki motyw ...
16/02/2026

Dziękujemy Wam za świetną zabawę🤩🤩🤩🤩
Widzimy się ponownie w majóweczkę, a Wy Kochani w międzyczasie dumajcie, jaki motyw przewodni sobie życzycie na następną potupajkę tematyczną 😍

A za zdjęcia gracias: Ania Z., Teresa M., Dorota P. Wiolka G. 😘😘😘

⭐️ Kochani! ⭐️Już jutro balujemy jak Wielki Gatsby! 🤩🤩🤩🤩Przypominamy o przebraniach w stylówce lat 20’ 🖤🤩🖤Przygotowaliśm...
13/02/2026

⭐️ Kochani! ⭐️Już jutro balujemy jak Wielki Gatsby! 🤩🤩🤩🤩
Przypominamy o przebraniach w stylówce lat 20’ 🖤🤩🖤
Przygotowaliśmy również mały akcent dla Zakochanych Świntuchów 🥰😘😘
Wielkie dzięki dla ekipy przygotowawczej 😘😘😘

Kojarzycie Wielkiego Gatsby’ego? 💛🖤💛🖤No i dobrze, bo zapraszamy Was serdecznie na walentynkową Potupajkę w stylu lat 20’...
04/02/2026

Kojarzycie Wielkiego Gatsby’ego? 💛🖤💛🖤No i dobrze, bo zapraszamy Was serdecznie na walentynkową Potupajkę w stylu lat 20’ 😃 Z naszej strony prośba o przynajmniej jeden element stroju tamtej epoki 🤩… w każdym razie… ma być elegancko 😁🤩🥂😘😘😘

24/01/2026

Zanim pojawi się plakat, wstawiam informacyjną zajawkę dla Was 😃 Otóż niezmiernie nam miło poinformować Was, że w dniu 14.02.2026r. w Świetlicy Wiejskiej w Mierzwicach, obędzie się „POTUPAJKA w stylu lat 20.” 🕋🪶📿💛🖤🥳
Plakat niebawem 🤩😘😘

Osoby chętne do pomocy w ogarnianiu dekoracji (może ktoś ma pożyczyć trochę dużych piór) i sali (piątek 13. 🫣) bardzo mile widziane 🥰

Za zdjęcie dziękuję naszej pięknej Letniaczce, Pani Dorocie P. 😘😘😘

11/01/2026

Na Podlasiu sceneria niczym w „Opowieściach z Narnii” 🤩❄️🌨️❄️🌨️ Nie mogło więc zabraknąć kluczowych bohaterów pierwszej części - państwa bobrów 🦫❄️🪾🌨️🦫🧊💦🦫!

Za filmy znad naszego mierzwickiego kawałka Bugu dziękuję Arkowi i Idze 😘😘😘

Czyja zguba 🐈? Jeśli niczyja to może ktoś przygarnie? 🥹 Kocurek przybłąkał się w piątek do p. Basi z Mierzwic, która nie...
11/01/2026

Czyja zguba 🐈? Jeśli niczyja to może ktoś przygarnie? 🥹 Kocurek przybłąkał się w piątek do p. Basi z Mierzwic, która niestety nie może się nim zaopiekować, ponieważ ma pod swoimi skrzydłami już trzy inne kotki 🐈‍⬛ 🐈 🐈‍⬛. Jest młody i przytulaśny, w sam raz na kolanka do uzupełnienia magii zimowych wieczorów 😍. Jeśli macie jakieś info lub dobre chęci ❤️‍🩹, proszę dzwonić pod numer +48 606 980 766, z góry dziękujemy za pomoc 😘

A my dziś tak na szybko, w sumie na spontanie można rzec, mały kulig uskuteczniliśmy. Dziękować dla Kociego Łba 😜😘😘 za s...
10/01/2026

A my dziś tak na szybko, w sumie na spontanie można rzec, mały kulig uskuteczniliśmy. Dziękować dla Kociego Łba 😜😘😘 za szybką organizację, sanie, pysznego blacharza, kiełbaskę i bigosik, Sołtysowi Januszowi i p. Andrzejowi za ogarnięcie wiatki i ognicho oraz p. Januszowi Sz. Za użyczenie koni (KM😉), a na koniec naszej wspaniałej kierowczyni Ewie, która wykaraskała nas z tarapatów 🤪😘😘😘
Przez zwalone drzewo trzeba było wracać przez zaorane pole… domyślacie się jak wielką to było frajdą, szczególnie dla tych na małych sankach na końcu 😒😉, no i nie obyło się też bez sceny niczym z filmu Titanic, gdy zaczął tonąć i ustawił się pionowo 😜 Jak zawsze w Mierzwicach pełno wrażeń, a emocje całkiem w drugą stronę niż te na grzybach 😉
Cieszmy się tym śniegiem, tak nam go w ostatnich latach brakowało, dobrej cieplutkiej nocki Kochani 😍😘😘😘

W imieniu Organizatorów zapraszamy 🤩🎉🎊
29/12/2025

W imieniu Organizatorów zapraszamy 🤩🎉🎊

KGW w Mierzwicach-Kolonii "Fronołowianie" zaprasza na Sylwestra!

Adres

Sarnaki
08-220

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Wsi spokojna, wsi wesoła. Mierzwice i kraina Bugu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Wsi spokojna, wsi wesoła. Mierzwice i kraina Bugu:

Udostępnij